Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jedziesz na grzyby? Sprawdź, gdzie warto się wybrać!

Dorota Bonzel
Wysyp grzybów spowodował, że ich cena na targowiskach jest teraz bardzo niska
Wysyp grzybów spowodował, że ich cena na targowiskach jest teraz bardzo niska Mariusz Kapala
Tomasz Kałek z Nadleśnictwa Grodzisk przyznaje, że w tym roku jest prawdziwy wysyp nie tylko grzybów, ale i grzybiarzy.

Obrodziło w grzyby i... grzybiarzy. Leśnicy zapraszają do lasu, ale przypominają, aby do niego nie wjeżdżać.

- Dwa poprzednie lata były bardzo ubogie w grzyby i miłośnicy grzybobrania są w tym roku spragnieni spacerów po lesie w poszukiwaniu pięknych okazów - wyjaśnia. - Szczególnie zachęcam do przyjazdu do naszego ośrodka w Porażynie, przy trasie Poznań-Nowy Tomyśl. W tej okolicy znajdziemy mnóstwo kurek, prawdziwków i podgrzybków, a nawet maślaków. Są tu bowiem różnorodne lasy, zarówno iglaste, jak i liściaste, mieszane.

Grzybiarze bardzo też lubią trasę Grodzisk-Kąkolewo. Tam przeważają lasy iglaste i znajdziemy w nich sporo nie tylko podgrzybków. Są także kanie i sowy. - Pamiętajmy jednak o tym, by nie wjeżdżać do lasów, a samochody zostawiać albo na parkingach, albo bezpośrednio przy drodze. Prowadzimy kontrole, więc lepiej uniknąć pouczenia - apeluje pracownik Nadleśnictwa Grodzisk.

Grzybów nie brakuje w okolicach Miedzichowa, najbardziej zalesionego terenu w powiecie nowotomyskim. Miejscowi wskazują, że najbardziej obfite są tereny leśne w okolicach Bolewicka i dojazdu do autostrady. Samochody parkować można na kilku leśnych postojach, a także przy terenie schroniska młodzieżowego w Bolewicku.

Z kolei w gminie Kuślin najlepsze są okolice Dąbrowy, Dąbrowy Nowej i Wąsowa. Oficjalnych parkingów leśnych tam nie ma, jednak w miesiącach grzybowych pobocza dróg zastawione są samochodami. Szczególnie miejsca przy drodze z Kuślina na Dąbrowę upodobali sobie mieszkańcy Poznania.

W gminie Opalenica, prócz Porażyna, najlepiej pojechać w rejon Kopanek i Białej Wsi (powiat grodziski), albo do lasów za Jastrzębnikami w kierunku Dąbrowy Nowej (gmina Kuślin).

A w gminie Nowy Tomyśl? Upodobano sobie okolice Jastrzębska Starego. Bywa, że na parkingach leśnych nie ma gdzie zaparkować samochodu. Inni jeżdżą w rejony Bukowca. W gminie Zbąszyń najlepiej pójść do lasów w okolicach Łomnicy i Chrośnicy. To najpopularniejsze miejsca, które przyciągają zarówno mieszkańców Poznania, jak i województwa lubuskiego.

Do lasów Puszczy Noteckiej przyjeżdżają z kolei mieszkańcy Poznania, Szczecina czy Łodzi. Mieszkańcy powiatu między-chodzkiego takiego zatrzęsienia kurek, jak w tym roku, nie pamiętają. Cena kurki w skupie runa leśnego z ponad 20 zł spadła nawet do 7 złotych.

- Jest wysyp prawdziwków, podgrzybków, borowików, no i kurek. Pogoda sprzyja grzybom. Deszczowe, ale stosunkowo ciepłe lato to idealne warunki dla rozwoju grzybni w ściółce - mówi Józef Otter, który prowadzi skup owoców runa leśnego w Przedlesiu.

- Jest dużo podgrzybka - jesiennego i zdrowego - potwierdza właścicielka skupu runa leśnego w Sierakowie, Genowefa Wicenty.

Leśnicy przypominają natomiast o zachowaniu bezpieczeństwa w lesie.

Dokąd najlepiej wybrać się w północnej Wielkopolsce? - Zbieram grzyby w lasach w okolicach Trzcianki. Samochód zostawiam przy drodze, żeby nie wjeżdżać na leśne ścieżki. Jak już wychodzę do lasu, to spędzam tam pięć godzin. Najwięcej jest podgrzybków i kurek - mówi pani Małgorzata, która w piątek przed południem sprzedawała grzyby na targowisku w Pile.

Pan Marek, który również sprzedaje grzyby na pilskim targowisku, woli lasy wokół Okonka w powiecie złotowskim. - Jest wysyp kurek. Zaczynają pojawiać się podgrzybki. Ostatnio zebrałem 10 kilogramów rydzów, ale 4 kilo musiałem wyrzucić, bo były robaki - opowiada.

Mężczyzna w lesie spędza średnio cztery godziny. To wystarczy, żeby uzbierać duże wiadro i torbę grzybów.

W powiecie złotowskim warto wybrać się również w okolice Płytnicy (tam jednak w weekendy są prawdziwe najazdy grzybiarzy). Inne popularne miejsca w powiecie złotowskim to Paruszka, Kujan i Piecewo. Co ważne, dla grzybiarzy nadleśnictwa przygotowały parkingi.

Jeśli już nazbieramy grzybów, z których jakiś budzi wątpliwości - warto z nim wybrać się do sanepidu. Dyżury grzybo-znawców są także w soboty.

Współpraca: IP, AWY, JC

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto