MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kupujemy mieszkanie - Szczęśliwe zakończenie

Katarzyna Zimna
Jeśli wszystko już załatwiłeś, możesz zabierać się za malowanie, zacząć ustawiać meble i spokojnie mieszkać w swoim własnym M.  FOT. MARCIN OSMAN
Jeśli wszystko już załatwiłeś, możesz zabierać się za malowanie, zacząć ustawiać meble i spokojnie mieszkać w swoim własnym M. FOT. MARCIN OSMAN
Znalazłeś wymarzone mieszkanie, wpłaciłeś zadatek, bank przyznał ci kredyt? Podpisanie umowy to nie koniec. Czeka cię załatwienie ostatnich formalności i możesz się wprowadzać.

Znalazłeś wymarzone mieszkanie, wpłaciłeś zadatek, bank przyznał ci kredyt? Podpisanie umowy to nie koniec. Czeka cię załatwienie ostatnich formalności i możesz się wprowadzać.

Przed podpisaniem ostatecznej umowy kupna, musisz przede wszystkim zażądać od dotychczasowego właściciela zaświadczenia z biura meldunkowego, że nikt w mieszkaniu nie jest już zameldowany (wymeldował się sam i wszystkich innych lokatorów). Jeśli któryś z nich od dawna w nim nie mieszka, bo np. wyjechał za granicę lub nie wiadomo, gdzie przebywa, można go wymeldować na postawie zeznań świadków (sąsiadów, którzy potwierdzą np., że nie widzieli go od lat).

Liczniki do protokołu
Powinieneś też sprawdzić raz jeszcze księgę wieczystą. Może od dokonania ostatniego wypisu właściciel coś w niej zmienił (np. ustanowił hipotekę) oraz obejrzeć rachunki za gaz, prąd, wodę, ścieki. Lepiej mieć pewność, że właściciel nie zalega z opłatami.
– W dniu wydania mieszkania, należy spisać protokół przekazania. Muszą się w nim znaleźć wskazania liczników. Po odbiorze trzeba będzie odwiedzić gazownię, zakład energetyczny, żeby przepisać te liczniki na siebie. Instytucje te zażądają wówczas aktu notarialnego kupna mieszkania i właśnie protokołu zdawczo-odbiorczego. Podpiszą z nowym odbiorcą nowe umowy, gdy stwierdzą, że poprzedni właściciel uregulował wszystkie należności – mówi Teresa Michniak, dyrektor Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.

Operator i spółdzielnia
Na tej samej zasadzie możesz również przejąć dotychczasowy numer telefonu stacjonarnego, kablówkę lub internet. Jeśli ich nie chcesz (nie odpowiadają ci warunki lub ceny), dopilnuj, by poprzedni właściciel wypowiedział swoje umowy.
Jeśli kupiłeś spółdzielcze mieszkanie własnościowe, będziesz musiał także do niej udać się z aktem notarialnym – zostaniesz w dokumentach nowym właścicielem lokalu, możesz także wstąpić w poczet jej członków. Potem zostaje tylko biuro meldunkowe (tu też idziesz z aktem notarialnym), gdzie zameldujesz siebie i członków swojej rodziny i możesz się wprowadzać. •

Mieszkanie też możesz reklamować

Kupno mieszkania jest transakcją sprzedaży, do której odnoszą się przepisy kodeksu cywilnego mówiące m.in. o rękojmi – czyli odpowiedzialności sprzedawcy za to, co ci sprzedał (art. 556-576).
Jeśli po jakimś czasie okaże się, że mieszkanie ma wadę zmniejszającą jego wartość lub użyteczność (np. balkon, który grozi zawaleniem), możesz zażądać od sprzedającego obniżenia ceny lub naprawy (na jego koszt). On odpowiada za takie przykre niespodzianki przez trzy lata od dnia wydania mieszkania.

Reklamację zawsze składaj na piśmie. Korespondencja przyda się, gdyby spór miał się skończyć w sądzie. Napisz, jaką wadę odkryłeś w mieszkaniu i czego oczekujesz. Niestety, kodeks cywilny nie określa terminu, w jakim sprzedający musi ci na pismo odpowiedzieć. Warto więc zaznaczyć w nim, że np. czekasz na odpowiedź w ciągu 14 dni.

Tu znajdziesz pomoc:
Klub Federacji Konsumenta
* Wrocław, ul. Piłsudskiego 95,
tel. 071-344-19-97
* Wałbrzych, al. Wyzwolenia 24,
tel. 074-849-40-33
* Legnica, ul. Libana 12, tel. 076-862-02-01
Miejski Rzecznik Konsumentów
* Wrocław, ul. Świdnicka 53, tel. 071-777-75-59
* Jelenia Góra, plac Ratuszowy,
tel. 075-75-46-110

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto