MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kupujemy mieszkanie - Znajdź najlepszą ofertę

Katarzyna Zimna
Znalezienie wymarzonego mieszkania nie jest proste, ale jeśli masz dużo czasu, cierpliwości i podstawową wiedzę, na pewno ci się uda.  FOT. MARCIN OSMAN
Znalezienie wymarzonego mieszkania nie jest proste, ale jeśli masz dużo czasu, cierpliwości i podstawową wiedzę, na pewno ci się uda. FOT. MARCIN OSMAN
O wyborze własnego M nie powinieneś decydować pod wpływem impulsu. Warto najpierw zrobić rozeznanie na rynku nieruchomości, racjonalnie ocenić swoje możliwości finansowe i przejrzeć jak najwięcej ofert.

O wyborze własnego M nie powinieneś decydować pod wpływem impulsu. Warto najpierw zrobić rozeznanie na rynku nieruchomości, racjonalnie ocenić swoje możliwości finansowe i przejrzeć jak najwięcej ofert.

Zastanów się, czy chcesz kupić mieszkanie nowe, czy używane. Obie opcje mają swoje wady i zalety. Na nowe będziesz musiał poczekać. Aktualne oferty deweloperów można najczęściej oglądać tylko na papierze. Rzadko można trafić na już wybudowane, a jeszcze wolne lokum (gdy ktoś np. zrezygnował).

Nowe w planach
– Obecnie kupuje się głównie mieszkania na etapie „gołego placu budowy”. Coraz częściej też deweloperzy zawierają tzw. umowy rezerwacyjne, czyli gdy tylko kupią grunt. Zatem kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, musimy się liczyć z tym, że klucze odbierzemy po upływie przynajmniej pół roku, a we Wrocławiu – przynajmniej roku. Koszt nabycia nowego mieszkania do wykończenia jest także dużo wyższy niż w przypadku używanego. No i lokalizacja – nowe osiedla są budowane najczęściej na peryferiach miast – mówi Magdalena Ciechońska z Money Expert.

Niższe koszty
Plusy nowego mieszkania? Możesz ingerować w plany, np. przesunąć ścianę, i wykończyć je według własnego upodobania. Przez pierwsze dwa lata wszelkie usterki wykonawca powinien usuwać za darmo (mieszkanie jest na gwarancji). Koszt utrzymania będzie niższy niż w przypadku mieszkania, które ma kilkanaście czy kilkadziesiąt lat (zbudowane w energooszczędnej technologii), a opłaty na fundusz remontowy niewysokie przez dłuższy czas.
Jeśli jednak decydujesz się na budowę z deweloperem, najlepiej wybierać firmy duże, które znane są na rynku od lat i należą do jednej z organizacji zawodowych (np. Polskiego Związku Firm Deweloperskich).

Używane od ręki
Mieszkanie z rynku wtórnego, czyli używane, możesz kupić od ręki.
– Najłatwiej i najtaniej można kupić mieszkanie w wielkiej płycie. Jest ich cztery mln na blisko 12 mln zamieszkanych lokali w kraju. Najtańsze są w blokach wysokich 10-, 12-piętrowych. Jeśli dodatkowo są one położone w uciążliwych rejonach miasta, to cena może być niższa od średniej nawet o 25 proc. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać, że w przyszłości wielka płyta będzie jednym z najtrudniejszych produktów do sprzedania – tłumaczy Magdalena Ciechońska.

Metraż, lokalizacja, rozkład mieszkania
Jeśli już zdecydujesz, jakie mieszkanie chcesz kupić (czy potrzebujesz mieć je szybko, czy też możesz zaczekać rok, dwa na nowe), zastanów się nad jego wielkością i lokalizacją. Metraż zależy od zasobności twojego portfela. Mierz siły na zamiary – pamiętaj, że raty będziesz płacił przez kolejne 20-25 lat.
Na cenę decydujący wpływ ma też położenie. Im bliżej centrum, tym mieszkanie będzie droższe. Zastanów się, czy nie lepiej wydać mniej za mieszkanie na peryferiach, jeśli ta dzielnica ma dobrą komunikację z centrum.

Weź także pod uwagę:
* odległość od środków komunikacji miejskiej – przystanku tramwajowego, autobusowego,
* okolicę – parki, sklepy, szkoły, przedszkola,
* położenie – przy ruchliwej ulicy czy na uboczu,
* rozkład mieszkania – czy chcesz mieć widną kuchnię, balkon, przechodnie pokoje,
* piętro – czy chcesz mieszkać na parterze, czy wolisz na 4. piętrze (jeśli tak, to zwróć uwagę, żeby w budynku była winda). •

TU SPRAWDŹ WIARYGODNOŚĆ

POŚREDNIKA
Dolnośląskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami
ul. Krupnicza 6/8
50-075 Wrocław
tel. 071-372-42-42
www.dospon.pl

DEWELOPERA
Polski Związek Firm Deweloperskich
ul. Żurawia 32/34
00-515 Warszawa
tel. 022-622-53-49
www.pzfd.pl

Dwie formy własności
Teresa Michniak
dyrektor Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości
Przed kupnem mieszkania trzeba wiedzieć, że możemy nabyć mieszkanie własnościowe lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. W większości przypadków kupującym jest to jednak obojętne. To drugie jest prawem ograniczonym, bo zostaje się tylko właścicielem lokalu, a budynek i grunt nadal należą do spółdzielni. W tym przypadku trzeba dowiedzieć się, kto jest właścicielem mieszkania (jedna osoba czy małżeństwo) i czy nabył je z majątku odrębnego, czy wspólnego (przed ślubem czy po ślubie). Należy też sprawdzić, czy mieszkanie ma założoną księgę wieczystą. Jeśli nie – w chwili kupna mieszkania na kredyt nabywca będzie musiał ją założyć, a do momentu założenia księgi wieczystej płacić ubezpieczenie kredytu. A to, niestety, wiąże się z dodatkowymi kosztami. W przypadku kupna mieszkania ze środków własnych takiej potrzeby nie ma.
Czekamy na zmianę przepisów, które zobowiążą spółdzielnie do przekazywania razem z lokalem udziału we wspólnych częściach budynku i gruncie. Teraz, decydując się na kupno spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, stajemy się właścicielami samego mieszkania.

Możesz szukać na własną rękę
Jeśli wiesz już, jakie mieszkanie, gdzie i za ile chcesz kupić, możesz zacząć go szukać. Najlepszym źródłem są ogłoszenia w gazetach i internecie. Niestety, oferty w prasie często są zamieszczane przez agencje sprzedaży nieruchomości, mimo że w ogłoszeniu nie ma o tym ani słowa. Jeśli nie chcesz pośredników, dzwoniąc pod podany numer telefonu, spytaj koniecznie, czy osoba, z którą rozmawiasz, jest agentem czy sprzedawcą. Ogłoszenia internetowe zawierają więcej informacji – mają dokładniejsze opisy i często zdjęcia; już na etapie przeglądania ofert zobaczysz, jak wygląda budynek i wnętrze mieszkania.
Oto kilka adresów internetowych, gdzie znajdziesz oferty:
www.gratka.pl/dom
www.emieszkania.com
www.nieruchomosci.pl
www.szybko.pl
www.mamdom.com
www.trader.pl

Z agentem zyskasz czas
Możesz też skorzystać z pomocy pośrednika – biura lub agencji nieruchomości. Agent doradzi, wyszuka oferty, pojedzie obejrzeć z tobą mieszkanie, pomoże zgromadzić dokumenty, załatwić formalności,
ale musisz mu za to zapłacić. Zlecenie znalezienia mieszkania to wydatek kilkudziesięciu złotych
(agent szuka dla ciebie ofert np. przez pół roku), a gdy transakcja dojdzie do skutku – płacisz jeszcze prowizję – średnio trzy proc. (+VAT) wartości transakcji.
Zanim zdecydujesz się na wybór pośrednika, sprawdź, czy biuro posiada licencję, czy jest ubezpieczone i wiarygodne. Możesz o to spytać w Dolnośląskim Stowarzyszeniu Pośredników Obrotu Nieruchomościami. Popytaj też znajomych, którzy korzystali już z usług pośredników – z pewnością polecą ci tych, którzy okazali się profesjonalistami.
Nie ufaj pośrednikowi, który chce się umawiać z tobą w kawiarni lub we własnym mieszkaniu, każe płacić za każdą przedstawioną ofertę. Poszukaj o nim informacji w internecie, pojedź do siedziby, sprawdź, czy jego działalność to nie fikcja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto