Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy we Wrocławiu pojawią się świąteczne iluminacje? Znamy datę!

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Paweł Relikowski, Polska Press
A pojawią się już za kilka dni. Świąteczne iluminacje pojawią się najpierw na wrocławskim Rynku, ulicy Świdnickiej i Oławskiej. Wszystko po to, by zdążyć przed pracami związanymi z budową Jarmarku Bożonarodzeniowego. Motywem przewodnim tegorocznej iluminacji będą staropolskie tradycje bożonarodzeniowe i podłaźniczka.

Podłaźniczka, czyli inaczej czubek jodły lub świerku wieszany zwykle przy suficie. Montaż iluminacji rozpocznie się już 12 listopada, a więc zaraz po święcie Niepodległości.

Staropolskie motywy

Świąteczne dekoracje zawsze są unikalne, wykonane na podstawie indywidualnie opracowanej koncepcji. Każdej z nich przewodzi główny motyw, który zmieniany jest średnio co trzy sezony. W ostatnich latach podziwialiśmy w rozmaitych kompozycjach „diamentowy Wrocław”, „polską sztukę etniczną” i „gwiazdę turonia”.

A teraz?

- Motywem przewodnim tegorocznej iluminacji świątecznej będzie podłaźniczka i staropolska tradycja bożonarodzeniowa. W dekoracjach zobaczymy zatem motywy świątecznych "pająków", słomianych gwiazd, papierowych łańcuchów i kul (światów), a także tytułowej podłaźniczki – mówi Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Dziś nazwy tych staropolskich ozdób niewiele mówią. Podłaźniczka to słowiański pierwowzór choinki, królujący na polskich ziemiach aż do lat 20 XX w. Ścięte gałązki lub czubek świerka (albo jodły) podwieszano u sufitu i bogato dekorowano. Etnografowie na podstawie przypisywanych choince znaczeń wyróżnili trzy ozdoby bożonarodzeniowe, które uważa się za poprzedniczki choinki. Jest nim wspomniana już podłaźniczka, a także światy (kule) i pająki. Podłaźniczka i świat są rdzennie polskimi ozdobami, jednak pająki są ozdobą spotykaną na całym świecie nawet w tradycyjnych kulturach Ameryki i Australii. Świat to kulista ozdoba wykonywana z okrągłych opłatków w kolorze białym, różowym, zielonym i żółtym. Zazwyczaj kleiły je dziewczęta. Podstawową formą świata jest okrągły opłatek z przyklejonymi po obu stronach połówkami i ćwiartkami opłatków. Pająki, przypominające dzisiejsze żyrandole, wykonywane były ze słomy będącej symbolem urodzaju i szczęścia. Do ich wykonania używano także m.in. bibułek, włóczki, drutu, czy mchu.

Zestawy dekoracji będą kolorystycznie zróżnicowane, ale przeważnie jednak monochromatyczne. Przyjęta gama barw opiera się na zestawie pięciu wybranych kolorów światła: białym zimnym, białym ciepłym, żółtym, bursztynowym (amber) oraz niebieskim.

Montaż dekoracji rozpoczyna się już 12 listopada, w pierwszej kolejności iluminacje pojawią się na Rynku i na Świdnickiej oraz Oławskiej, czyli tam, gdzie powstanie Jarmark Bożonarodzeniowy. Tam ozdoby zaświecą już w dniu otwarcia jarmarku. Pozostałe dekoracje rozświetlą miasto 6 grudnia i będą świeciły aż do 31 stycznia 2022r. Motywy gwiazd, śnieżynek, podłaźniczki, kul i pająków zobaczymy w formie przewieszek nad jezdnią oraz w postaci przestrzennych kompozycji na słupach oświetlenia drogowego.

Gdzie jeszcze zobaczymy świąteczne iluminacje?

Choinki świąteczne pojawią się na Rynku, Nowym Targu, ryneczku starego Psiego Pola, Nowych Żernikach oraz placu Grunwaldzkim. Dekoracje ledowe zawisną po raz kolejny na naturalnie rosnącym drzewku przy ul. Dobrzyńskiej. Elementy iluminacji ozdobią trzy fontanny: na pl. Gołębim, Orląt Lwowskich oraz Jana Pawła II. W zupełnie nowej odsłonie zobaczymy również most Tumski oraz tunel świetlny na ul. Oławskiej.

Na świąteczne dekoracje przeznaczono ok. 1,5 mln zł, a więc nie zostanie zrealizowana pełna koncepcja iluminacji, która została oszacowana na ok. 2 mln zł za jeden sezon. Jak tłumaczą przedstawiciele ZDiUM-u, powodem cięć są ograniczenia finansowe wynikające bezpośrednio z trwającej od ubiegłego roku pandemii.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto