Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrowersyjny mural we Wrocławiu, przy Podwalu. O co chodzi?

rsm
materiały prasowe
Obraz przedstawiający dwójkę dzieci (jedno huśtajace się w sielankowym świecie, drugie - w świecie zniszczonym wojną, można zobaczyć na ścianie kamienicy na Podwalu we Wrocławiu (od stronu placu Jana Pawła II)

Kontrast między rzeczywistością krajów rozwiniętych a sytuacją osób mieszkających w państwach, w których panują ubóstwo, głód i wojna to tematyka dzieł Uğura Gallenkuşa. Siedem kolaży tureckiego artysty pojawi się na ścianach budynków w pięciu polskich miastach. Murale te będą promowały najnowszy sezon programu Dominiki Kulczyk „Efekt Domina”.

Jeszcze niedawno Uğur Gallenkuş był zwykłym mieszkańcem Stambułu. W 2015 r., głęboko poruszony tragedią mieszkańców Syrii, postanowił zrobić coś, co zwróci uwagę świata na dramatyczną sytuację w tym kraju.

Tak zaczął tworzyć i publikować w internecie kolaże, polegające na zestawieniu obrazów kojarzonych ze światem Zachodu z kadrami z regionów, gdzie ludzie walczą o przetrwanie. Kontrast, który powstaje w ten sposób, skłania do refleksji i przypomina oglądającym o globalnej niesprawiedliwości.

Poruszająca wymowa tych prac sprawiła, że w ciągu ostatnich 5 lat Gallenkuş stał się uznanym twórcą digital art. Jego kolaże są bardzo popularne w mediach społecznościowych. „Przemyślany i ostry komentarz”, „obrazy otwierające oczy”, „świat kontrastów”, „obrazy jak nóż” – to tylko kilka z setek tysięcy reakcji internautów i światowych mediów na dzieła Gallenkuşa. Już w marcu br. dzieła tego tureckiego artysty pojawią się na polskich ulicach. Jego sztuka zagości na ścianach budynków w pięciu miastach. Ich mieszkańcy będą mogli zobaczyć prace Gallenkuşa w nietypowej formie – jako murale.

– Twórczość Uğura Gallenkuşa szokuje, zmusza do myślenia i refleksji. W swoich kolażach zderza dwa światy: bogaty, konsumpcyjny zachód z biedą, głodem i ubóstwem na terenach, gdzie toczą się konflikty zbrojne. Zwraca uwagę świata na globalne nierówności i niesprawiedliwość – mówi Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation.

Prace Ugura będą zaproszeniem do obejrzenia cyklu dokumentów Dominiki Kulczyk, „Efekt Domina”. Reportaże te, podobnie jak twórczość Gallenkuşa, uwrażliwiają nas na cierpienie i niesprawiedliwość. Pokazują, jak bardzo nasza codzienność może być odmienna od sytuacji ludzi mieszkających w innych krajach.

– Chciałbym przebudzić i zaktywizować całą ludzkość, ale też każdego z nas z osobna, pokazując jak bardzo ostry jest kontrast pomiędzy różnymi światami i jak zagubieni oraz samotni jesteśmy. Celem mojej współpracy z Kulczyk Foundation jest ukazanie perspektywy, która nie zostanie zignorowana i skłoni do działania – podkreśla Uğur Gallenkuş.

Miejsca, w których powstaną murale, to:

• Warszawa – ul. Tamka 36

• Warszawa – ul. Jaworzyńska 9 (okolice Metra Politechnika)

• Warszawa – ul. Bracka 25

• Wrocław – ul. Podwale 7

• Kraków – ul. Zwierzyniecka 22

• Łódź – ul. Piotrkowska 114

• Gdańsk – ul. Dekerta 2

Nowy, siódmy sezon „Efektu Domina” będzie można oglądać na antenie TVN od 8 marca, w każdą niedzielę, o godz. 11:00.

ZOBACZ KONIECZNIE!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto