Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kampus Odrzański należy od dziś w całości do instytutu Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii. To nowa przestrzeń dla start-upów

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Przypomnijmy, że Łukasiewicz - PORT działa we Wrocławiu od 3 lat. Sieć Badawcza Łukasiewicz zaś jest trzecią największą w Europie.
Przypomnijmy, że Łukasiewicz - PORT działa we Wrocławiu od 3 lat. Sieć Badawcza Łukasiewicz zaś jest trzecią największą w Europie. Paweł Relikowski
4 kwietnia PORT we Wrocławiu "wzbogacił się" o kolejne 9 budynków Kampusu Pracze. Oznacza to, że będzie dysponować przestrzenią, którą wykorzystają m.in. startujące na polu technologicznym firmy. - Dzisiaj PORT dostaje kilka hektarów powierzchni i nowe budynki, o łącznej wartości kilkudziesięciu milionów złotych. Naszym celem jest dopisać do tej wartości jeszcze jedno zero - zadeklarował dyrektor Łukasiewicz - PORT, dr Andrzej Dybczyński.

Przypomnijmy, że Łukasiewicz - PORT działa we Wrocławiu od 3 lat. Sieć Badawcza Łukasiewicz zaś jest trzecią największą w Europie. W dzisiejszej uroczystości przekazania pozostałych budynków kampusu pod jurysdykcję PORTu wzięli udział przedstawiciele rządu, władz wojewódzkich i władz miasta.

- To co dzieje się i będzie się działo w "Porcie" jest niezwykle istotne dla polskiej gospodarki - podkreślił podczas przemówienia wiceminister rozwoju i technologii, dr hab. Jerzy Golecki. - Polska gospodarka stanie się jeszcze bardziej innowacyjna i otwarta na wiedzę. Z tego punktu widzenia Wrocławiowi można tylko pozazdrościć, bo ta sieć funkcjonuje i będzie funkcjonować właśnie tu.

- Potencjał PORTu to nie tylko materia, której na mocy dzisiejszego aktu przybędzie. Ważny jest jednak ten ludzki - potencjał pomysłów - zauważył Wiceminister Edukacji i Nauki Wojciech Murdzek. - Inwestycja miasta - reintegracja Kampusu Pracze, jest przedsięwzięciem bardzo racjonalnym. Chcemy by praca ośrodka, miała realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego naszego społeczeństwa, co w czasach wyzwań jak pandemia czy wojna w Ukrainie jest niezwykle ważne - podkreślił.

- Łukasiewicz PORT jest częścią większej całości. Ta większa całość ma nie tylko wymiar polski, ale i europejski - zaznaczył prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, Piotr Dardziński. - Chcielibyśmy aby reintegrowany PORT był miejscem otwartym, które będzie przyciągać wybitnych naukowców z całego świata, ale także otwartym dla wrocławian. Zaznaczmy, że jest to przedsięwzięcie, które ma przede wszystkim służyć miastu i jego mieszkańcom.

- Miasto przekazuje dziś "Portowi" 9 budynków o łącznej powierzchni 20 tysięcy metrów kwadratowych oraz 4 hektary gruntów. Wszystko to warte około 29 milionów złotych - wylicza prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, w rozmowie z Gazetą Wrocławską. - Jest to kolejny dowód na to, że Wrocław chce współpracować z uczelniami i ośrodkami naukowo-badawczymi. Stąd propozycja by wzbogacić PORT poprzez reintegrację Kampusu Pracze.

Prezydent zaznacza także, że PORT znajduje się w miejscu cennym historycznie i architektonicznie. - Już teraz część budynków Kampusu jest odnowiona, a reszta takiej rewitalizacji wkrótce się doczeka - mówi prezydent Sutryk.

Rolę współpracy między samorządem miasta, a stroną rządową podkreślił pod koniec spotkania dr Andrzej Dybczyński, dyrektor "Portu". - Pośród osób, którym chciałbym podziękować w sposób szczególny są minister Murdzek oraz prezydent Jacek Sutryk - powiedział i dodał. - Dali oni przykład na to jak dobra, skuteczna i budująca może być współpraca samorządu i rządu kraju. W całym tym przedsięwzięciu kierowali się dobrem Wrocławia i Polski.

- Prędzej czy później, my dyrektorzy, prezydenci czy ministrowie przestaniemy pełnić nasze funkcje. Być może nawet nikt nie będzie w przyszłości pamiętał, że je pełniliśmy. Ale to co robimy dzisiaj, zbuduje przyszłość PORTu na lata - kontynuował dr Dybczyński. - Być może my już nie doświadczymy tej przyszłości, ale położymy pod nią fundament - zaznaczył.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kampus Odrzański należy od dziś w całości do instytutu Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii. To nowa przestrzeń dla start-upów - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto