Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krowiarki - tu czas się zatrzymał

Anna Purna
fot. wikipedia.org
Mało uczęszczane i może trochę wzgardzone przez turystów, ale za to piękne i dzikie Krowiarki mają swój szczególny urok. Przez ich niemal środkową część poprowadzono żółty szlak, udostępniający tę północną część Masywu Śnieżnika. Odcinek z Żelazna, gdzie zaczyna się szlak, do Przełęczy Puchaczówka (864 m n.p.m.) przejść można w niecałe pięć godzin.

Dolny Śląsk na rowerze? Sprawdź TRASY ROWEROWE

Malowniczy szlak wytyczony przez Jana Szczypińskiego wiedzie przez wioski, pola i lasy, a najwyższym punktem na trasie jest Skowronia Góra (840 m n.p.m.). Krowiarki są jednak zbyt interesujące, by przemierzyć je tylko żółtym szlakiem. Teren o charakterze raczej bezleśnych, niezbyt wysokich wzgórz (najwyższy Suchoń – 964 m n.p.m.), porozcinany malowniczymi i głębokimi wąwozami, zajmują użytki rolne, natomiast nieliczne grzbiety porastają świerkowo-bukowo-modrzewiowe zagajniki. Osobliwością geologiczno-przyrodniczą są Romanowskie Źródła – największe wywierzysko krasowe w Sudetach. Znajduje się ono w dolinie Piotrówki u podnóża Słupca na północny wschód od Przełęczy Mielnickiej. Tu potok tworzy ponor (podziemny przepływ). W dziesięciometrowej długości basenie woda ma stałą temperaturę - około 10°C. W tych warunkach żyje endemiczny ślimak źródlarka karpacka (najbardziej wysunięte na północ i jedyne stanowisko w Polsce). Romanowskie Źródła znajdują się przy żółtym szlaku.

Baza noclegowa każdego turysty: Campingi i pola namiotowe, pensjonaty, schroniska

Z Żelazna wyruszamy szosą, po około piętnastu minutach skręcamy w lewo przy znaku Romanowo i znów w lewo polną drogą do niewielkiego zagajnika porośniętego bagienną roślinnością. Kolejną ciekawostką jest jaskinia Na Ścianie. Znajduje się w zboczu Wapniska na terenie dawnej wsi Rogóżka. Ta bogata w szatę naciekową i odkryta w 1985 r. jaskinia istnieje tam, gdzie kiedyś była największa jaskinia sudecka – Jaskinia Naciekowa w Rogóżce, zniszczona po 1950 r. w wyniku eksploatacji kamieniołomu. Obok wsi Romanowo spotykamy największy czynny w Kotlinie Kłodzkiej kamieniołom białego marmuru „Romanów” na grzbiecie Rychtarzowej Góry (489 m n.p.m.). W Krowiarkach są też dwa duże złoża krystalicznych wapieni – właśnie w Romanowie i na Wapniarce. Wykorzystuje się je do produkcji wapna nawozowego, mączek, jako dodatek pokarmowy i paszowy.

Zobacz też: Największe atrakcje Wrocławia

Piotrowice, Romanów, Stary i Nowy Waliszów, Konradów to najstarsze osady ludzkie w Krowiarkach. Pierwsi osadnicy zaczęli zaludniać te rejony Kotliny Kłodzkiej już w XIII w., napływając z terenów Miśni i Łużyc i docierając w doliny górskie. Dziś pełno w tych okolicach ruin starych i opuszczonych domów i wyludnionych wiosek. Jedną z nich jest Marcinków, dawna wieś górnicza z XIV w. Po II wojnie światowej miejsce to zaludnili Polacy, ale wyprowadzili się wkrótce. Przy cmentarzu znajdują się ruiny kościoła św. Marcina z 1598 r. Warto odwiedzić to miejsce, bo w Krowiarkach czas się zatrzymał.

Więcej o skarbach Sudetów znajdziesz w naszym PRZEWODNIKU SUDECKIM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto