Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Liczące setki lat meble powracają na Zamek Książ w Wałbrzychu! Stare gabloty stały w piwnicach Pałacu w Rogalinie!

Paweł Gołębiowski
Na Zamku Książ oficjalnie poinformowano i odzyskaniu szaf. W środku Anna Żabska, prezes Zamku Książ, z lewej - Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, z prawej - Jacek Drejer, dyrektor Muzeum Porcelany w Walbrzychu.
Na Zamku Książ oficjalnie poinformowano i odzyskaniu szaf. W środku Anna Żabska, prezes Zamku Książ, z lewej - Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, z prawej - Jacek Drejer, dyrektor Muzeum Porcelany w Walbrzychu. Zamek Książ w Wałbrzychu
Na Zamek Książ w Wałbrzychu powrócą stare, liczące ponad 300 lat, barokowe gabloty. Te przeszklone szafy zostały wywiezione z dawnej siedziby rodu Hochbergów prawie 80 lat temu, po II wojnie światowej. Od dziesięcioleci stały w piwnicach Pałacu w Rogalinie.

Na Zamek Książ w Wałbrzychu powrócą stare, liczące ponad 300 lat, barokowe gabloty. Te przeszklone szafy zostały wywiezione z dawnej siedziby rodu Hochbergów prawie 80 lat temu, po II wojnie światowej. Od dziesięcioleci stały w piwnicach Pałacu w Rogalinie, który należy do Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Barokowe gabloty z Książa powstały w 1722 roku

- To dla nas niezwykle ważna, historyczna chwila. Dzięki współpracy z Muzeum Narodowym w Poznaniu i Muzeum Porcelany w Wałbrzychu do Książa powrócą oryginalne, ponad trzechsetletnie, bogato zdobione barokowe gabloty. Biorąc pod uwagę losy zamku i jego wystroju w czasie II wojny światowej i tuż po niej, to prawdziwy cud, że przetrwały do naszych czasów – wyjaśnia Anna Żabska, prezes Zamku Książ.

Barokowe gabloty powstały po 1722 roku na zamówienie Konrada Ernesta Maksymiliana hrabiego von Hochberga i barona na Książu. Przez 160 lat znajdowały się na parterze barokowego skrzydła Książa, gdzie hrabia umieścił swój słynny na całą Europę gabinet sztuki (Kunstkabinett). W przeszklonych, lakowanych czerwono i złociście szafach miały znajdować się zbiory monet, muszli, kamieni, kryształów i minerałów, w tym kamień Poppei (żony Nerona) oraz duży hiszpański topaz.

Gabloty z Książa zostały uwiecznione na starych fotografiach

- Po przeniesieniu kolekcji sztuki i biblioteki do Budynku Bramnego w latach 80 XIX wieku, barokowe meble pozostały w zamku. Do czasów dwudziestowiecznej przebudowy znajdowały się w dzisiejszym Salonie Włoskim na pierwszym piętrze. Następnie zdobiły korytarz w skrzydle południowym na tej samej kondygnacji – informują w Książu.

Dodają, że gabloty widać na fotografiach wnętrz zamku Książ z 1909 roku, które przekazał im obecny, 7 książę von Pless, Peter, a także na archiwalnej fotografii nadwornego kucharza Hochbergów Louisa Hardouina z 1920 roku.

Zamek Książ był skuteczny w odzyskiwaniu wywiezionych po wojnie gablot

Meble muszą teraz przejść renowację, w którą zaangażowane jest także wałbrzyskie Muzeum Porcelany. Renowacja ośmiu gablot ma odbywać się etapami. Pierwsze dwie powinny powrócić do Książa w listopadzie tego roku, a kolejne w kwietniu przyszłego roku.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem skuteczności Zamku Książ w Wałbrzychu i pani prezes osobiście w przeprowadzeniu tego skomplikowanego procesu. Istnieje doktryna muzealna, która mówi, że w miarę możliwości należy przywracać historyczne obiekty do miejsc ich oryginalnego pochodzenia, które opuściły w wyniku zawieruch wojenny. Jesteśmy uczestnikami i świadkami tego wyjątkowego wydarzenia – wyjaśnia dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, Tomasz Łęcki., który przyjechał specjalnie do Książa.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto