Kąpielisko Oporów nadal w ruinie. Straszy przed nadchodzącym latem [ZOBACZ NAJNOWSZE ZDJĘCIA]

Jarosław Jakubczak
Jarosław Jakubczak
Kąpielisko na wrocławskim Oporowie choć od dawna zaniedbane i zrujnowane, jest chętnie odwiedzane przez mieszkańców południowej części Wrocławia. Mimo wielu planów, które powstały już kilka lat temu, miejsce to nadal nie doczekało się przebudowy.
Kąpielisko na wrocławskim Oporowie choć od dawna zaniedbane i zrujnowane, jest chętnie odwiedzane przez mieszkańców południowej części Wrocławia. Mimo wielu planów, które powstały już kilka lat temu, miejsce to nadal nie doczekało się przebudowy. Jarosław Jakubczak/ Polska Press
Udostępnij:
Kąpielisko i baseny na wrocławskim Oporowie przy ulicy Harcerskiej, choć od dawna zaniedbane i zrujnowane, są chętnie odwiedzane przez mieszkańców południowej części Wrocławia. W upalne dni można tu znaleźć schronienie nad wodą z dala od miejskiego zgiełku. Mimo wielu planów, które powstały już kilka lat temu i były poprzedzone konsultacjami społecznymi, kąpielisko nadal nie doczekało się przebudowy. Podobnych miejsc w pobliżu brakuje. Zobaczcie na zdjęciach, jak kąpielisko wygląda przed kolejnym, nadchodzącym latem.

Baseny przy ulicy Harcerskiej powstały pod koniec lat 20. ubiegłego wieku na terenie byłej cegielni. Wówczas, jedną z trzech glinianek zasypano, w miejscu kolejnej wybudowano niecki basenowe, a trzecią pozostawiono jako staw, który istnieje do dziś. Baseny, w tym jeden 50 metrowy z wieżą trampolinową zamknięto w 2005 roku ze względu na fatalny stan techniczny.

Plaża nad stawem bardzo chętnie odwiedzana przez mieszkańców

Obecnie kąpielisko Oporów funkcjonuje jedynie jako sezonowe kąpielisko miejskie, bez możliwości korzystania z basenów. Nad stawem jest plaża z piasku, toalety i toy-toye, parking, siłownia plenerowa i mnóstwo terenu zielonego, gdzie można się poopalać z dala od miejskiego zgiełku, lub urządzić grilla. Kąpielisko już od początku maja, nie tylko podczas upalnych dni, jest chętnie odwiedzane przez mieszkańców. Mimo tabliczek z zakazem, chętnych do kąpieli nie brakuje. Legalna kąpiel jest tu możliwa jedynie pod okiem ratowników. Na nich trzeba jednak jeszcze poczekać. Teren jest zarządzany z ramienia miasta przez Młodzieżowe Centrum Sportu.

Bardziej niebezpiecznie jest jednak na sąsiadującym z kąpieliskiem dawnym basenie, na który dostać się nie jest trudno. Wybudowane po zamknięciu obiektu metalowe ogrodzenie w wielu miejscach zostało mocno zdemolowane i dawno już nie spełnia swojej funkcji. W dawnych nieckach basenowych wciąż jest woda, w której obok pływających ryb i żab zalega mnóstwo śmieci, puszek i butelek po alkoholu.

Powstała koncepcja. I to by było na razie na tyle...

W 2020 roku powstała poprzedzona konsultacjami społecznymi koncepcja zagospodarowania kąpieliska. Staw miał być zrekultywowany i wyposażony w pływające pomosty, a teren wokół zagospodarowany i oświetlony. W miejscu basenów, miały powstać boiska. Miasto chciało przekazać cały teren prywatnemu zarządcy.

Rok temu wiceprezydent Wrocławia Sebastian Lorenc informował, że zmienić się ma zarządca. Całe kąpielisko w sezonie w roku 2022 może przejąć od miasta firma prowadząca jedną z miejskich plaż- pisał wówczas wiceprezydent.

- Jeden z operatorów plaż miejskich wyraził wolę przejęcia całego kąpieliska. Jest gotowy na wprowadzenie odpłatności, dbanie o teren i urządzenia, oraz pilnowanie porządku, także w zakresie hałasu i spożywania alkoholu. Propozycja nie ma jeszcze wymiaru konkretnej umowy, ale wydaje się, że to jedyny, rozsądny kierunek wyeliminowania uciążliwości, o których państwo piszecie – napisał w 2021 roku Sebastian Lorenc na facebookowej grupie mieszkańców Oporowa i zaznaczył, że formalności dotyczące przekazania kąpieliska już się rozpoczęły.

Nadchodzi kolejny sezon letni, a na kąpielisku nadal nic się nie zmieniło poza tym, że baseny z roku na rok popadają w coraz większą ruinę i nadal są coraz bardziej niebezpieczne dla wchodzących tam mieszkańców.

Zobaczcie na zdjęciach, jak baseny i teren wokół stawu wyglądają przed kolejnym, nadchodzącym latem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nasza Historia - 40-lecie Solidarności Walczącej

Wideo

Materiał oryginalny: Kąpielisko Oporów nadal w ruinie. Straszy przed nadchodzącym latem [ZOBACZ NAJNOWSZE ZDJĘCIA] - Gazeta Wrocławska

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie