(© pixabay.com)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

- Aż 40 procent sprzedawanych kasz gryczanych zawiera glifosat. Wśród nich znaleźć można znane marki i producentów. Sieć Lidl już zdecydowała o wycofaniu ze sprzedaży jednej z partii produktu.

Glifosat to herbicyd, który można wykorzystywać m. in. do suszenia zbóż, ale również jest to składnik środków chwastobójczych. Jego spożywanie zwiększa ryzyko powstawania chorób nowotworowych.Badanie kasz gryczanych zorganizowała organizacja konsumencka FoodRentgen, która do współpracy zaprosiła Zakład Badania Bezpieczeństwa Żywności Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Co wynika z raportu?

Najlepiej w badaniach wypadły:

  • Ekowital Ekologiczna kasza gryczana 500g
  • NaturAvena Ekologiczna kasza gryczana 1kg
  • Auchan Kasza gryczana biała 400g
  • Carrefour Kasza gryczana biała 400g


W granicach Najwyższych Dopuszczalnych Prawem Poziomów tej substancji w produkcie mieszczą się jeszcze:

  • Kupiec Kasza gryczana prażona 400g
  • Melvit Premium Kasza gryczana prażona 400gZnaczną obecność pozostałości glifosatu odnotowano za to w takich produktach jak

  • Kuchnia Lidla Kasza gryczana 400g
  • Risana Kasza gryczana prażona 400 g
  • Janex Kasza gryczana prażona 1kg
  • Cenos Kasza gryczana biała 400g


Po otrzymaniu wiadomości o wynikach badań Lidl wycofał partię produktów ze swoich sklepów i poprosił dostawcę o wyjaśnienia. Ale to właśnie Lidlowi dostało się w raporcie najmocniej.

CZYTAJ TEŻ | Rakotwórczy składnik w popularnym produkcie! Firma wypłaca ogromne odszkodowania!- Nie jest też dobrą wiadomością informacja, że produkt firmowany przez sieć niemieckich dyskontów Lidl odnotował tak wysokie przekroczenie pozostałości glifosatu. Warto tutaj przypomnieć komunikat z maja 2017 roku, kiedy to sieć deklarowała obniżenie poziomu pozostałości pestycydów w produktach sieci do wysokości maksymalnie jednej trzeciej poziomu ustalonego przez UE. W przypadku przebadanej kaszy gryczanej poziom ten trzykrotnie przekracza Najwyższy Dopuszczalny Poziom. Chcielibyśmy postrzegać ten fakt jako wypadek przy pracy, a nie wprowadzanie w błąd konsumentów- piszą autorzy raportu.

Jego całość znajduje się tutaj foodrentgen.eu/pl/raport-kasze-gryczane

Informacja o wynikach badań trafiła już do Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a ten zainteresował sprawą inspektoraty wojewódzkie.

Smaki Kujaw i Pomorza odcinek 14


Wiadomości Wrocław, Wydarzenia Wrocław

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!