Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jedyna taka wisząca kładka nad Kwisą w Tomisławiu koło Bolesławca i ukryte skarby wsi. Zobaczcie ją majowych na zdjęciach

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Wiszący mostek nad Kwisą w Tomisławiu
Wiszący mostek nad Kwisą w Tomisławiu Justyna Orlik
Szukacie nietypowych atrakcji na weekend? W niewielkiej wsi koło Bolesławca znajduje się jedyna taka wisząca kładka w regionie, która łączy dwa brzegi Kwisy. Okolica zachęca do wędrówek, a w sercu miejscowości znajduje się zabytkowy kościół - Parafia Stygmatów św. Franciszka z Asyżu oraz Skansenik, który można obejrzeć z zewnątrz i od środka. Czym jeszcze zaskakuje Tomisław? Sprawdzamy, co ma do zaoferowania malownicza wioska.

Spis treści

Tomisław to niepozorna wioska, która znajduje się w powiecie bolesławickim, w gminie Osiecznica. Gdyby nie wisząca kładka, łącząca dwa brzegi rzeki niewiele osób słyszałoby o jej istnieniu. Nieopodal znajduje się zabytkowy zamek w Kliczkowie z unikatowym na skalę światową Cmentarzem Koni. Co jednak wiemy o samym Tomisławiu?

Tomisław - wisząca kładka to nie jedyna atrakcja, choć to ona przyciąga turystów. Nietypowa atrakcja po środku "niczego"

Początki osadnictwa w tym miejscu sięgają IV wieku, a wieś o nazwie Thommendorf powstała tu już w XIII wieku. Kilkaset metrów od ewangelickiego kościoła, pamiętającego Tomisław jeszcze sprzed wojny mieści się wiszący most nad Kwisą, który ułatwia życie mieszkańcom, a turystom zapewnia sporo frajdy. Mostek buja się na lewo i prawo, uginając się pod ciężarem przechodniów. Sama kładka jest często wykorzystywana do sesji zdjęciowych, bo w pobliżu pól oraz z bajecznym widokiem na kościół.

Widok na wiszącą kładkę z dołu
Widok na wiszącą kładkę z dołu Justyna Orlik

Jak dotrzeć do kładki? Mapa dojazdu do Tomisława koło Bolesławca

Wiszący mostek ustawiony jest około 1 km od głównej drogi, choć sam dojazd nie jest dobrze oznaczony. Kładka znajduje się kilka metrów od końca asfaltu. Jest dość wąsko, więc przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych może być kłopot z zawróceniem.

Ewangelicki kościół, wieża oraz cmentarz w Tomisławiu

Nieopodal kładki znajduje się widoczny z daleka kościół z zabytkową wieżą. Pierwsza wzmianka o zabytku pochodzi już z 1346 roku. Ewangelicką świątynię przebudowano pod koniec XVII wieku i wówczas zastąpiono także drewnianą dzwonnicę. W kościele przeważa neogotycki styl architektoniczny i wokół niego znajduje się stary cmentarz z ocalałymi nagrobkami oraz epitafiami.

Dzwonnica przy kościele ewangelickim w Tomisławiu została wybudowana w 1699 roku
Dzwonnica przy kościele ewangelickim w Tomisławiu została wybudowana w 1699 roku Justyna Orlik

Skansenik w środku wsi

Pomiędzy kilkunastoma zabudowaniami szachulcowymi znajduje się uroczy skansen, który jest próbą żywego zapisu historii, kiedy we wsi mieszkali jeszcze polscy repatrianci z Bośni oraz Serbołużyczanie. To właśnie tu na świat przyszła w 1934 roku pisarka - Marja Młynkowa. W budynku znajdują się rozmaite eksponaty oraz przedmioty codziennego użytku. Z właścicielem można umówić się na zwiedzanie telefonicznie.

Jeśli macie ochotę na odrobinę magii i ucieczkę od zgiełku miasta oraz codziennych kłopotów, to senny nieco Tomisław powinien spełnić wasze oczekiwania. Niedaleko stąd do zamku w Kliczkowie, a oba miejsca można zwiedzić, podróżując rowerem. Zobaczcie na zdjęciach, co szykuje dla was Tomisław.

Skansenik pana Szczepana w Tomisławiu
Skansenik pana Szczepana w Tomisławiu Justyna Orlik

Zobacz także:

od 16 lat

Nowa wystawa egzotycznych ptaków we Wrocławskim Zoo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jedyna taka wisząca kładka nad Kwisą w Tomisławiu koło Bolesławca i ukryte skarby wsi. Zobaczcie ją majowych na zdjęciach - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto