Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeszcze więcej roślin w Ogrodzie Botanicznym. Kończy się budowa nowoczesnych szklarni [ZDJĘCIA]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Remont trzech zabytkowych szklarni Ogrodu Botanicznego zbliża się ku końcowi. Od nowego sezonu będą dostępne dla zwiedzających
Remont trzech zabytkowych szklarni Ogrodu Botanicznego zbliża się ku końcowi. Od nowego sezonu będą dostępne dla zwiedzających Łukasz Uchwał / Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Trwająca od zeszłego roku budowa nowych szklarni w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego dobiega końca. To tutaj swoje miejsce znajdą sukulenty, a zwiedzający będą mogli je podziwiać już w nowym sezonie. W planach jest też remont historycznej "kaktusiarni".

Na remont trzech szklarni oraz "kaktusiarni", Ogród Botaniczny czekał niemalże od czasów powojennych. Już wiekowe, bo wybudowane w 1906-1907 r. były w bardzo złym stanie i tylko doraźnie je konserwowano, aby nie doszło do katastrofy budowlanej. Prace poprzedziła kompletna rozbiórka wraz z przesadzeniem kilku tysięcy roślin. Nowe konstrukcje pozwolą na lepsze warunki uprawy i zapewnią większą powierzchnię, aby ogród mógł rozmnożyć swoją kolekcję.

Od przyszłego roku do zwiedzania dostępne będą dwie szklarnie z sukulentami. Natomiast nowo wyremontowana mała szklarnia zostanie oddana do użytku dla pracowników i służyć ma do rozmnażania wegetatywnego, wysiewów i innych działań niezbędnych do prawidłowego prowadzenia upraw.

Przy budowie szklarni wzięto pod uwagę aspekt ekologiczny. Poprzednie emitowały bardzo dużo dwutlenku węgla do atmosfery. Po zakończeniu prac efekt zostanie zmniejszony o 76%, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz zamontowaniu odpowiedniego rodzaju ogrzewania i wysokiej jakości poszycia dachowego. Prace prowadzone były pod nadzorem konserwatora zabytków. Bryły zostały zaprojektowane tak, aby zwiedzający mogli łatwiej i lepiej obserwować sukulenty.

Uniwersytet planuje również remont czwartej szklarni – zabytkowej "kaktusiarni" z XIX wieku, odbudowanej w latach 50. po zniszczeniach spowodowanych w trakcie II Wojny Światowej. Dzisiaj "kaktusiarnia" nie spełnia odpowiednich warunków do uprawy. Odbudowa czterech szklarni to koszt ponad 4 mln zł, z czego 3,5 mln zł pochodzi z dofinansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

W Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu znajduje się ponad 12 tys. roślin**. Wiele okazów jest zagrożonych i wyjątkowo rzadkich.

Wśród sukulentów wyróżnić można:

Sukulenty Afryki

  • różnego rodzaju wilczomlecze,
  • aloesy,
  • rośliny Madagaskaru
  • rośliny Państwa przylądkowego (część RPA)
  • parchypodia (podobne do baobabów),
  • agawy (między innymi gatunek, z którego wytwarza się tequilę).

Sukulenty Ameryki Północnej i Ameryki Południowej

  • bardzo bogata kolekcja mamilarii (rodzaj kaktusa),
  • echinokaktusy,
  • cereusy (kaktusy kolumnowe, które można obserwować na pustyni).

Ciekawy eksponat to także gatunek kaktusa, który zamiast kolców ma ciernie oraz bardzo prymitywny przedstawiciel rodziny kaktusowatych posiadający liście.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto