Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kara za L4. ZUS każe zwrócić zasiłek chorobowy. Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych 2021

M.S.
ZUS może skontrolować, gdzie jesteś na L4, co robisz, i jeśli uzna, że chorujesz bezpodstawnie, to odbierze tobie świadczenie. 

Zobacz w galerii co ZUS może, a czego nie --->
ZUS może skontrolować, gdzie jesteś na L4, co robisz, i jeśli uzna, że chorujesz bezpodstawnie, to odbierze tobie świadczenie. Zobacz w galerii co ZUS może, a czego nie --->Łukasz Gdak
ZUS zdobył nową broń do walki z osobami na L4, które nieuczciwe pobierają zasiłek chorobowy. Teraz urząd będzie mógł skontrolować, gdzie jesteś na L4, co robisz, a jeśli uzna, że chorujesz bezpodstawnie, to ma prawo, aby odebrać ci pieniądze. Szczególną obserwacją zostaną objęte osoby, które przebywają na L4 powyżej miesiąca lub pobierają wysoki zasiłek.

Kara za L4?

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r., poz. 1621) przyjęta przez Sejm 18 września wprowadza kłopotliwe zmiany dla pracowników, którzy pobierają świadczenia w ramach L4. Zmiana w art. 84, dotyczącym zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, daje podstawę prawną, dzięki której ZUS może zażądać od pracownika zwrotu pieniędzy, jakie pobrał zdaniem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sposób nieuczciwy.

W praktyce oznacza to, że jeżeli ZUS wykryje, że osoba będąca na L4 w rzeczywistości nie choruje, wówczas urząd ma wszelkie podstawy prawne, aby odebrać wypłacony zasiłek. W ten sposób odzyska wyłudzone lub błędnie przyznane świadczenia. Dotyczyć to będzie też renty, emerytury, a także zasiłku macierzyńskiego.

Trwa głosowanie...

Czy ZUS powinien kontrolować zwolnienia lekarskie?

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych 2021

To nie jedyna zmiana, jaka nastąpiła, bowiem już od 2022 roku zaczyna obowiązywać art. 4 nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Urząd będzie miał prawo ustalić prawa do zasiłku i jego wypłaty, zdobyć informacje i dane, które będą kluczowe do ustalenia ich wysokości, podstaw wymiaru oraz wypłat od ubezpieczonych.

Dzięki nowelizacji ustawy ze świadczeń ZUS, czyli też emerytur, potrącone mogą zostać:

  • koszty upomnienia, nieopłacone w terminie,
  • koszty egzekucyjne,
  • składki oraz odsetki za zwłokę,

Potrącenie z emerytury nie jest obligatoryjne, gdyż ustawa dopuszcza także dotychczasową formę ściągania należności, czyli postępowanie egzekucyjne w administracji lub w egzekucji sądowej.

Potrącenie z emerytury

W przypadku zaległych składek, ZUS może potrącić maksymalnie 25 proc. emerytury. Według prawa otrzymywana kwota, po odjęciu długów, nie może wynosić mniej niż 660 złotych miesięcznie. Dlatego osoby, które dostają 660 złotych miesięcznie nie zostaną w ten sposób ukarane.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto