Jaką część pensji może zająć komornik?

Marcin Zatorski
Marcin Zatorski
Marcin Zatorski
PYTANIE: Pracuję na cały etat, kwota brutto - 1600 zł i dodatki - premia uznaniowa oraz dodatek za 4-brygadówkę - 200 zł (kwoty podane to kwoty brutto). Ile z tego może zająć komornik? Jeden z komorników poinformował mnie kiedyś, że jeżeli zarobię więcej niż najniższa krajowa, to ta nadwyżka dzielona jest na połowę - tzn.połowę dostaję ja, a drugą część komornik. Zakład obecnie wypłaca mi tylko najniższą krajową - 1136 zł (kwota netto), a resztę dostaje komornik. Czy to jest zgodne z prawem?

ODPOWIADA:
Marcin Zatorski, Grupa Doradztwa Prawnego Ex Lege

Pracodawcy bez zgody pracownika nie wolno potrącać z wynagrodzenia jakichkolwiek kwot poza przypadkami ściśle określonymi w art. 87 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141 z późn. zm., dalej k.p.).

Po pierwsze, pracodawca zobligowany jest odliczyć z wynagrodzenia składkę na ubezpieczenie społeczne i zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Dopiero później może potrącić następujące należności:
1) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
2) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
3) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
4) kary pieniężne przewidziane w art. 108 k.p.

Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:
1) w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych - do wysokości 3/5 wynagrodzenia,
2) w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych - do wysokości 1/2 wynagrodzenia.
Po dokonaniu wszystkich potrąceń pracownikowi pozostaje minimalna kwota na utrzymanie wolna od potrąceń określona w art. 871 k.p.

Zajęcie wynagrodzenia dokonywane jest co do zasady na podstawie zajęcia komornika sądowego dokonanego doręczeniem zawiadomienia zakładowi pracy (pracodawcy). Od tego momentu pracownikowi nie wolno odbierać wynagrodzenia lub innych wierzytelności poza częścią wolną od zajęcia (art. 871 k.p.).

Natomiast z chwilą doręczenia dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji rozpoczyna się bieg terminu do złożenie przez dłużnika zażalenia na postanowienie sądu o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności, jak również rozpoczyna się bieg termin do złożenia skargi na tę czynność komornika.

Podstawa prawna - Kodeks pracy:

Art. 87

§ 1. Z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu tylko następujące należności:
1) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
2) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
3) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
4) kary pieniężne przewidziane w art. 108.

§ 2. Potrąceń dokonuje się w kolejności podanej w § 1.

§ 3. Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:
1) w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych - do wysokości trzech piątych wynagrodzenia,
2) w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych - do wysokości połowy wynagrodzenia.

§ 4. Potrącenia, o których mowa w § 1 pkt 2 i 3, nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami, o których mowa w § 1 pkt 1 - trzech piątych wynagrodzenia. Niezależnie od tych potrąceń kary pieniężne potrąca się w granicach określonych w art. 108.

§ 5. Nagroda z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej podlegają egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości.

§ 6. (uchylony)

§ 7. Z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

§ 8. Potrąceń należności z wynagrodzenia pracownika w miesiącu, w którym są wypłacane składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, dokonuje się od łącznej kwoty wynagrodzenia uwzględniającej te składniki wynagrodzenia.

Art. 871.

§ 1. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:
1) minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
2) 75% wynagrodzenia określonego w pkt 1 - przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,
3) 90% wynagrodzenia określonego w pkt 1 - przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108.

§ 2. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty określone w § 1 ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

MASZ PYTANIE DO PRAWNIKA? NAPISZ: wroclaw@naszemiasto.pl

WIĘCEJ PORAD PRAWNYCH

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie