MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kudowa-Zdrój: Nie tylko dla kuracjuszy

Romuald M. Łuczyński
Jednym z najstarszych i najpopularniejszych uzdrowisk w Polsce jest Kudowa Zdrój, położona u podnóża Gór Stołowych, w dolinie Czermnicy, Kudowskiego Potoku i Bystrej. Rzeki te należą do dorzecza Łaby, a zatem ich wody nie są odprowadzane do Bałtyku, ale do Morza Północnego. O tutejszych leczniczych źródłach mineralnych wspominano już w XV w., ale urządzenia kąpielowe powstały w pierwszej połowie XVII w.

Właścicielem uzdrowiska był wtedy najsłynniejszy wódz z okresu wojny trzydziestoletniej, Albrecht von Wallenstein. Do dziś kontynuuje się tutaj tradycje lecznictwa uzdrowiskowego, oparte na wykorzystaniu wód mineralnych, określanych jako szczawy węglanowo-sodowo-wapniowe, arsenowe i żelaziste. Nie musimy jednak przyjeżdżać tutaj koniecznie jako kuracjusze, nie musimy się tu leczyć. Kudowa Zdrój stanowi doskonały punkt wyjściowy dla wycieczek pieszych, rowerowych i samochodowych. Także do naszych południowych sąsiadów. Dla turystów pieszych ważna może być informacja, że przez uzdrowisko przebiega główny szlak sudecki im. dr. Mieczysława Orłowicza, prowadzący ze Świeradowa do Paczkowa.

Poczytaj o skarbach Sudetów w naszym PRZEWODNIKU SUDECKIM

W centrum uzdrowiska w XVIII w. założono park zdrojowy. Położony jest u stóp Góry Parkowej, wzgórza porośniętego lasem, z licznymi ścieżkami spacerowymi i punktami widokowymi. Najpiękniejszy krajobraz w mieście rozpościera się z Altany Miłości. Przedłużeniem Góry Parkowej jest kilkunastometrowe Urwisko Beaty, z którego doskonale widać Kudowę i Wzgórza Lewińskie. W lecie ozdobą i wielką atrakcją parku są kaktusy i palmy oraz fontanny, otoczone ciekawymi kompozycjami kwiatowymi. Rosną tu także mniej egzotyczne, ale nie mniej ciekawe rośliny ozdobne i drzewa, np. dęby błotne, miłorząb, sosna kalifornijska, czterystuletni jesion kandelabrowy.

W parku występują źródła wód leczniczych („Śniadecki”, „Machlewski” i „Moniuszko”), z których Kudowa słynie w całej Polsce. Przy głównym wejściu do parku znajduje się pijalnia z ogólnodostępnym ujęciem wody mineralnej. Jej wnętrza zdobią trzy obrazy austriackiego malarza A. von Molnara, przedstawiające dzieje uzdrowiska. Charakterystycznym elementem parku jest również budynek dawnego pałacu, w którym mieści się Szpital Uzdrowiskowy „Zameczek”. Główna aleja parkowa kończy się stawem z fontanną.

Uzdrowisko słynie z Międzynarodowych Festiwali Moniuszkowskich, odbywających się tu od 1962 r. Spośród sławnych ludzi przebywających niegdyś w Kudowie warto wspomnieć choćby Fryderyka Skarbka, Bruno Schulza i Winstona Churchilla.

Zobacz też: Duszniki-Zdrój: Zabytkowa papiernia (ZDJĘCIA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto