Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak udowodnić, że nie jestem ojcem dziecka?

Marcin Zatorski
Marcin Zatorski
Marcin Zatorski
PYTANIE: Moja żona jest w ciąży. A ja dowiedziałem się, że miała romans. Twierdzi, że to moje dziecko. Jak mogę sprawdzić, czy rzeczywiście jestem jego ojcem?

W polskim ustawodawstwie istnieje domniemanie prawne, które stanowi, że jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Stwarza to powstanie praw i obowiązków między stronami w zakresie prawa rodzinnego.

Podkreślam istnienie tego domniemania, bowiem w jednoczącej się Europie istnieją w tym zakresie istotne różnice, które wywołują doniosłe problemy prawne, polegające na przykład na zarejestrowaniu w Polsce i innym państwie członkowskim (we właściwych rejestrach) różnych ojców tego samego dziecka, ale to temat na osobny artykuł.

Domniemanie powyższe może być obalone tylko na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.

Mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, a nie od chwili powzięcia wiedzy o tym, że żona jest w ciąży. Jednak wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa przez męża matki nie może nastąpić później niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Są to terminy zawite, co oznacza, że po ich upływie dokonana czynność jest bezskuteczna.

Zaprzeczenie ojcostwa następuje przez wykazanie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka (np. badania DNA, ale również możliwe są wszystkie inne dowody, które sąd dopuści w sprawie, wykazujące niepodobieństwo jego ojcostwa, w tym także dowodami wskazującymi, że ojcostwo innego mężczyzny jest dostatecznie pewne).

Mąż matki powinien wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa przeciwko dziecku i matce, a jeżeli matka nie żyje tylko przeciwko dziecku.

Matka również może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa swego męża w ciągu sześciu miesięcy od urodzenia dziecka.

Dziecko po dojściu do pełnoletności może też wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa męża swojej matki, nie później jednak niż w ciągu trzech lat od osiągnięcia pełnoletności.

Zaprzeczenie ojcostwa nie jest dopuszczalne po śmierci dziecka.

Jeśli masz pytanie dotyczące przepisów prawa, wyślij je mailem na adres: [email protected], w tytule wpisując "PYTANIE DO PRAWNIKA". Odpowiedzi szukaj w naszym serwisie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto