Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krajowy konsultant w dziedzinie Gastroenterologii honorowym członkiem stowarzyszenia pacjentów

im
13 grudnia br., prof. dr hab. Grażyna Rydzewska, Krajowy Konsultant w dziedzinie Gastroenterologii została honorowym członkiem Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita ...

13 grudnia br., prof. dr hab. Grażyna Rydzewska, Krajowy Konsultant w dziedzinie Gastroenterologii została honorowym członkiem Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita”.
Działania prof. dr hab. Grażyny Rydzewskiej przyniosły ogromny postęp w leczeniu pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelita (NZJ ). Główne osiągnięcia to stworzenie Krajowego Rejestru osób chorych na chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz wygrany bój o refundację dwóch programów lekowych, które umożliwiły pacjentom dostęp do nowoczesnej terapii biologicznej.
Wywalczony w roku 2007 program leczenia miał być zaledwie wstępem do dalszych działań na rzecz chorych. NFZ obiecał wówczas wprowadzenie udoskonalonej wersji programu na rok 2008, zakładającego kontynuację leczenia nowoczesną terapią biologiczną dla znacznego odsetka pacjentów, którzy pozytywnie zareagowali na podany lek. Jednak tak się nie stało i zgodnie z obecnie obowiązującym programem leczenia, pacjent otrzymuje lek, który mu pomaga, po czym zabiera mu się go, co powoduje powrót objawów choroby.
Bez finansowania leczenia podtrzymującego wielu polskim pacjentom grożą liczne hospitalizacje i okaleczające zabiegi chirurgiczne, które często prowadzą do trwałego inwalidztwa. Terapia biologiczna jest ratunkiem dla wielu z nich: powoduje szybkie ustąpienie objawów choroby, zmniejsza ryzyko jej nawrotów, ogranicza konieczność hospitalizacji i zabiegów chirurgicznych. Zarówno dzieci, jak i dorośli cierpiący na nieswoiste zapalenie jelita, poddani leczeniu biologicznemu, mogą prowadzić normalne życie i funkcjonować tak, jak osoby zdrowe.
3 października br. Towarzystwo J-elita przekazało do Ministerstwa Zdrowia apel pacjentów chorych na cLC i wrzodziejące zapalenie jelita grubego (wzjg). Chorzy domagają się zmiany treści programu leczenia dzieci i dorosłych cierpiących na chorobę Crohna:
- zgodnie z zasadami prowadzenia tej terapii, pacjenci, którzy zareagowali pozytywnie na leczenie indukcyjne, powinni otrzymywać dawki podtrzymujące. Obecnie, w ramach refundacji, pacjenci mogą otrzymać jedynie pierwsze 3 wlewy (terapię inicjującą), a podtrzymanie terapii nie jest już refundowane. Przerwanie leczenia powoduje bardzo często nawrót choroby.

- kryteria kwalifikacji do leczenia, zapisane w programie są nieadekwatne do faktycznych kryteriów kwalifikujących pacjentów, potrzebujących terapii i odbiegają od standardów stosowanych w Europie. W efekcie wiele osób, które wg zaleceń European Crohn’s and Colitis Organisation (ECCO) powinny otrzymywać terapię biologiczną, w Polsce jest jej całkowicie pozbawionych.
W dramatycznej sytuacji są dzieci cierpiące na nieswoiste zapalenia jelit. Młody organizm nie ma szansy prawidłowo się rozwijać. Dzieci bardzo często mają znaczną niedowagę oraz opóźniony rozwój fizyczny. Częste i bardzo krępujące biegunki, czy sondy dożołądkowe („rurka w nosie”) w wielkim stopniu ograniczają funkcjonowanie społeczne chorych dzieci.

Towarzystwo J-elita, zrzesza pacjentów chorych na nieswoiste zapalenia jelita (NZJ) i od lat walczy o szansę na normalne życie dorosłych i dzieci, cierpiących na te choroby. Wiedza ogółu społeczeństwa na temat NZJ jest znikoma, mimo, że liczba chorych jest porównywalna z liczbą chorych na stwardnienie rozsiane.
Do skutecznej walki z chorobą Crohna konieczne jest przede wszystkim uświadamianie społeczeństwa, prowadzenie działalności informacyjnej, zapewnienie dostępności zarejestrowanej i skutecznej terapii.

Nieswoiste Zapalenia Jelit (NZJ) należą do chorób przewlekłych o niejasnej etiologii i zaliczane są do chorób autoimmunologicznych. stanowią one niejednorodną grupę chorób przewodu pokarmowego, w której mieszczą się: choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, kolagenowe zapalenie jelit, kwasochłonne zapalenie jelit oraz łagodniejsze niespecyficzne zapalenie jelita grubego i inne rzadsze zespoły chorobowe, np. choroba Behceta.

www.petycje.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto