Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Linia kolejowa Wrocław - Sobótka - Świdnica rusza w niedzielę 12 czerwca 2022. Dlaczego warto wybrać pociąg?

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
W poniedziałek (6 czerwca) nastąpiło uroczyste otwarcie linii kolejowej Wrocław - Sobótka - Świdnica. Samorządowcy, ministrowie i włodarze miast uroczyście przecięli wstęgę w Kobierzycach, a na dłużej zatrzymali się w Sobótce, której mieszkańcy od dawna zabiegali o powrót tego połączenia.
W poniedziałek (6 czerwca) nastąpiło uroczyste otwarcie linii kolejowej Wrocław - Sobótka - Świdnica. Samorządowcy, ministrowie i włodarze miast uroczyście przecięli wstęgę w Kobierzycach, a na dłużej zatrzymali się w Sobótce, której mieszkańcy od dawna zabiegali o powrót tego połączenia. Nadia Szagdaj/Polska Press
Po 22 latach pociągi wracają na linię 285: Wrocław – Sobótka – Świdnica. W poniedziałek (6 czerwca) nastąpiło jej uroczyste otwarcie. Samorządowcy, ministrowie i włodarze miast uroczyście przecięli wstęgę w Kobierzycach, a na dłużej zatrzymali się w Sobótce, której mieszkańcy od dawna zabiegali o to połączenie. Dla podróżnych linia zostanie otwarta od 12 czerwca 2022 roku.

Spis treści

"To połączenie jest dla nas oknem na świat" – mówił Mirosław Jarosz, burmistrz Sobótki. - "To wielkie ułatwienie dla osób pracujących we Wrocławiu czy Świdnicy lub dla uczniów uczęszczających do szkół w tych miastach. Z perspektywy czasu widzimy, że skasowanie tej linii było błędem".

Pociąg Wrocław - Świdnica dla turystów, uczniów i pracowników

Niewątpliwie połączenie jest korzystne również dla turystów.

"Cieszymy się, że przywracamy to połączenie, bo dzięki niemu miejscowości na trasie zostaną wreszcie skomunikowane z Wrocławiem i Świdnicą. Wierzymy, że rozkwitnie tu także ruch turystyczny" – podkreślał Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska

.

"Rozwój kolei jest strategicznie bardzo ważny. Skali mobilności gospodarczej czy osobistej, nie da się porównać z tą z wieku XX" – zauważa w rozmowie z Gazetą Wrocławską Wojciech Murdzek, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, a także wieloletni prezydent Świdnicy. - "To jest narzędzie, które pozwala rozwijać się miastom, regionom, zacieśniać relacje międzyludzkie. Wybór pasażerów padający na połączenia bezpośrednie pokazuje, że to bardzo rozwojowy sektor".

"Kilkanaście lat dyskutowaliśmy i czekaliśmy na tę inwestycję. Dziś, dzięki współpracy różnych instytucji: urzędu marszałkowskiego, PKP PLK, PKP Nieruchomości, samorządowców i ministrów, możemy przywrócić linię, która jest bardzo potrzebna" – podkreślał z kolei poseł Paweł Hreniak. - "Niech o tej potrzebie świadczy ilość osób, które tu dziś z nami są. Cieszę się, że realizujemy to ważne zadanie społeczne. To wielki dzień".

_"Mam nadzieję, że dzięki tej kolei zwiększy się ruch turystyczny ale jednocześnie, do Sobótki będzie przyjeżdżać mniej samochodów. Zarząd od wielu lat właśnie pod tym kątem, konsekwentnie inwestuje w tę i inne linie kolejowe" _– mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Czas podróży skrócił się o połowę

"Dla mnie ważny jest także fakt, że tym pociągiem dostaniemy się do Świdnicy. Jako promotor ruchu rowerowego, uważam, że powinniśmy być turystami we własnym regionie. Linia 285 zdecydowanie to ułatwi" – dodaje Krzysztof Maj, także członek zarządu województwa dolnośląskiego.

"Dla mnie to bardzo ważne i osobiste święto, bo 32 lata temu, po raz pierwszy do Świdnicy przyjechałam właśnie tą trasą" – wspomina prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska. - "Niegdyś podróż pociągiem tej relacji trwała około dwóch godzin. Dziś ten czas skrócił się o połowę".

Ekologiczną hybrydą do Sobótki w 45 minut

"Jeśli ktoś stwierdziłby, że pokonał samochodem trasę ze Świdnicy do Wrocławia w godzinę, przyznałby publicznie, że złamał przepisy" – żartuje minister Murdzek. - "Weźmy też pod uwagę skalę zagrożeń czy opóźnień z nich wynikających. Każda kolizja tę drogę wydłuża. Ważny jest też aspekt ekologiczny. Pociągi hybrydowe lub w pełni elektryczne, a także pojazdy wodorowe pokazują tę tendencję".

Linię 285 obsługiwać będą zakupione w tym celu hybrydy Impuls II. W tym miejscu warto dodać, że hybryda jest w stanie przewieźć jednorazowo 300 osób, z czego ponad połowę na miejscach siedzących. Podróż do Sobótki trwa zaś 45 minut.

"Pociąg, jako współczesny środek komunikacji, jest skutecznym narzędziem w dbaniu o higienę pracy. Myślę, że czas pokaże, iż dla wielu podróżujących dotąd samochodem osób, okaże się on niezwykle praktyczny" – podsumowuje minister Murdzek.

Dla podróżnych linia zostanie otwarta od 12 czerwca 2022 roku.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto