Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kim jest "gniazdownik" i czy we Wrocławiu liczne jest pokolenie "gniazdowników"? Oto najnowszy raport GUS

r
Czy we Wrocławiu liczne jest pokolenie "gniazdowników"?
Czy we Wrocławiu liczne jest pokolenie "gniazdowników"? pixabay
Masz od 25 do 34 lat? Nie masz współmałżonka i dzieci, a nadal mieszkasz z rodzicami? No to jesteś "gniazdownikiem". Czy we Wrocławiu liczne jest pokolenie "gniazdowników"? Sprawdź!

Odpowiedzi przynosi najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego.

W 2018 roku więcej niż co trzecia osoba (36%) w wieku od 25 do 34 lat w Polsce mieszkała z rodzicami i nie założyła własnej rodziny, tym samym zaliczając się do populacji tzw. gniazdowników.

Większa koncentracja gniazdowników występuje w obszarach peryferyjnych Polski (głównie w gminach przygranicznych województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego). Z kolei najniższym poziomem zjawiska charakteryzują się największe miasta wraz z ich obszarami funkcjonalnymi, a także Kaszuby.

Gniazdownikami są najczęściej mężczyźni. W 2018 roku udział mężczyzn w wieku od 25 do 34 lat, którzy mieszkali ze swoimi rodzicami wyniósł 43%, podczas gdy wśród kobiet stanowił on 29%. Odsetek gniazdowników maleje wraz z ich wiekiem. Z roku na rok nieznacznie, ale stopniowo zwiększa się natomiast dysproporcja kobiet i mężczyzn w ich strukturze. W starszych rocznikach występuje większy udział mężczyzn, którzy mieszkają w domu rodzinnym.

Nieznaczny procent gniazdowników podejmuje aktywność edukacyjną (7% w 2018 roku), choć osoby z tej grupy kontynuują edukację (uczą się lub studiują) częściej niż pozostała część populacji w wieku 25-34 lata.

Gniazdownicy odznaczają się natomiast wysoką aktywnością ekonomiczną. Dwóch na trzech z nich w badanym okresie pracowało, najczęściej na podstawie umowy o pracę i w pełnym wymiarze czasu pracy.

Problemem w ekonomicznym usamodzielnieniu się osób młodych są jednak dochody. Jak wynika z danych 60% gniazdowników nie posiadało żadnego dochodu lub osiągało średni miesięczny dochód poniżej stawki minimalnej, która w 2018 roku wynosiła 2100 zł.

Kolejną prawdopodobną przyczyną braku usamodzielnienia się badanach osób jest konieczność zapewnienia opieki nad rodzicami. Jak wykazało badanie, 29% gniazdowników mieszka z jednym rodzicem. Co więcej około 1/3 z tych osób mieszka z rodzicem, który jest już w wieku poprodukcyjnym, a w przypadku najstarszych roczników jest to aż 60% osób. Gniazdownicy często nie mają możliwości podzielenia się bieżącą opieką nad rodzicami z rodzeństwem, ponieważ gros z nich (42%) nie posiada rodzeństwa lub już z nim nie mieszka.

- W wyjaśnianiu zjawiska gniazdownictwa należy brać również pod uwagę czynniki psychologiczne oraz przekazywane w rodzinach wzorce aktywności ekonomicznej. Jak wykazało badanie, prawie co szósty gniazdownik nie pracuje i mieszka jednocześnie przynajmniej z jednym niepracującym rodzicem. Podobny odsetek występuje w przypadku nieaktywnych zawodowo gniazdowników, których rodzic (w sytuacji zamieszkiwania tylko z jednym rodzicem) lub rodzice są bezrobotni, bierni zawodowo lub w wieku poprodukcyjnym. Dziedziczenie braku aktywności ekonomicznej w rodzinach gniazdowników nie wykazuje przy tym zróżnicowania względem płci - informuje GUS.

W 2018 roku ponad 2 mln Polaków w wieku od 25 do 34 lat mieszkało przynajmniej z jednym ze swoich rodziców, tym samym zaliczając się do populacji tzw. gniazdowników. Udział gniazdowników w ogólnej liczbie osób w tej samej grupie wieku wyniósł 36%, ale był też bardzo zróżnicowany przestrzennie.

Największy odsetek gniazdowników wystąpił w województwach: warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim (powyżej 40%). Najniższym poziomem zjawiska gniazdownictwa charakteryzowały się natomiast województwa: pomorskie i mazowieckie (niespełna 33%).

Zróżnicowanie poziomu gniazdownictwa na szczeblu gmin jest większe. Do jednostek o najwyższych wartościach wskaźnika należą gminy przygraniczne, w szczególności w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim, w których odsetek osób dorosłych mieszkających z rodzicami przekracza nawet 50% populacji. Z kolei do gmin o najniższej wartości badanego zjawiska zaliczają się gminy znajdujące się w obszarach funkcjonalnych największych polskich miast, a także gminy położone w regionie kulturowym Kaszub, który charakteryzuje się jednym z najwyższych w Polsce wskaźnikiem liczby zawieranych małżeństw na 1 tys. ludności.

Czy we Wrocławiu liczne jest pokolenie "gniazdowników"?

Wśród miast wojewódzkich najwyższy udział dorosłych dzieci mieszkających ze swoimi rodzicami odnotowały Kielce i Zielona Góra (powyżej 36%), natomiast najniższy – Wrocław i Warszawa (poniżej 25%).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto