Kotlina Freienwaldzka

Akcja specjalna BRANDENBURGIA ZAPRASZA

Brandenburgia to region atrakcyjny turystycznie położony na zachód od Odry, którego niewątpliwym walorem jest wielość obszarów chronionych możliwych do samodzielnego odkrywania o każdej porze roku. Znajdująca się tutaj Kotlina Freienwaldzka, jako jeden z dwóch regionów z terenu całych Niemiec, została niedawno nominowana do Znaku Dziedzictwa Europejskiego.

TMB-Fotoarchiv_Y_Maecke


Od 2011 roku Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej wyróżniają w ten sposób zabytki, krajobrazy kulturowe i miejsca pamięci, które symbolizują zjednoczenie Europy, jej wspólne wartości, a także historię i kulturę UE. Kotlina Freienwaldzka o powierzchni prawie 1000 kilometrów kwadratowych jest największym zasiedlonym polderem rzecznym w Europie i posiada rozległy system wodny, wykorzystujący elementy techniczne z okresu ponad 250 lat. Historię osadnictwa w kotlinie odzwierciedla niezwykle duże zagęszczenie dobrze zachowanych zabytków architektury. Do dziś jest ona wyraźnie zauważalna w położonych tu wioskach rybackich, osadach kolonizacyjnych i luźno rozsianych gospodarstwach rolnych. To wszystko sprawia, że region ten jest wyjątkowym celem podróży. W malutkiej wiosce rybackiej Zollbrücke powstało na przykład niewielkie lokalne centrum kultury. Początkowo spektakle teatralne grano w starej chacie rybackiej, ale kiedy do Zollbrücke zaczęło przybywać coraz więcej osób zainteresowanych oferowanymi tutaj wydarzeniami artystycznymi, dla „Theater am Rand” wybudowano nowy budynek. W międzyczasie w pobliżu pojawiło się również kilka restauracji. Zaledwie parę kilometrów dalej, w Groß Neuendorf, dawna wieża przeładunkowa została przekształcona w niezwykłe mieszkanie wakacyjne. Tuż obok, fotograf krajobrazu Stefan Hessheimer gotuje dla swoich gości regionalne potrawy, a niemal w każdej okolicznej wsi jakiś artysta ma swoją pracownię. Raz w roku są one otwarte do zwiedzania dla wszystkich zainteresowanych.

TMB_Fotoarchiv_Lehmann


Minister kultury Brandenburgii był zachwycony nominacją do Znaku Dziedzictwa Europejskiego: „Kotlina Freienwaldzka to wyjątkowy krajobraz kulturowy. W minionych wiekach przybysze z całej Europy ukształtowali i zagospodarowali ten region, wzbogacając go swoją wiedzą i podejmowanymi wysiłkami. Historia Brandenburgii tworzy tożsamość nie tylko tu, na miejscu, ale jest synonimem nowoczesnej Europy”. Decyzja o wyróżnieniu Kotliny Freienwaldzkiej prestiżowym Znakiem Dziedzictwa Europejskiego zostanie podjęta pod koniec 2021 r.

TMB-Fotoarchiv_Y_Maecke


Ograniczenia w podróżowaniu w czasach pandemii

Przez cały listopad Brandenburgia, podobnie jak pozostałe 15 krajów związkowych w Niemczech, była w łagodnej wersji lockdownu. Od początku października Polska została sklasyfikowana przez stronę niemiecką jako obszar wysokiego zagrożenia koronawirusem. W celu uniknięcia niekorzystnych skutków tej decyzji, w szczególności mających negatywny wpływ na pogranicze brandenbursko - polskie oraz tzw. „mały ruch graniczny”, rząd Brandenburgii pod koniec października podjął decyzję o zmianie przepisów dotyczących kwarantanny. Z jednej strony regulacje te służą zapewnieniu możliwie najskuteczniejszego zapobiegania pandemii w obliczu rosnącej liczby przypadków zakażeń, a z drugiej, dla jasno określonych grup ludzi i zawodów, tworzą wyjątki od ogólnych przepisów. Dotyczy to na przykład osób dojeżdżających codziennie do pracy, uczniów i studentów oraz osób blisko spokrewnionych w obrębie danej rodziny - wszyscy oni zostali zwolnieni z wymogu kwarantanny. Dodatkowo w zakresie tzw. „małego ruchu granicznego” bez konieczności odbywania kwarantanny możliwy jest pobyt do 24 godzin. Więcej informacji w języku niemieckim i polskim: https://kkm.brandenburg.de/kkm/pl/start/sars-cov-2-quarv/

Po wygaśnięciu terminu obecnych regulacji w całym kraju w celu zwalczania wirusa SARS-CoV-2 planowane jest wprowadzenie modelowego rozporządzenia w sprawie stosowania kwarantanny dla przybywających i wyjeżdżających podróżnych. Zostało to już uzgodnione między rządami federalnymi oraz krajowymi i może zostać wprowadzone w życie. To modelowe rozporządzenie, podobnie jak obecna wersja brandenburskiej dyrektywy w sprawie kwarantanny, przewiduje kompleksowe zwolnienia z jej obowiązku. Zasadniczo Brandenburgia, wprowadzając ostatnie zmiany do dyrektywy, wyprzedziła regulacje planowane w całym kraju, co oznacza, że nie spodziewamy się istotnych zmian w treści obecnego stanu prawnego.

Pałac w Branitz

Park i Pałac Branitz koło Cottbus to imponujące dzieło życia Księcia Hermanna Pücklera von Muskau. Utrzymany w angielskim stylu park krajobrazowy uważany jest dziś za arcydzieło XIX-wiecznej niemieckiej sztuki ogrodowej, a odrestaurowany w ostatnich latach późnobarokowy pałac to rodzinna rezydencja księcia Pücklera - pisarza, podróżnika oraz artysty w zakresie planowania parków i ogrodów.

Zwiedzanie Pałacu w Branitz możliwe jest już z polskojęzycznym audioprzewodnikiem. Na szczególną uwagę zasługują pomieszczenia orientalne, biblioteka, salon muzyczny oraz osobiste apartamenty Pücklera. Udostępniany w cenie biletu wstępu audioprzewodnik sprawi, że zapoznanie się z niesamowitą historią życia księcia będzie zdecydowanie łatwiejsze. Serdecznie polecam! Więcej: www.cottbus-tourismus.pl.

Archiwum prywatne


Park dzikich zwierząt

W parku dzikich zwierząt w Schorfheide można zobaczyć ciekawe, rodzime gatunki zwierząt, takie jak choćby mało znane, ale przepiękne mangalice - świnie włochate, a także wilki, żubry, rysie i wydry. Najważniejszym wydarzeniem każdego miesiąca jest noc pełni księżyca, kiedy to w świetle księżyca odbywa się karmienie stada wilków. Konieczna jest na to wcześniejsza rejestracja. W dniu 8 grudnia (pod warunkiem, że zezwolą na to ograniczenia związane z koronawirusem) planowane jest obdarowywanie zwierząt prezentami - drzewkami udekorowanymi paszą i ulubionymi przysmakami poszczególnych gatunków. wildpark-schorfheide.de/pl

Wildpark Schorfheide


Zoo w Eberswalde

Zoo w Eberswalde to wyjątkowo urokliwe miejsce szczególnie polecane na wycieczki dla rodzin z dziećmi, dla których przygotowano tu mnóstwo atrakcji. Jak tylko będą one znowu dostępne, to dzieciaki będą mogły szaleć na różnych placach zabaw lub wziąć udział w akcji „Pogłaskaj zwierzaka” i zaprzyjaźnić się z osłem, kozą czy kucykiem. Oczywiście można tu także po prostu obserwować tygrysy, lwy, niedźwiedzie, wilki i wiele, wiele innych dużych i małych zwierząt. Zoo w Eberswalde jest jednym z najpiękniejszych małych ogrodów zoologicznych w Niemczech. zoo.eberswalde.de/pl

Zoo Eberswalde


Brandenburgia na YouTube

Każdy, kto chce sobie skrócić czas oczekiwania do następnej wyprawy do naszego zachodniego sąsiada lub zwyczajnie szuka inspiracji podróżniczych, może wejść na YouTube na tematyczny kanał Odkryj Brandenburgię. W atrakcyjny sposób przedstawiono tutaj w języku polskim aż 32 najciekawsze turystyczne cele w Brandenburgii, np.: Ogrody Różane w Forst, kąpieliska termalne w Templinie oraz miasta Poczdam, Frankfurt nad Odrą i Cottbus. Już wkrótce pojawi się jeszcze więcej nowych filmów. youtube.com/OdkryjBrandenburgie

Museum Barberini H. Mundt


Materiał oryginalny: Kotlina Freienwaldzka - Dolnośląskie Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie