Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kłopoty z logowaniem, a potem radość lub łzy - rekrutacja do wrocławskich liceów!

Andrzej Zwoliński
Listy osób przyjętych i nieprzyjętych do VII LO przy ul. Kruczej
Listy osób przyjętych i nieprzyjętych do VII LO przy ul. Kruczej Paweł Relikowski
We Wrocławiu w szkołach średnich i branżowych przygotowano w tym roku 12 684 miejsca. 13 865 absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych zadeklarowało szkołę pierwszego wyboru i wiadomo, że 12 247 spośród nich, dostało się do wymarzonych szkół i klas.

- Jak słyszałam ile tysięcy osób nie dostało się do wybranych szkół to bardzo się bałam, ale teraz czuję ulgę no i bardzo się cieszę – mówi Mela Prajzner. Właśnie znalazła się na liście uczniów, którzy dostali się do wymarzonej klasy w VII LO przy ulicy Kruczej we Wrocławiu. Jak się okazuje, to w tym roku najbardziej oblegana szkoła spośród wszystkich szkół średnich w stolicy Dolnego Śląska. - Nie muszę już dalej wybierać, wreszcie mam wakacje – cieszy się Mela.

- Boże jestem szczęśliwa, nie wiem co powiedzieć – słyszymy od Olgi Prady. Absolwentka gimnazjum niedawno przeniosła się z rodzicami i siostrą do Wrocławia z Częstochowy. Słyszała, że o VII LO łatwo się dostać na medycynę, stąd jej wybór, to, że się dostało zapewniło jej 181 punktów zdobytych na egzaminie. O tym czy dostała się do szkoły, próbowała dowidzieć się w sieci, ale niestety było to bardzo trudne, bo nie wszystkim udało się zalogować na stronie rekrutacyjnej, nie wszyscy też dostali maile z informacjami o wynikach naboru.

- O dostanie się do klasy najbardziej obleganej o profilu biologiczno-chemicznym z rozszerzoną matematyką, angielskim i łaciną, starało się 5,5 osoby na jedno miejsce – mówi nam Leszek Duszyński, dyrektor VII LO przy ulicy Kruczej we Wrocławiu. Jeżeli chodzi o punkty to w tym roku, próg do tych najbardziej obleganych klas wyniósł minimum 166 punktów. By dostać się do mniej obleganych trzeba było osiągnąć przynajmniej o 10 punktów mniej.

Od wielu lat klasy biologiczno-chemiczne w VII LO cieszą się szczególnie dużym wzięciem. - Nasi absolwenci nie mają problemów z dostaniem się na studia medyczne, przyrodnicze – tłumaczy dyrektor Duszyński. Ze względu na kumulację roczników w szkole utworzone 9 klas po gimnazjalnych i 10 klas po szkole podstawowej. - Rekordowo dużą liczbę klas udało się zorganizować dzięki budynkom po wygaszonym gimnazjum nr 16, udało się też zapewnić odpowiednią liczbę nauczycieli – dodaje dyrektor VII.

Podobna atmosferę jak w VII zastaliśmy dziś rano w VIII LO przy ulicy Zaporoskiej, tam o miejsce w najbardziej popularnych klasach starały się średnio 4 osoby.

Niestety wielu młodych ludzi i rodziców odchodziło spod tablic z wynikami ze smutnymi minami, a nawet z płaczem. - No cóż zabrakło mi trzech punktów mówi chłopak, który próbował dostać się do VIII LO, ale nie ma tego złego już wiem, ze dostałem się do IX LO, nie jest źle – dodaje.

- Mogę uspokoić, że żadne dziecko we Wrocławiu nie zostanie bez szkoły, zapewniliśmy więcej miejsc niż jest chętnych – podkreśliła wczoraj na specjalnie zwołanej konferencji Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia. Młodzi ludzie mieli we Wrocławiu do wyboru trzy szkoły, a precyzyjniej trzy klasy. Teraz mają tydzień na dostarczenie oryginałów świadectw i w ten sposób potwierdzą swój wybór i akces do wybranej szkoły i klasy.

Ponad 1600 dzieci bez szkoły, ale są wolne miejsca

We Wrocławiu w szkołach średnich i branżowych przygotowano w tym roku 12 684 miejsca. 13 865 absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych zadeklarowało szkołę pierwszego wyboru i wiadomo, że 12 247 spośród nich, dostało się do wymarzonych szkół i klas. Z danych magistratu wynika więc, że ponad 1600 absolwentów znalazło swoje nazwiska na listach tych, którym szczęście, a raczej liczba punktów nie dopisały. We Wrocławiu są ciągle 1904 wolne miejsca zarówno w liceach, jak i technikach jak i w szkołach branżowych. Szykując się na kumulacje roczników, miasto utworzyło o 47 oddziałów klasowych więcej niż w ubiegłym roku.

Jak dalej przebiegnie rekrutacja?

25 lipca, dowiemy się ilu uczniów złożyło już świadectwa i podania o przyjęcia w szkołach do których się zakwalifikowali i wtedy komisje rekrutacyjne w poszczególnych szkołach ogłoszą listy przyjętych oraz nieprzyjętych. W kolejnych tygodniach, ci którzy w pierwszym podejściu nie dostali się, dowiedzą się w których placówkach są wolne miejsca. Pod koniec sierpnia, tych uczniów czeka kolejny etap rekrutacji w których znów wybiorą trzy placówki spośród tych, które będą miały jeszcze wolne miejsca. Szczegółowy harmonogram rekrutacji można znaleźć na stronach Gminy Wrocław.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto