Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Książki dla dzieci: DOBRE STRONY w Rynku

Małgorzata Matuszewska
Książki dla dzieci to najlepsza lektura. Szukajcie w Przejściu Garncarskim i w Przejściu Żelaźniczym
Książki dla dzieci to najlepsza lektura. Szukajcie w Przejściu Garncarskim i w Przejściu Żelaźniczym Tomasz Hołod
Książki dla dzieci. Do niedzieli, 28 maja, trwa

Książki dla dzieci – te najciekawsze, można kupić dziś i jutro (27 i 28 maja) na 8. Targach Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY w Przejściu Garncarskim i w w Przejściu Żelaźniczym (Rynek).

Książki dla dzieci: laureaci konkursu

W piątek wieczorem podczas uroczystej gali towarzyszącej 8. Targom Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY poznaliśmy laureata konkursu „Dobre Strony 2017". Prestiżowa nagroda, ufundowana przez Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, została przyznana w tym roku w dwóch osobnych kategoriach: książka dla dzieci oraz książka dla młodzieży i trafiła do Wydawnictwa Format z Wrocławia oraz Wydawnictwa Tako z Torunia. Laureaci otrzymali po dwadzieścia tysięcy złotych, które przeznaczą na publikację kolejnych książek. – Targi na dobre osiadły w sercu Wrocławia. Jesteśmy dumni z naszej instytucji (miejski Wrocławski Dom Literatury jest organizatorem targów – przyp. red.), targi pokazują, że książka jest ważna – powiedział Jacek Sutryk, dyrektor miejskiego Departamentu Spraw Społecznych, wręczając nagrody. Książki oceniło jury: Anita Wincencjusz-Patyna (przewodnicząca), Katarzyna Kujawa, Katarzyna Stoparczyk, Piotr Młodożeniec oraz Jakub Krofta. Jury główną nagrodę w kategorii książka dla dzieci przyznało Wydawnictwu TAKO za serię Książki jutra: "Co to właściwie jest demokracja", pomysł i tekst: Equipo Plantel, ilustracje: Marta Pina, "Oto jest dyktatura", pomysł i tekst: Equipo Plantel, ilustracje: Mikel Casal, "Klasy Społeczne istnieją", pomysł i tekst: Equipo Plantel, ilustracje: Joan Negrescolor, "Kobiety i mężczyźni", pomysł i tekst: Equipo Plantel, ilustracje: Luci Gutierez. – Mądre, czasami przerażająco aktualne, uniwersalne, pełne szacunku, niezwalniające z odpowiedzialności społecznej nikogo z nas. Traktują o sprawach fundamentalnych, przypominają, że nic nie jest dane nam raz na zawsze. Ilustracje wzmacniają przekaz zawarty w prowokujących do dyskusji tekstach poświęconych odpowiednio demokracji, dyktaturze, klasom społecznym i płciom – uzasadniła Anita Wincencjusz-Patyna. – Mam nadzieję, że te książki, bardzo ważne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, zachęcą do czytania każdego – powiedział Tomasz Klejna z Wydawnictwa.
W kategorii książka dla młodzieży główna nagroda trafiła do wrocławskiego Wydawnictwa Format za książkę "Bruno. Chłopiec, który nauczył się latać" Nadii Terranova z ilustracjami Ofry Armit. Jury uznało, że to:
– Surrealistyczna opowieść idealnie wpisująca się w stylistykę twórczości Brunona Schulza. Obraz, typografia i tekst wynikają z nieomal baśniowej historii bohatera. Piękna, wrażliwa opowieść tragicznej historii wielkiego artysty Brunona Schulza – uzasadniła przewodnicząca. – Książka powstała dzięki włoskiej autorce i izraelskiej ilustratorce, myślę, że obie uwielbiają twórczość Schulza. A książka jest do medytacji – powiedziała Dorota Hartwich, dziękując za nagrodę.
Honorowymi wyróżnieniami jury podkreśliło: Wydawnictwo Format za tom dla dzieci "Przed i po" (koncepcja: Matthias Aregui, ilustracje: Anne-Margot Ramstein), Wydawnictwo TAKO za opowieść obrazkową "Robinson Crusoe" na podstawie dzieła Daniela Defoe, której autorem jest Ajubel.
Wszyscy nominowani i nagrodzeni dostali statuetki DOBRE STRONY autorstwa Ilony Agaty Brożek.

Książki dla dzieci: dziś i jutro

Warto wybrać się na spotkanie ze Stefanem Skąpskim, autorem ponad 60 wierszy zawartych w tomach "Niezwykłe przygody ze świata przyrody" oraz "Król niedźwiedzi i inne zwierzęta", który będzie podpisywać swoje książki na stoisku Wydawnictwa Warstwy dziś o godz. 16, jutro o godz. 12. W niedzielę w godz. 13-14 w Instytucie Grotowskiego Justyna Rodzińska-Nair poprowadzi warsztaty indyjskiej sztuki walki kalarippajattu. To sztuka walki pochodząca z południowych Indii, uznawana za jedną z najstarszych na świecie. Tradycyjnie praktykę zaczyna się w wieku 7 lat. Wszechstronnie rozwijające treningi obejmują ćwiczenia rozciągające i wzmacniające, naukę sekwencji ruchowych, a także – dla zaawansowanych – walki wręcz i z użyciem broni drewnianej i metalowej. Trening fizyczny dopełnia system leczniczy blisko związany z naturalną medycyną indyjską, ajurwedą. Elementy kalarippajattu od wieków wykorzystywane są także w treningu tancerzy i aktorów, np. kathakali. Podczas zajęć dzieci poznają proste ćwiczenia, podstawowe pozycje (w tym pozycje zwierząt takich jak słoń, lew czy ryba) i elementy układów ruchowych. Trening korzystnie wpływa na kształtowanie się prawidłowej, harmonijnej postawy ciała i nabywanie zdrowych nawyków, rozwija zwinność, skoczność, koordynację ruchową i koncentrację. Zajęcia uczą wytrwałości i przynoszą wiele radości i satysfakcji. Trening przeznaczony jest dla dzieci w wieku 6–10 lat. Wstęp wolny, obowiązują zapisy: [email protected]
Targi czynne są: w sobotę do godz. 19, w niedzielę w godz. 10-18, wstęp wolny.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Książki dla dzieci: DOBRE STRONY w Rynku - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto