Jeleniewski daleko za czołówką w IMP

Kinga Czernichowska
To był drugi start w karierze Jeleniewskiego w Indywidualnych Mistrzostwach Polski. Niestety, bez rewelacyjnych rezultatów. Mistrzem Polski został - tutaj bez niespodzianek - Tomasz Gollob.

26-letni zawodnik Atlasu Wrocław zaliczył udane dwa pierwsze biegi. Zebrał w nich kolejno 3 i 2 punkty, plasując się tym samym na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej.

Jednak po kolejnych wyścigach było już jasne, że nie utrzyma pozycji wicelidera.

W trzecim biegu Jeleniewski miał trudnych rywali, m.in. Tomasz Golloba i Adama Skórnickiego, którzy teraz prezentują świetną formę. Mógł jednak powalczyć chociaż o 1 punkt, ale uległ bardziej doświadczonemu Damianowi Balińskiemu (11. start w IMP), który w ubiegłym roku zdobył Złoty Kask.

Już po czwartej serii wyścigów Jeleń znalazł się na 10. pozycji w klasyfikacji generalnej (z 5 punktami na koncie) i tak już zostało do końca zawodów.

Ostatni bieg tylko pogrążył Jeleniewskiego, bo miał defekt motocykla i musiał zjechać z toru.

Końcówka zawodów nie upłynęła w przyjemnej atmosferze. Podczas 18. biegu, w którym brali udział Grzegorz Walasek, Karol Ząbik, Damian Baliński i Piotr Świderski doszło do poważnego wypadku.

Zawodnicy od startu w tym wyścigu zaciekle walczyli o punkty, chociaż tak naprawdę już żaden z nich nie miał szans na medal. Ząbik uderzył w motocykl Balińskiego po wyjściu z drugiego łuku, chcąc go wyprzedzić i zająć trzecią pozycję.

Wypadek wyglądał makabrycznie. Obaj zawodnicy doznali urazów głowy i ogólnego wstrząśnienia mózgu. Jednak w przypadku Ząbika, który zaraz po zderzeniu wypadł z motocykla, stracił przytomność i uderzył głową w tor, mogło być dużo gorzej.

To kolejny wypadek Damiana Balińskiego i Krzysztofa Ząbika. Obaj zawodnicy zderzyli się już wcześniej, 24 września 2006 roku, podczas meczu Unii Leszno i KS Toruń Unibax.

Ostatecznie mistrzem Polski został po raz ósmy w swojej karierze Tomasz Gollob (20. start w IMP), drugie miejsce zajął jego kolega z reprezentacji, Krzysztof Kasprzak, a trzecie Janusz Kołodziej, zawodnik Unii Tarnów.

Maciek Janowski z Atlasu Wrocław był rezerwowym i ostatecznie nie wystartował.