Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Księga Henrykowska trafi na listę UNESCO? [zdjęcia]

Redakcja
Księga z najstarszym zdaniem napisanym w języku polskim może trafić do prestiżowego spisu UNESCO. Dzieło znajduje się w muzeum i archiwum Archidiecezji Wrocławskiej.

Pierwsz część Księgi Henrykowskiej powstała w latach 1269-1273 r. Napisana jest przez niemieckiego opata w języku łacińskim i zawiera wiele anegdotek. Jedna z nich zawiera słowa chłopa Boguchwała do jego żony, Polki: "Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj", co znaczy "Pozwól, ja będę mełł, a ty odpocznij". To najstarsze zdanie w języku polskim napisano w 1270 r.

Czytaj: Kanonizacja Jana Pawła II. Obchody we Wrocławiu [program]

- Ta Księga jest wyjątkowa, gdyż odzwierciedla procesy i przemiany kulturowe - tłumaczy prof. Władysław Stępniak z Komitetu Listy Pamięć Świata UNESCO. - Przyjęcie księgi do UNESCO pozwoli na wprowadzenie kolejnego elementu polskiej historii do kanonu światowej edukacji. Miejsce na tej liście to niezwykły prestiż.

Lista Pamięć Świata UNESCO powstała w 1992 r. Zawiera dokumenty, rękopisy oraz druki uznane za zabytki o znaczeniu cywilizacyjnym czy historycznym. O tym, czy Księga Henrykowska trafi na listę, zawierającą m.in. rękopisy Fryderyka Chopina, zadecyduje 14-osobowy komitet, w skład którego wchodzi m.in. prof. Stępniak.

- W komitecie znajdują się obywatele Wietnamu, Namibii czy Kostaryki. Pokazanie im naszego dziedzictwa jest bardzo ważne dla popularyzacji zbiorów - mówi prof. Stępniak. - Ostateczną decyzję poznany latem 2015 roku, ale jestem dobrej myśli. Mam doświadczenie i wiem, że istnieją duże szanse, nawet jeśli 70 proc. wniosków jest odrzucana.

Co dwa lata każdy kraj członkowski może zaproponować dwie kandydatury do wpisu na listę. W Polsce dodatkowo zgłoszono Akta Braci Czeskich w Wielkopolsce.

Księga Henrykowska przechowywana jest w muzeum i archiwum Archidiecezji Wrocławskiej. Tam też można zakupić księgę w całości przetłumaczoną na język polski.

Zobacz zdjęcia Księgi Henrykowskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto