Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaczy płód i oczy tuńczyka. Oto kuchnia azjatycka

Agata Hudomięt
Glony, surowe ryby i skorupiaki, wywar z wodorostów. To dieta każdego Japończyka. Jakie jeszcze sekrety skrywa kuchnia azjatycka? Przeczytajcie!

Mówi się, że kuchnia chińska jest, obok francuskiej, najdoskonalszą formą sztuki kulinarnej. Składa się na nią: 60 sposobów przyrządzania potraw na ogniu, w tym około 30 sposobów smażenia oraz około 80 sposobów cięcia. I tak samo jak w kuchni włoskiej, w zależności od regionu spożywa się kompletnie inne potrawy, sporządzane według odmiennych tradycji.

Mimo to założenia kuchni w każdym rejonie są takie same. Najważniejszy jest ryż (fan). Od czasów dynastii Shang (XVI w. p.n.e.) jest podstawą każdego posiłku. Jego przeciwieństwem jest cai, czyli warzywa. Niczym ying i yang współgrają ze sobą na talerzu.

Według tej filozofii przyrządzana jest każda potrawa na Wschodzie. Najbardziej znanym japońskim daniem jest sushi - połączenie surowej ryby z ryżem i glonami. Jest to symbol sposobu żywienia Japończyków. Potrawy muszą być świeże. Je się głównie ryby, skorupiaki, a także grzyby. Po każdym posiłku pije się zieloną herbatę. W kuchni chińskiej nie może zabraknąć czosnku, cebuli, sosu sojowego, imbiru, cynamonu i pieprzu syczuańskiego. Charakterystycznymi cechami kuchni wietnamskiej jest używanie sosu rybnego zamiast sojowego. Najbardziej popularne przyprawy to trawa cytrynowa oraz liście cytryny.

Orientalna kuchnia w skrócie:
Potrawy zwykle je się pałeczkami z miseczek, zaś zupy łyżką. Napoje należy dolewać współbiesiadnikom, nigdy sobie. Jedzenie nabiera się z półmisków i miseczek, stojących po środku stołu. Naczyń tych nie wolno brać do ręki. Za obraźliwe dla gospodarza uchodzi niedojadanie potraw.

Sos sojowy to podstawa kuchni azjatyckiej. W zależności od kraju pochodzenia, szczegółów receptury i dodanych przypraw sos nabiera różnej konsystencji i smaku. W kuchni chińskiej jest gęsty i słony, indonezyjskiej - rzadki i słodki, japońskiej - bardzo rzadki i słony. Jest najstarszym znanym sosem przyprawowym na świecie.

Jeżeli lubimy kuchnię orientalną, w naszej kuchni nie powinno zabraknąć anyżu gwiaździstego (główna przyprawa potraw duszonych), oleju sezamowego, Sambal oelek (stosowany jako zamiennik chilli), tofu oraz imbiru.

Chińczycy w codziennym menu mają dwa podstawowe posiłki, śniadanie i obiad połączony z deserem. Śniadanie jest ubogie - składa się z ryżu lub makaronu ryżowego, natomiast obiad jest ucztą składającą się z kilkunastu potraw.

Japończycy na śniadanie, obiad i kolację jedzą tak samo skonstruowane posiłki- muszą się składać przynajmniej z 6 elementów.

Podstawą, oczywiście, jest ryż.

Kuchnia azjatycka słynie także z bardzo kontrowersyjnych potraw. Jednym z japońskich przysmaków są oczy tuńczyka, natomiast w Kambodży smażone pająki biją na głowę swoją popularnością hamburgery.

W Laosie i Wietnamie przysmakiem jest Balut: na wpół rozwinięty kaczy lub kurzy płód, gotowany w jajku i po lekkim posoleniu spożywany wprost z ulicznego straganu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lody kawowe z kajmakiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto