MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak unieszkodliwić odpady niebezpieczne?

Tomasz Zawadzki
Jarosław Jakubczak
Tworzywa sztuczne zostały stworzone w celu zastąpienia tradycyjnych surowców, takich jak drewno czy metal. Wraz z upływem czasu wymyślono związki nie mające odpowiedników w naturze.

Wszystkie są złożone z polimerów, czyli obojętnych dla zdrowia dużych i długich cząsteczek. W większości są one produkowane z ropy naftowej, jednak ich budowa sprawia, że w środowisku naturalnym rozkładają się przez setki lat. Dlatego nie powinny być one składowane na wysypisku, lecz poddane przetworzeniu. Zwłaszcza, że poza surowcami można z nich uzyskać energię o wartości energetycznej porównywalnej z węglem kamiennym.

Jednym z najważniejszych tworzyw sztucznych jest polichlorek winylu (czyli PCW lub PVC), z którego robi się m.in. rury, opakowania, zabawki, woreczki na krew czy rękawice chirurgiczne. Najważniejszym momentem recyklingu tego materiału jest segregacja, gdyż polichlorek winylu źle miesza się z innymi tworzywami. Odpady przetwórcze spalane są w specjalnych instalacjach odzyskujących chlorowodór przydatny w przemyśle chemicznym. Dodatkowo pozyskuje się w ten sposób niemałe ilości energii, np. w Niemczech szacuje się, że w ten sposób oszczędza się 22,5 tys. ton ropy naftowej.

Drugim bardzo popularnym tworzywem sztucznym jest politereftalan etylenu, czyli PET. Wykorzystuje się go do produkcji opakowań (przede wszystkim butelek do napojów), a także wyrobów tekstylnych. Pomimo wysokiej ceny materiału zyskał on na popularności, zwłaszcza dzięki doskonałym właściwościom recyklingowym. Już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku opracowano w Stanach Zjednoczonych metodę pozyskiwania ze zużytych butelek włókien poliestrowych bardzo wysokiej jakości. Wykorzystuje się je do produkcji sprzętu sportowego, m.in. plecaków, polarów i namiotów.

Największym zagrożeniem dla przyrody są odpady niebezpieczne, dlatego odpowiednie postępowanie z nimi jest bardzo ważne. Charakteryzują się podatnością na samozapłon, korozyjnością, skłonnością do eksplozji i emisji toksycznych gazów.
- Można zredukować ilość odpadów niebezpiecznych i trzeba to robić, aby chronić środowisko naturalne - mówi Arkadiusz Filipowski z Biura Prasowego Urzędu Miasta we Wrocławiu. - Rozwiązaniem jest stosowanie takich sposobów produkcji lub form usług oraz surowców i materiałów, które zapobiegają powstawaniu odpadów lub pozwalają utrzymać ich ilość na możliwie najniższym poziomie.

Już jedna bateria może skazić jeden metr sześcienny gleby i zatruć aż czterysta litrów wody. W jednej tonie zużytych ogniw znajdują się aż trzy kilogramy rtęci, czyli trującej i bardzo niebezpiecznej dla środowiska substancji. Dlatego, w myśl nowych przepisów, Inspekcja Ochrony Środowiska może ukarać osobę wyrzucającą baterie do zwykłego śmietnika mandatem w wysokości do 500 zł. Tymczasem ze zużytych baterii można odzyskać chrom i nikiel, które stanowią surowiec wtórny dla hut. Także żelatyna i skruszona smoła po wymieszaniu ze zużytym czyściwem mogą być wykorzystane w produkcji paliwa dla elektrociepłowni.

Odpady niebezpieczne to także pozostałości medyczne. Najpopularniejszym sposobem ich unieszkodliwiania jest poddawanie ich procesowi termicznego przekształcania w specjalnych spalarniach ograniczających uwalnianie się toksyn.
Puszki po aerozolach, resztki farb i lakierów, a także stare oleje również należą do odpadów niebezpiecznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto