Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

List do ministra Glińskiego w sprawie ochrony Solpolu. „To kanoniczny obiekt architektury ponowoczesnej”

Maciej Rajfur
W liście Solpol określany jest jako kanoniczny obiekt architektury ponowoczesnej, pierwszy dom handlowy wzniesiony we Wrocławiu po II wojnie światowej i zabytek z czasów budowania demokratycznej Polski po 1989 roku
W liście Solpol określany jest jako kanoniczny obiekt architektury ponowoczesnej, pierwszy dom handlowy wzniesiony we Wrocławiu po II wojnie światowej i zabytek z czasów budowania demokratycznej Polski po 1989 roku Pawel Relikowski / Polska Press Grupa
Kolejna odsłona walki o dom handlowy Solpol – jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Wrocławia. Przez niektórych wyśmiewany, przez innych ceniony.

Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Wrocław, Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia i Pracownia Badań Regionalnych Uniwersytetu Wrocławskiego skierowały specjalny list do wicepremiera Piotra Glińskiego. Zwracają się w nim o wsparcie i „interwencję zgodnie z prerogatywami wysokiego urzędu” w ratowaniu charakterystycznego budynku przy ulicy Świdnickiej 21-23. Ich zdaniem to „wysokiej wartości architektonicznej, spełniający społeczne, estetyczne i historyczne przesłanki do objęcia ochroną, a tym samym zachowania go dla przyszłych pokoleń”.

Czytamy dalej: „W społeczną akcję ratowania tego zabytku, co istotne, zaangażowało się również wielu jego rówieśników i osób jeszcze młodszych, okazujących niezwykłą wrażliwość na dziedzictwo kulturowe jako nasze wspólne dobro”.

Autorzy listu przypominają, że Solpol 1 w 2018 roku został wpisany na Listę Dóbr Kultury Współczesnej Miasta Wrocławia, znajdującej się w aktualnym Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Wrocławia, co ma oznaczać ogromną wartość tego budynku dla historii miasta Wrocławia.

W założeniu taka decyzja miała również zagwarantować mu ochronę, jednak brak aktualizacji planu miejscowego nie pozwolił na wejście tej formy ochrony w życie.

W liście dowiadujemy się, że decyzja o rozbiórce domu towarowego Solpol 1 zapadła przed zakończeniem debaty publicznej w jego sprawie i administracyjno-sądowych procedur odwoławczych.

Kolejny ważny argument za pozostawieniem Solpolu mówi, że w przypadku jego wyburzenia i wzniesienia kolejnego budynku dojdzie do poważnego uszkodzenia usytuowanego w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego, średniowiecznego kościoła św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława, ufundowanego w 1350 roku.

„Innym niepokojącym scenariuszem jest zakładany scenariusz budowy parkingu podziemnego - działanie jeszcze bardziej ryzykowne. Niestety, przypadki naruszenia sąsiednich zabytkowych konstrukcji w związku wyburzeniami lub prowadzeniem prac budowlanych zdarzały się na terenie Wrocławia w ostatnich latach wielokrotnie jak chociażby w dawnym pałacu Hatzfeldów” – czytamy dalej.

W liście Solpol określany jest jako kanoniczny obiekt architektury ponowoczesnej, pierwszy dom handlowy wzniesiony we Wrocławiu po II wojnie światowej i zabytek z czasów budowania demokratycznej Polski po 1989 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: List do ministra Glińskiego w sprawie ochrony Solpolu. „To kanoniczny obiekt architektury ponowoczesnej” - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto