Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odkryto kolejny fragment mostu na Krakowskiej. Prace znów się wydłużą?

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Podczas prac związanych z przebudową ulicy Krakowskiej odkryto kolejny fragment dawnego mostu. Oznacza to interwencję służb konserwatorskich i prawdopodobnie kolejne wydłużenie terminu ukończenia tej inwestycji.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

- Wykonawca przebudowy ul. Krakowskiej poinformował nas dzisiaj, że podczas wykonywania płyty torowej w rejonie południowej jezdni ul. Dietla odkrył konstrukcję kamienną. Prawdopodobnie jest to drugi przyczółek mostu - informuje Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Urzędnicy zapowiedzieli już poinformowanie służb konserwatorskich, a na miejscu pracuje już nadzór archeologiczny. - Do czasu ustalenia przez konserwatora sposobu postępowania ze znaleziskiem, wykonawca będzie prowadził pracę z pominięciem tego miejsca - dodaje Michał Pyclik.

To nie pierwszy przypadek archeologicznego odkrycia podczas przebudowy ulicy Krakowskiej. W zeszłym roku odkryto pierwszy fragment dawnego mostu nad Wisłą, która kiedyś miała tu swoje koryto. Wtedy spowodowało to opóźnienie prac aż o pół roku. Jak będzie teraz?

- Wykonawca mówi, że to, co znaleźli, umożliwia prowadzenia prac dookoła. Będzie robiona droga i płyta torowa. Odkrycie nie wpływa także na planowany dzisiaj przejazd próbny tramwaju i powrót połączeń na ulicy Stradom od niedzieli - dodaje Michał Pyclik.

Urzędnicy zakładają więc, że termin prac się nie opóźni, tramwaj na Krakowską wróci w lipcu, a cała inwestycja zostanie oddana pod koniec wakacji. Wszystko zależy jednak od decyzji służb konserwatorskich, które mogą zezwolić na zakopanie odkrycia, albo nakażą jego odkrycie, co na pewno wydłuży całą inwestycję.

Most Królewski z XIX wieku

W połowie zeszłego roku, podczas prac budowlanych na Krakowskiej, odkryto przyczółek Mostu Królewskiego, zbudowanego w latach 1824-28. Na kamienny przyczółek natrafiono podczas wiercenia otworów pod słupy trakcyjne, na głębokości 3 metrów. Most Królewski, którego pozostałości zostały znalezione, powstał po tym, jak sierpniowa powódź w 1813 roku zniosła w tym miejscu wcześniejszy drewniany most z XII wieku.

Źródła historyczne oczywiście mówią o tym moście, ale dokładną lokalizację odkryto dopiero teraz, w ramach nadzoru archeologicznego nad trwającymi pracami. Most Królewski wzniesiony w XIX w. posiadał dwa przęsła drewniane, kamienny filar pośrodku i dwa kamienne przyczółki.

To nie wszystkie odkrycia towarzyszące przebudowie ul. Krakowskiej. Na skrzyżowaniu Krakowskiej i Meiselsa znaleziony został fragment, pozostałość po budynku być może XVII-wiecznym. Była to jego pierwsza kondygnacja, tzw. przyziom (jakby parter), wzniesiona z wapienia. Oceniający znalezisko specjalista, architekt, stwierdził po oględzinach, że był to budynek dostawiony do murów miejskich Kazimierza. Jaką miał funkcję - to m.in. będzie dokładnie badane i ustalane.

Zmiany na Krakowskiej

Wraz z przebudową ulicy Krakowskiej nowe życie zyska też most Piłsudskiego. Konstrukcja została naprawiona oraz pomalowana na niebiesko. Odświeżone zostały także przyczółki mostu, najpierw od strony Kazimierza, a później te o strony Podgórza. Filary zostały m. in. obłożone białym piaskowcem.

Po przebudowie ulica Krakowska ma wyglądać zupełnie inaczej niż dotychczas. Przede wszystkim poszerzone zostaną chodniki - piesi zyskają więcej przestrzeni. Automatycznie zwężona zostanie jednak sama jezdnia. Liczba miejsc parkingowych zmniejszy się o około 20 proc. Tramwaje i samochody będą na znacznej części tej ulicy korzystać ze wspólnych pasów ruchu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Odkryto kolejny fragment mostu na Krakowskiej. Prace znów się wydłużą? - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto