Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwarantanna domowa. Kto na niej musi być? Przez jaki czas? Oto nowe zasady!

Katarzyna Zimna
Katarzyna Zimna
W czasie trwania kwarantanny odwiedzi cię policja, żeby sprawdzić, czy przebywasz w domu
W czasie trwania kwarantanny odwiedzi cię policja, żeby sprawdzić, czy przebywasz w domu archiwum Polska Press
Tutaj znajdziecie aktualne zasady. Przeczytajcie!

Od 24 października obowiązują nowe zasady dotyczące kwarantanny i izolacji.

Czym się różni kwarantanna od izolacji?

Oto definicje wynikające z przepisów:
Kwarantanna - odosobnienie osoby zdrowej, z powodu narażenia na zakażenie.
Izolacja - odosobnienie osoby zakażonej, której wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 jest dodatni.

Kto decyduje o nałożeniu kwarantanny lub izolacji?

O izolacji osoby zakażonej decyduje lekarz POZ.
Kwarantannę nakłada sanepid na osoby potencjalnie zakażone - takie, które miały bezpośredni kontakt z zakażonym lub mają objawy zakażenia i skierowanie od lekarza POZ na test w kierunku SARS-CoV-2 (zlecenia na test na koronawirusa nie może wystawić lekarz dyżurujący w ramach nocnej lub świątecznej telepomocy).

Co oznacza "bezpośredni kontakt" z osobą zakażoną?

  • przebywanie w bezpośredniej bliskości (twarzą w twarz) z osobą chorą, w odległości mniejszej niż 2 m przez ponad 15 minut,
  • bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 (np. podanie ręki),
  • bezpośredni kontakt bez środków ochronnych z wydzielinami osoby z COVID-19 (np. dotykanie zużytej chusteczki higienicznej, narażenie na kaszel osoby chorej),
  • przebywanie w tym samym pomieszczeniu co chory z COVID-19, przez co najmniej 15 minut (np. w mieszkaniu, w klasie, poczekalni szpitala/przychodni, sali konferencyjnej),
  • kontakt na pokładzie samolotu lub innych środków transportu zbiorowego obejmujący osoby zajmujące dwa miejsca (w każdym kierunku) sąsiadujące z osobą z COVID-19, osoby towarzyszące w podróży lub sprawujące opiekę nad osobą z COVID-19, członków załogi obsługujących sekcję, w której znajduje się chory.

Ile trwa kwarantanna, ile trwa izolacja?

Kwarantanna trwa 10 dni. Dla osób mieszkających z zakażonym jest to 10 dni od momentu potwierdzenia u niego zakażenia, a dla osób potencjalnie zakażonych(kierowanych przez lekarza POZ na test) - od dnia wystawienia skierowania.
Izolacja domowa trwa 10 dni, jeżeli u pacjenta nie wystąpiły objawy COVID-19. W przypadku, gdy w czasie izolacji domowej wystąpią objawy koronawirusa, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej postanawia o przedłużeniu izolacji, a jej zakończenie może nastąpić nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów. W przypadku izolacji szpitalnej i w izolatorium o zakończeniu izolacji decyduje lekarz sprawujący opiekę nad pacjentem. Jej zakończenie nie może nastąpić wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów, a ostatnie 3 dni muszą być bez objawów choroby.
WAŻNE!
Jeśli dana osoba nie miała bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem, nie zostanie skierowana na kwarantannę.
Osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie same nie podlegają już kwarantannie.

Na czym polega kwarantanna?

Przebywając na kwarantannie:

  • nie można opuszczać domu,
  • spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane,
  • w przypadku występowania objawów choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności) należy koniecznie zgłosić to telefonicznie do stacji sanitarno-epidemiologicznej.

WAŻNE!
Policja odwiedza osoby, które są objęte kwarantanną i sprawdza, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania.
W przypadku osób skierowanych na test kwarantanna zostaje zawieszona na czas dojazdu do punktu pobrań i wykonania testu.

Kwarantanna w szkole

Jeśli w szkole zakażony był nauczyciel, to kwarantanną zostaną objęci jedynie uczniowie i pracownicy szkoły, którzy mieli bezpośredni kontakt z zakażonym nauczycielem.

Gdzie zgłosić bezpośredni kontakt z osobą zakażoną?

Po bezpośrednim kontakcie z osobą zarażoną koronawirusem SARS-CoV-2 (osobą, która uzyskała potwierdzony, pozytywny wynik testu), należy się zgłosić do inspekcji sanitarnej. Osoby posiadające profil zaufany lub e-dowód osobisty mogą zrobić to przez formularz online TUTAJ - KLIK!

Jeśli masz dodatni wynik testu na koronawirusa, możesz zgłosić swoich domowników, którzy powinni być objęci kwarantanną (jako osoby potencjalnie zakażone), wypełniając formularz tutaj: KLIK!. Nie musisz już czekać na telefon od sanepidu.

Kwarantanna dla powracających z zagranicy

Jeśli wracasz z kraju należącego do Unii Europejskiej, nie masz obowiązku poddania się kwarantannie. Kwarantanna obowiązuje za to po przyjeździe z krajów spoza UE. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie na stronie Straży Granicznej TUTAJ - KLIK!

Skąd wiadomo, że kwarantanna została nałożona?

Od 1 listopada osoby objęte kwarantanną dostają automatyczne powiadomienie z numeru +48221043705.
W ramach digitalizacji inspekcji sanitarnej uruchomiliśmy automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. +48221043705 z tego numeru osoby usłyszą dedykowany komunikat dotyczący objęcia kwarantanną i możliwości pobrania zaświadczenia. Komunikat usłyszą osoby, które znajdują się w bazie EWP i mają nałożoną kwarantannę - poinformował Główny Inspektor Sanitarny.

Gdy inspekcja sanitarna obejmuje kogoś kwarantanną z powodu narażenia na koronawirusa, osoba ta zostaje także wpisana do systemu teleinformatycznego EWP, do którego dostęp ma m.in. Policja i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS przekazuje decyzję pracodawcy, dlatego inspekcja sanitarna nie wydaje już pisemnych decyzji.

Czy na kwarantannie można pracować?

Pracownicy na obowiązkowej kwarantannie mają te same prawa, co na zwolnieniu lekarskim L4. Ale jeśli zdecydują się pobierać pieniądze z ZUS-u to podlegają również tym samym rygorom, czyli nie mogą pracować. Jest też możliwość pracowania zdalnie na kwarantannie. O szczegółach przeczytacie tutaj: KLIK!

Co grozi za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny?

W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu. Pilnuje tego policja, która sprawdza, czy na pewno przebywasz w miejscu zamieszkana. Jeśli złamiesz zasady kwarantanny (wyjdziesz na spacer z psem albo po zakupy), możesz zostać ukarany grzywną w wysokości nawet 30 tys. zł. Decyzja, co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.

KWARANTANNA - INFOLINIA - POMOC

W przypadku pytań o COVID-19 albo wyjaśnienia statusu kwarantanny, zadzwoń pod numer +48222500115 (czynny całą dobę).
Jeśli potrzebujesz pomocy, np. w robieniu zakupów, skontaktuj się z ośrodkiem pomocy społecznej. Informację na ten temat znajdziesz TUTAJ - KLIK!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto