Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Letni Bieg Piastów 2016. Na Polanie Jakuszyckiej pobiegli dla Dominiki i Agi (FOTO, FILM)

Alina Gierak
Letni Bieg Piastów 2016. W sobotę i niedzielę (6 sierpnia, 7 sierpnia ) na Polanie Jakuszyckiej w Letnim Biegu Piastów dopisało wszystko: zawodnicy, pogoda i organizacja, dobre humory i wielkie serca sportowców. Wielu spośród 571 zawodników ultramaratonu i półmaratonu górskiego pobiegli dla chorych sióstr Dominiki i Agi podopiecznych Fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą. W zbieraniu środków na operację dziewczynek i wózek pomaga PKO Bank Polski.

Letni Bieg Piastów 2016. Zawodnicy wraz z PKO Bankiem Polskim wsparli 14-letnie siostry: Agnieszkę i Dominikę.

Dziewczynki urodzone z porażeniem dziecięcym muszą przejść operację fibrotomii. Agnieszka potrzebuje także nowego specjalistycznego wózka.

- To wspaniała akcja i cieszę się, że mogłem pomóc - mówi Paweł Skrzypkowiak z Poznania. Specjalnie przesunął termin urlopu, by wziąć udział w Letnim Biegu Piastów.

- Gdy tylko jest możliwość, by przy okazji biegu pomóc chorym dzieciom, to to robię - zapewnia zawodnik. Darek Gaweł ze Starych Bogaczowic z dumą prezentował kartkę z napisem "Biegnę dla Dominiki i Agi". - Trzymam kciuki, by dziewczynki wróciły do zdrowia - mówił po ukończeniu biegu.

Potrzebna operacja i wózek
- Na operację jedziemy już w poniedziałek. Do Krakowa. To dla nas spora wyprawa, bo mieszkamy w Gdańsku i tak naprawdę na ten drugi koniec Polski musimy dotrzeć pociągiem – mówi pani Jowita Nowaczyk, mama Agnieszki i Dominiki, dla których podczas Letniego Biegu Piastów odbędzie się akcja charytatywna. - Bardzo nam zależało, żeby dostać się na operację do Krakowa, bo tam trzy razy do roku przyjeżdża lekarz z Ukrainy - specjalista w dziedzinie fibrotomii, który przeprowadzi operację moich córek – dodaje pani Jowita i tłumaczy, że operacja jest dziewczynkom bardzo potrzebna. Ich porażeniu towarzyszy bowiem spastyczność, czyli wzmożone napięcie mięśni. Mięśnie zwykłego człowieka wymagają napięcia, które wystarcza do utrzymania postury i ruchu. Mózgi dziewczynek natomiast nie są w stanie regulować odpowiedniego poziomu giętkości ich mięśni.
-

Operacja sprawi, że znikną przykurcze i okropny ból. Dzięki temu zwiększy się zakres ruchu dziewczynek, będą one bardziej samodzielne, łatwiej będzie nam też wykonywać rehabilitację.

Chciałabym podziękować osobom, które się zgłosiły. Ci ludzie tak bardzo chcą pomóc, mimo że nas nie znają. Dziękuję im za to, że zauważają osoby słabsze, chore i chcą im ułatwić życie codzienne. Dzięki zawodnikom będziemy mogły się rehabilitować.

- mówi pani Jowita.

Już 32 razy obiegli kulę ziemską
Siostry są podopiecznymi Fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą. W zbieraniu środków na operację dziewczynek i wózek pomaga PKO Bank Polski. Zaangażowanie zawodników, którzy dotrą do mety z kartką na koszulce „biegnę dla Dominiki i Agi”, zostanie przeliczone na konkretne wsparcie finansowe – Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na operację dziewczynek.

PKO Bank Polski realizuje od 2013 roku autorski program „PKO Bank Polski. Biegajmy razem" i wspiera największe imprezy biegowe w całej Polsce. Podczas wszystkich tych wydarzeń organizowane są akcje charytatywne „biegnę dla...". Podczas zeszłorocznego Letniego Biegu Piastów 447 zawodników pobiegło dla 4-letniej Michasi i 17-letniego Dawida. Pieniądze zostały przekazane na zakup dla nich wózków inwalidzkich. W sumie, od 2013 r. odbyły się 182 takie akcje, a Fundacja PKO Banku Polskiego wsparła 190 beneficjentów kwotą ponad 2,6 mln zł. Od początku istnienia programu biegacze przemierzyli charytatywnie ok. 1 mln 305 tys. km, co równa się ponad 32 okrążeniom Ziemi wzdłuż równika. Dodatkowo, w tym roku już po raz drugi Bank zaprasza na PKO Bieg Charytatywny w 12 miastach Polski. Okrążenia wybiegane przez zawodników 17 września zostaną przeliczone na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci w Polsce.

Świetne czasy zwycięzców
Ultramaraton Letniego Biegu Piastów wygrał Robert Faron z Zalesia, który dystans 50 km pokonał w czasie 3 godz.46 minut 16 sekund. Jacek Sobas, który był drugi miał czas niewiele gorszy 3.46.23. Trzeci był Paweł Czerniak z Sosnówki 4.02.08.

Wśród kobiet najlepsza była Aleksandra Niwińska. -

Najtrudniejszy odcinek trasy znajdował się między 41 a 43 kilometrem - wymagający podbieg. Ale potem końcówka bardzo dobrze przemyślana – w dół. Trasa świetnie oznakowana, każdy zakręt opisany.

Nie było możliwości się pomylić – chwaliła organizatorów Aleksandra Niwińska, zwyciężczyni Ultramaratonu Letniego Biegu Piastów. W ultramaratonie wystartowało 200 zawodników.

Półmaraton górski na 22 km wygrał Piotr Holl z Wałbrzycha (1.25.46). Na drugim i trzecim miejscu zameldowali się mieszkańcy Bogatyni Sebastian Gołębiewski (1.26.08) i Łukasz Wawrzyniak (1.26.56).

Gdy się ma świadomość, że biegnie się nie tylko dla siebie, ale dla ważnego celu, to nawet zmęczenie jest mniejsze

- mówił na mecie półmaratonu górskiego Maksym Gradkow z Gostynia, który biegł dla Dominiki i Agi. Równie dużo emocji co biegi dorosłych przyniosły biegi dla przedszkolaków oraz uczniów podstawówek. Dzieci dopingowane przez rodziców spisały się wspaniale.

W niedzielę "Jakuszycka dziesiątka" i marsz z kijami
W niedzielę, 7 sierpnia, na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie wystartowała "Jakuszycka dziesiątka " oraz marsz z kijami. Wzięliśmy w niech także udział - mówią rodziny Piwiańskich i Guckich z Poznańskiego. Podkreślają, że biegają dla własnego zdrowia oraz zawsze wspierają akcje charytatywne, które są organizowane razem z biegami.
Jakuszycka Dziesiątka, czyli bieg na dystansie ponad 11 kilometrów, oraz rekreacyjny marsz nordic walking były niedzielnymi konkurencjami Letniego Biegu Piastów na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie. Dziesiątka okazała się dystansem, który wybrało najwięcej uczestników - do mety dobiegły 374 osoby. Zwyciężyli David Kucera z Czech i Elżbieta Kowalewska ze Zgorzelca.W niedzielę w Górach Izerskich zaświeciło słońce, zrobiło się cieplej niż w sobotę, ale nie było upału, który jest największym wrogiem biegaczy. Trasa zaczynała się na Polanie Jakuszyckiej i wiodła asfaltową drogą na Orle, po czym górską ścieżką docierała przez Granicznik do mostu granicznego na Izerze. Okrążała go, by przez Orle wyprowadzić biegaczy na Samolot. Podbieg na tym odcinku ma około 3 kilometry długości i jest wymagający. Na końcu jednak czekał zawodników finisz - około 1.5 km w dół. Zbiegali tędy bardzo szybko do mety na Polanie Jakuszyckiej.
Biegacze byli zadowoleni z trasy, podkreślali jej walory urozmaicenie i walory krajobrazowe. Niektóre miejsca na niej wielu uczestników biegu zobaczyło po raz pierwszy. Tą samą trasą poszli w niedzielę uczestnicy rekreacyjnego marszu nordic walking.
Wszystkie konkurencje biegowe Letniego Biegu Piastów ukończyło 854 osoby, a wraz z dziećmi biorącymi udział w sobotnich biegach tylko dla nich i marszem nordic walking - ponad tysiąc. Była jeszcze zumba, przygotowana z myślą o osobach towarzyszących zawodnikom, dla urozmaicenia oczekiwania na powrót bliskich na metę. Letni Bieg Piastów po raz kolejny został zorganizowany jako wydarzenie dla wszystkich.
24 września Rowerowy Bieg Piastów. 1 września początek zapisów na zimowy Bieg Piastów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

20240417_Dawid_Wygas_Wizualizacja_stadionu_Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto