Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jesienna dieta wzmocni nasz organizm

Anna Rogulska
Piotr Marczak
Jeszcze zanim przyjdą chłody, korzystajmy z sezonowych warzyw i owoców. Warzywa możemy spożywać na kilka sposobów: gotowane na parze, duszone z dodatkiem ulubionych kasz, w zupach, pod postacią surówek czy soków. Najlepiej, by były one jak najmniej przetworzone - wte-dy ich wartość odżywcza jest największa.

Ważne w naszej diecie są rośliny strączkowe. Nie tylko te najpopularniejsze w Polsce, jak fasola i groch, ale także soczewica, która zawiera wysokogatunkowe i bardzo dobrze przyswajalne białko. Warto dodawać ją do zup, lecza z warzywami lub do przygotowywania pasztetów i past warzywnych. Pamiętajmy także o cieciorce.

W jesienne dni rozgrzeją nas także cebula, czosnek, pietruszka. Cebula i czosnek dodatkowo wzmocnią nasz układ odpornościowy. Z przypraw zalecane są: babka, pokrzywa, mniszek, majeranek, cząber, gorczyca, perz, żywokost lekarski.

Warzywa powinny mieć szczególne miejsce w naszej diecie także w okresie jesienno-zimowym. Marchew, pietruszkę, selery, pory i kapustę możemy przechowywać do wiosny. Są źródłem witamin i składników mineralnych. Dostarczają cennego błonnika, który poprawia pracę przewodu pokarmowego. Gdy robi się zimno, mniej się ruszamy, a nasz przewód pokarmowy pracuje na mniejszych obrotach, co doprowadza z kolei do powstawania zaparć.

Witaminy i pożyteczne bakterie są również w przetworach. Jak najczęściej w naszej diecie powinny pojawiać się warzywa i owoce dojrzewające w naszym kraju. Oczywiście, owoce południowe również są jak najbardziej wskazane.

Kiszonki wzbogacą naszą dietę w witaminy. Jesienią posiłki powinny nas rozgrzewać. Fermentowane warzywa to źródło witaminy C, witamin z grupy B, bakterii kwasu mlekowego (są bardzo podobne do tych, które występują w jogurtach). Najczęściej kisimy ogórki i kapustę. Równie wartościowe i odżywcze są kiszone mieszanki warzywne (np. marchew, pietruszka, seler, por, cebula). Warzywa należy bardzo dokładnie umyć, obrać, a następnie zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Tak przygotowane przełożyć do naczynia, posolić, ugnieść i przykryć czystą ściereczką. Kiszone mieszanki doskonale nadają się do zup lub sałatek.

Sok z buraków zawiera witaminy i antocyjany. Antocyjany mają działanie przeciwnowotworowe i przeciwzapalne, co chroni nasze serce. Zalecany jest w leczeniu anemii.

W chłodne dni soki owocowe polecam zastąpić ciepłymi herbatami, najlepiej owocową lub zieloną.

W naszym jesiennym jadłospisie powinno być jak najwięcej potraw na bazie kasz i zbóż. Takie potrawy rozgrzewają, sycą, dostarczają składników odżywczych. Niestety, najczęściej jemy wysoko przetworzone produkty zbożowe z białej mąki i biały ryż. Produkty z białej mąki nie rozgrzewają tak jak wyroby z ciemnej mąki. Dodatkowo spożywane w większych ilościach przyczyniają się do wzrostu masy ciała. By uchronić się przed tym, należy zamienić je na produkty nieoczyszczone, pełnoziarniste.

Osoby z chorobami wątroby, woreczka żółciowego czy żołądka mogą nie tolerować produktów z mąki razowej. W takim przypadku podlegają one eliminacji lub ograniczeniu. Uzależnione jest to od indywidualnej tolerancji. Sięgnijmy wtedy po kasze gruboziarniste; można je dłużej gotować i dodawać do potraw - wtedy są one lepiej przyswajane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto