Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kartka dla powstańca warszawskiego. Powstańcy i chore dzieci wspierają się nawzajem [zdjęcia]

Zuza Gunia
Dzieci tworzą kartki dla powstańców
Dzieci tworzą kartki dla powstańców materiały prasowe
A to wszystko dzięki wyjątkowej akcji prowadzonej przez Fundację Rosa.

Projekt „Kartka dla powstańca” to specjalna edycja ogólnopolskiego projektu „Kartka ze szpitala” prowadzonego przez Fundację Rosa. Akcja rozpoczęła się w 2012 roku, ale teraz rozwinął się jej ciąg dalszy. Pacjenci z 27 oddziałów dziecięcych z całej Polski, stworzyli 3600 kartek, w kolorystyce patriotycznej i nawiązującej do powstania, a następnie wysłali je do powstańców. Teraz tamci, postanowili się odwdzięczyć i odpisują na listy.

„Wszystkim chorym dzieciom w całej Polsce życzę jak najszybszego powrotu do zdrowia i wiele radości w codziennym życiu. Żeby nigdy nie zaznały tragicznych, trudnych losów mojego pokolenia i mogły spędzić życie w spokoju” – napisał Jerzy Wilczyński ps. „Lassiter”, uczestnik Powstania Warszawskiego.

– Powstańcy byli bardzo wzruszeni kartkami przygotowanymi przez dzieci. Każda z nich była wykonana własnoręcznie, osobista i niepowtarzalna. Dzięki akcji „Kartka dla powstańca” wytworzyła się jedyna w swoim rodzaju więź międzypokoleniowa – mówi Katarzyna Galewska, z Fundacji Rosa.

Kartki przygotowywano m.in. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu im. Jana Mikulicza-Radeckiego przy ulicy Borowskiej.

Dzieci dzięki zajęciom poznają historię powstania, a relacje uczestników tamtych wydarzeń, to prawdziwa lekcja historii. Powstańcy dodają chorym dzieciom otuchy i dodają im odwagi do walki z chorobą.

– Ich odwaga to dla dzieci inspiracja do walki z przeciwnościami losu – dodaje rzecznik Fundacji Rosa.

„Życzę, abyś jak najszybciej wyszła ze szpitala i cieszyła się wolnością” – napisała Anna Tomaszewska, uczestniczka Powstania Warszawskiego, w podziękowaniach dla Pauliny.

– Dialog między powstańcami a małymi pacjentami, który rozwinął się spontanicznie, na pewno warto kontynuować. Już myślimy nad organizacją spotkań w szpitalach – mówi Katarzyna Galewska.

Fundacja Rosa działa od 2004 roku w całej Polsce. Do głównych jej działań należy wspomaganie potrzebujących w dziedzinie zdrowia i edukacji. Rosa prowadzi wiele programów m.in. tworząc świetlice terapeutyczne, czy sale doświadczania świata. Realizuje również akcję Rakoobrona, której celem jest propagowanie działań profilaktyki onkologicznej.


Czyta też: Stowarzyszenie Na Tak. Zielony ludzik biega i pomaga [WIDEO]

Zobacz materiał spoza miasta:

Źródło: Bloomberg/x-news

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto