Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec z dymem papierosowym. Philip Morris International z oddziałem w Krakowie sukcesywnie zastępuje je wyrobami bezdymnymi

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
PMI to pierwsza firma z branży tytoniowej, która - będąc globalnym liderem branży - zdecydowała się na wygaszanie papierosów.
PMI to pierwsza firma z branży tytoniowej, która - będąc globalnym liderem branży - zdecydowała się na wygaszanie papierosów. Fot. Malgorzata Genca / Polskapresse
Strategia tytoniowego giganta jakim jest Philip Morris International od blisko 6 lat pozostaje niezmienna. Jak wielokrotnie podkreślał Jacek Olczak, pierwszy w historii biznesu Polak, który objął rolę globalnego CEO Philip Morris International - miejsce papierosów jest w muzeach, a nie na półkach sklepowych. Firma PMI już od 2017 r. dąży do wygaszania papierosów i budowania przyszłości wolnej od dymu papierosowego tym samym zastępując je wyrobami bezdymnymi.

Biuro prasowe Philip Morris w Polsce informuje nas, że - już w 2017 roku firma PMI ogłosiła publicznie, że jej celem jest stopniowe wygaszanie papierosów i budowanie przyszłości wolnej od dymu papierosowego. Konsekwentnie dążymy do pełnoskalowej transformacji naszego biznesu z papierosów w kierunku mniej szkodliwych produktów.

Jak szybko uda się dokonać tak radykalnych zmian? Jak podaje spółka, wszystko jest zależne od otoczenia regulacyjnego w danym kraju. W wielu państwach, przy wsparciu rządów i społeczeństwa obywatelskiego dla wyrobów bezdymnych oraz dla ograniczania szkód spowodowanych paleniem, sprzedaż papierosów udałoby się zakończyć już w ciągu 10-15 lat.

Przyszłość to wyroby bezdymne

- PMI to pierwsza firma z branży tytoniowej, która - będąc globalnym liderem branży - zdecydowała się na wygaszanie papierosów. Firma dąży do zastąpienia papierosów wyrobami bezdymnymi, o naukowo udokumentowanym potencjale obniżonego ryzyka w porównaniu z dalszym paleniem papierosów - informuje spółka i dodaje - Od 2008 r. firma zainwestowała globalnie już blisko 44 mld zł (10,5 mld USD) w badania naukowe i rozwój technologii bezdymnych, które mogą ograniczać szkody spowodowane dalszym paleniem papierosów. Część z tych inwestycji zrealizowała nad Wisłą, przy współpracy z polskimi firmami. Obecnie już 1/3 globalnych przychodów netto PMI pochodzi z wyrobów bezdymnych, a do 2025 r. mają one stanowić połowę globalnych przychodów netto.

Kraków jako jeden z największych centrów produkcyjnych spółki

- Philip Morris International nadal produkuje tradycyjne papierosy, a fabryka w Krakowie pozostaje jednym z największych centrów produkcyjnych firmy w Europie i jedną z najnowocześniejszych fabryk na świecie. Obecnie ok. 75 proc. jej produkcji trafia na eksport na ponad 50 rynków, głównie w UE - informuje biuro prasowe spółki.

Według danych z raportu Industry Data Exchange, sprzedaż papierosów w Polsce od kilu lat rośnie. W 2022 r. łącznie wyniosła 49,39 mld sztuk. To wzrost o 8,43 proc. rok do roku, w porównaniu z 45,55 mld sztuk w 2021 r.

Dotychczas PMI zainwestował w Polsce już ponad 21 mld zł. Firma jest też jednym z największych pracodawców w Polsce, dającym zatrudnienie ok. 7 tys. osób na terenie całego kraju, z czego ok. 2 tys. osób pracuje w krakowskiej fabryce.

Zapisy na darmowe szczepienie przeciwko wirusowi HPV

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koniec z dymem papierosowym. Philip Morris International z oddziałem w Krakowie sukcesywnie zastępuje je wyrobami bezdymnymi - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto