Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Książ od kuchni - niezwykła wystawa w zamku

Artur Szałkowski, Fot i reprodukcje: Dariusz Gdesz
Książ od kuchni - niezwykła wystawa w zamku. Od 14 lutego można oglądać w wałbrzyskim Książu pięknie zaaranżowaną wystawę fotografii z początku XX wieku, na których utrwalono zamek i jego otoczenie, a także członków rodziny Hochberg oraz ich pracowników.

Książ od kuchni - niezwykła wystawa w zamku. To historyczna chwila i wielkie wydarzenie dla wszystkich miłośników zamku Książ. Od wtorku (14 lutego) będą mogli odbyć sentymentalną podróż do początku XX w. i czasów świetności obiektu. Wszystko za sprawą wystawy fotografii wykonanych w tamtym okresie przez Louisa Hardouina. Był Francuzem i szefem kuchni w zamku Książ, a prywatnie uzdolnionym fotografem. Na kliszach utrwalił nie tylko zamek Książ z tamtego okresu, ale także jego właścicieli - rodzinę Hochbergów oraz pracowników książęcych zatrudnionych w zamku.

Niezwykłe fotografie zostały przekazane do zbiorów zamku Książ przez mieszkająca w Kanadzie Jean Wessel (uczestniczyła w wernisażu wystawy, który miał miejsce w poniedziałek 13 lutego - dop. red.), która jest wnuczką Louisa Hardouina. W marcu 2016 r. gościła u siebie Krzysztofa Urbańskiego, ówczesnego prezesa Zamku Książ w Wałbrzychu, Michała Wyszowskiego, dziennikarza Radia Wrocław oraz Mateusza Mykytyszyna, prezesa Fundacji Księżnej Daisy von Pless. Jean Wessel przekazała im wówczas znaczną część imponującego zbioru fotografii autorstwa swojego dziadka i zezwoliła skopiować jego pozostałą część, którą zostawiła w swoim archiwum rodzinnym.

Łącznie do zbiorów zamku Książ pozyskano dzięki temu ponad 1,5 tys. fotografii. Około 200 zostało wybranych do stworzenia stałej wystawy „Książ od kuchni”, której tytuł nawiązuje do profesji Louisa Hardouina. Jest prezentowana w apartamentach księżnej Daisy, które są ulokowane na drugim piętrze zamku. Niespodzianką przygotowaną dla osób oglądających wystawę, będzie możliwość skorzystania w ramach ekspozycji z sześciu stanowisk stereoskopowych. Pozwalają na trójwymiarowe oglądanie zdjęć. Ze względu na mnogość tematyczną fotografii wystawa podzielona została na trzy części.

Sala I - to ekspozycja poświęcona zamkowi Książ i otaczającej go przyrodzie. Sala II (dawna sypialnia księżnej Daisy) - to ekspozycja poświęcona codziennemu życiu członków rodziny Hochberg von Pless i osób zatrudnionych przez nich w zamku. Sala III została natomiast poświęcona losom Louisa Hardouina i jego najbliższych. Oprócz fotografii będzie tam wyeksponowany list, który autor niezwykłych zdjęć wysłał do swojej żony z obozu jenieckiego w Holzminden. Został w nim osadzony jako obywatel Francji przez władze niemieckie po wybuchu I wojny światowej. Ponadto w korytarzu prowadzącym do apartamentów przedstawiona zostanie w nowoczesnej aranżacji biografia księżnej Daisy.

– Wystawie towarzyszy album, w którym opublikowano prawie 300 fotografii plus eseje wprowadzające w historię rodziny Hochberg – mówi Magdalena Woch z działu turystyki i kultury Zamku Książ w Wałbrzychu. – Album został wydany w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej. Jest do nabycia w zamku Książ w cenie 89 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto