Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarmark Jadwiżański 2015 we Wrocławiu. Rycerskie potyczki i spektakle 4 października [program]

pb
Rycerskie pojedynki, pokazy tańca historycznego, strzelania z łuku, warsztaty rzemiosł dawnych, terenowe gry miejskie, jarmark kupiecki i historyczne wykłady, konkursy dla najmłodszych - to najważniejsze elementy programu Jarmarku Jadwiżańskiego, który 4 października odbędzie się na terenach wokół Zamku w Leśnicy. Impreza potrwa w godzinach 11-19. Wstęp wolny.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji będą średniowieczne legendy. Organizowany od kilkunastu lat przez Centrum Kultury "Zamek" jarmark należy do największych imprez w regionie popularyzujących kulturę wieków średnich.

Potyczki uzbrojonych po zęby rycerzy to jeden z najbardziej widowiskowych elementów Jarmarku Jadwiżańskiego. Obozowisko na podzamczu rozłożą rycerze Księstwa legnicko-brzeskiego z Grodźca. W bloku atrakcji przygotowanych przez rekonstruktorów, oprócz pojedynków, znajdą się również: strzelanie z łuku, pokazy tańca historycznego, warsztaty garncarskie, pisma średniowiecznego czy zabawa w poszukiwanie świętego Graala. Przez cały czas trwania imprezy uczestnicy będą mogli z bliska przyjrzeć się jak wyglądało obozowe życie rycerzy.

Gośćmi tegorocznego Jarmarku będzie cieszące się międzynarodową sławą Stowarzyszenie Liveform - twórcy efektownych gier fabularnych, których realizacja "Collage of Wizardry" na Zamku Czocha odbiła się szerokim echem w światowych mediach. Liveform dla uczestników Jarmarku przygotowało cały blok atrakcji związanych ze średniowiecznymi legendami, magią oraz rycerskimi przygodami. Podczas larpa (z ang. gra fabularna) "Akademia bohaterów" najmłodsi wcielą się w średniowiecznych wojowników, podzieleni na oddziały będą rozgrywać bitwy pojedynkując się między sobą. "Polowanie na potwory" to kolejne działanie oferowane przez Liveform, w trakcie którego dzieci i młodzież będą mogły wkroczyć na arenę i zmierzyć się z okropnymi stworami. Natomiast tajemnice dawnych baśni, legend i wierzeń słowiańskich poznamy dzięki "Teatrowi interaktywnemu".

W programie Jarmarku oprócz warsztatów, pokazów i występów artystycznych znalazły się również opowieści historyczne. Dzieje słowiańskich legend, podań i dawnych kronik przybliży prof. dr hab. Stanisław Rosik z Uniwersytetu Wrocławskiego. Jolanta Szczepańska - wrocławska przewodniczka oraz autorka bloga poświęconego średniowieczu - opowie o wrocławskim księciu Henryku IV Probusie, propagatorze sztuki i kultury rycerskiej.

Postać Probusa pojawiła się w programie nie bez przyczyny, ponieważ o napoje podczas Jarmarku zadbają przedstawiciele Browaru rzemieślniczego "Probus" z Oławy. Natomiast posiłki przygotuje Kuchnia Rycerska – pod stylizowanym, historycznym namiotem będzie można obserwować jak w średniowieczu przygotowywano jedzenie. Potrawy uwarzone wg historycznych przepisów znajdą się również w sprzedaży.

Tradycyjnie również pod zamkiem leśnickim pojawią się kramy kupieckie z rękodziełem (m.in. biżuteria, drewniane zabawki, rzeźby z kory), rzemiosłem (garncarstwo, rzeźby drewniane) oraz produktami ekologicznymi (soki, powidła, naturalne syropy, miody, zioła, obwarzanki).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto