Wszystkie są złożone z polimerów, czyli obojętnych dla zdrowia dużych i długich cząsteczek. W większości są one produkowane z ropy naftowej, jednak ich budowa sprawia, że w środowisku naturalnym rozkładają się przez setki lat. Dlatego nie powinny być one składowane na wysypisku, lecz poddane przetworzeniu. Zwłaszcza, że poza surowcami można z nich uzyskać energię o wartości energetycznej porównywalnej z węglem kamiennym.
Jednym z najważniejszych tworzyw sztucznych jest polichlorek winylu (czyli PCW lub PVC), z którego robi się m.in. rury, opakowania, zabawki, woreczki na krew czy rękawice chirurgiczne. Najważniejszym momentem recyklingu tego materiału jest segregacja, gdyż polichlorek winylu źle miesza się z innymi tworzywami. Odpady przetwórcze spalane są w specjalnych instalacjach odzyskujących chlorowodór przydatny w przemyśle chemicznym. Dodatkowo pozyskuje się w ten sposób niemałe ilości energii, np. w Niemczech szacuje się, że w ten sposób oszczędza się 22,5 tys. ton ropy naftowej.
Drugim bardzo popularnym tworzywem sztucznym jest politereftalan etylenu, czyli PET. Wykorzystuje się go do produkcji opakowań (przede wszystkim butelek do napojów), a także wyrobów tekstylnych. Pomimo wysokiej ceny materiału zyskał on na popularności, zwłaszcza dzięki doskonałym właściwościom recyklingowym. Już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku opracowano w Stanach Zjednoczonych metodę pozyskiwania ze zużytych butelek włókien poliestrowych bardzo wysokiej jakości. Wykorzystuje się je do produkcji sprzętu sportowego, m.in. plecaków, polarów i namiotów.
Największym zagrożeniem dla przyrody są odpady niebezpieczne, dlatego odpowiednie postępowanie z nimi jest bardzo ważne. Charakteryzują się podatnością na samozapłon, korozyjnością, skłonnością do eksplozji i emisji toksycznych gazów.
- Można zredukować ilość odpadów niebezpiecznych i trzeba to robić, aby chronić środowisko naturalne - mówi Arkadiusz Filipowski z Biura Prasowego Urzędu Miasta we Wrocławiu. - Rozwiązaniem jest stosowanie takich sposobów produkcji lub form usług oraz surowców i materiałów, które zapobiegają powstawaniu odpadów lub pozwalają utrzymać ich ilość na możliwie najniższym poziomie.
Już jedna bateria może skazić jeden metr sześcienny gleby i zatruć aż czterysta litrów wody. W jednej tonie zużytych ogniw znajdują się aż trzy kilogramy rtęci, czyli trującej i bardzo niebezpiecznej dla środowiska substancji. Dlatego, w myśl nowych przepisów, Inspekcja Ochrony Środowiska może ukarać osobę wyrzucającą baterie do zwykłego śmietnika mandatem w wysokości do 500 zł. Tymczasem ze zużytych baterii można odzyskać chrom i nikiel, które stanowią surowiec wtórny dla hut. Także żelatyna i skruszona smoła po wymieszaniu ze zużytym czyściwem mogą być wykorzystane w produkcji paliwa dla elektrociepłowni.
Odpady niebezpieczne to także pozostałości medyczne. Najpopularniejszym sposobem ich unieszkodliwiania jest poddawanie ich procesowi termicznego przekształcania w specjalnych spalarniach ograniczających uwalnianie się toksyn.
Puszki po aerozolach, resztki farb i lakierów, a także stare oleje również należą do odpadów niebezpiecznych.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Samsung Galaxy Watch5 SM-R900 40mm Złoty
Waga: 28,7 gWymiary: 40,4 x 39,3 x 9,8 mmModel zeg…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z bransoletą mediolańską w...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

HUAWEI Watch Fit 2 Classic Biały
Ekran AMOLED o przekątnej 1.74 cala z ultrawąskimi…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 42 mm Active Biały
elegancka 42-milimetrowa tarcza smartwatcha huawei…
kup teraz

Garmin Vivoactive 4S Biały
SmartwatchGARMIN Vivoactive 4s Biały z różowozłoty…
kup teraz

Withings Activite Steel HR Sport Biały
Steel HR Sport to hybrydowy smartwatch specjalnie …
Ile wydajemy na aktywność fizyczną?