MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kultowy neon "Dzień dobry we Wrocławiu" znowu zajaśnieje blaskiem. Kiedy to nastąpi?

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Jakub Mielcarz
Jakub Mielcarz
Kono Reklama Świetlna
Kultowy neon "Dobry wieczór we Wrocławiu", od lat witający podróżnych przed Dworcem Głównym, przeszedł demontaż. Znany symbol Wrocławia, który w ostatnim czasie często gasł z powodu nieszczelności, jest obecnie w trakcie naprawy. Poznaj szczegóły renowacji i dowiedz się, kiedy neon ponownie zaświeci.

Neon "Dobry wieczór we Wrocławiu" to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta nad Odrą. Umieszczony na przeciwko Dworca Głównego, od lat 70. XX wieku witał przybywających do miasta. Niestety, ze względu na swoją starą technologię, często ulegał awariom. W ostatnim czasie neon gasł, co było spowodowane nieszczelnymi szklanymi rurkami. Miasto Wrocław podjęło decyzję o jego renowacji, a przetarg na wykonanie prac wygrała miejscowa firma, specjalizująca się w konserwacji neonów.

Zniknięcie kultowego neona

W piątek, 5 lipca, mieszkańcy Wrocławia mogli zauważyć, że neon "Dobry wieczór we Wrocławiu" zniknął z dachu budynku przy ul. Piłsudskiego. Było to niezbędne do przeprowadzenia szczegółowych pomiarów i przygotowania rysunków technicznych, które są kluczowe dla prawidłowej renowacji. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta poinformował, że cały proces naprawy będzie odbywać się na miejscu, na dachu budynku, gdzie neon przez lata był eksponowany.

- Oryginalne rurki są ze wykonane szkła, nowe również będą szklane i tradycyjną metodą wydmuchiwane, gięte a na koniec napełniane gazem (neonem). Renowacja konstrukcji, do której przymocowane są szklane rurki będzie wykonywana na miejscu, bezpośrednio na dachu - mówi Ewa Mazur ze ZDiUM.

Proces naprawy i nowe życie neona

Renowacja neona "Dobry wieczór we Wrocławiu" nie jest zadaniem prostym. Ze względu na starą technologię, wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Firma Kono Reklama Świetlna, która wygrała przetarg na wykonanie prac, już rozpoczęła działania naprawcze.

- Zaczęliśmy już wyginanie rur neonu. Niektóre rurki były popękane dlatego wymieniamy całe oświetlenie i instalację neonową oraz transformatory zasilające. Każdy neon jest podzielony na 7 różnych sekcji, a każda z nich zasila określoną długość neonu - mówi Robert Konopka z firmy Kono.

W ramach renowacji przewidziano wykonanie nowych rur neonowych o łącznej długości 80 metrów, wymianę sześciu transformatorów neonowych, instalacji wysokiego napięcia oraz stopki montażowe. Wszystkie te działania mają na celu przywrócenie neona do jego dawnej świetności i zapewnienie jego bezproblemowego funkcjonowania przez kolejne lata.

Kiedy neon znów zaświeci?

Renowacja kultowego neona to proces, który wymaga czasu i precyzji. Firma Kono Reklama Świetlna szacuje, że prace naprawcze potrwają około 4 tygodni. Oznacza to, że mieszkańcy Wrocławia i podróżni mogą spodziewać się, że "Dobry wieczór we Wrocławiu" ponownie zaświeci na początku sierpnia. Koszt całej renowacji wyniesie nieco ponad 42 tysiące złotych, co jest inwestycją w zachowanie jednego z najbardziej charakterystycznych elementów miasta.

Neon "Dobry wieczór we Wrocławiu" to nie tylko element dekoracyjny, ale także ważny symbol Wrocławia, który od dziesięcioleci witaje przybywających do miasta. Dzięki staraniom miasta oraz specjalistów od renowacji neonów, ten kultowy napis znów będzie mógł cieszyć oko i serca zarówno mieszkańców, jak i gości Wrocławia.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kultowy neon "Dzień dobry we Wrocławiu" znowu zajaśnieje blaskiem. Kiedy to nastąpi? - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto