18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak sprzedać mieszkanie obciążone kredytem?

Alicja Charzyńska
Mieszkanie z kredytem można odsprzedać. Nie powinno być żadnych problemów z zawarciem transakcji
Mieszkanie z kredytem można odsprzedać. Nie powinno być żadnych problemów z zawarciem transakcji Fot. Marcin Osman
Czy można sprzedać mieszkanie, na które zaciągnęliśmy kredyt? Jak to zrobić? Kto nam pomoże?

Prawie 25 proc. Polaków, jak wykazały ostatnie analizy, nie stać na kupno mieszkania w ogóle, natomiast ponad połowa planujących zakup nie mogłaby nawet o tym marzyć, gdyby nie miała szansy na kredyt. Wraz z rozwojem rynku finansowego wzrasta w Polsce liczba mieszkań kupowanych na kredyt, chociaż w początkach tego roku, w związku z obostrzeniami wprowadzonymi przez banki, po raz pierwszy od kilku lat zanotowano regres. Jednak, jak wskazują dane z ostatnich tygodni, banki już lekko popuszczają cugli i są bardziej skłonne do negocjacji. A ponieważ niewielu stać na kupno wymarzonego mieszkania wyłącznie dzięki zaoszczędzonym środkom, wielu z nas z chęcią korzysta z takiego rozwiązania.

Czytaj także: Coraz częściej zakup mieszkania finansujemy ze środków własnych

Jednak w obliczu kryzysu coraz więcej kupujących zadaje sobie pytanie, czy w razie zmiany życiowych planów istnieje możliwość sprzedania mieszkania przed spłatą zaciągniętego kredytu? Bardzo często zdarza się, że pierwsze mieszkania kupują osoby jeszcze bardzo młode, zwracając uwagę tylko na obecne potrzeby, nie licząc się z tym, że ich wymogi z biegiem czasu zaczną rosnąć, np. pojawi się dziecko i potrzebny będzie jeszcze jeden pokój. Dotychczasowe mieszkanie staje się za małe i nie spełnia podstawowych potrzeb dla funkcjonowania nowej rodziny. I wtedy pojawia się problem...

Okazuje się, że taka sprzedaż jest możliwa. Nie powinno być problemów z zawarciem transakcji z nowym nabywcą.

Po ustaleniu własnych oczekiwań związanych z kupnem nowego mieszkania powinniśmy oszacować wartość obecnego. Można to zrobić na dwa sposoby - przeglądając oferty innych mieszkań, porównując ich parametry z warunkami i lokalizacją naszego mieszkania bądź bardziej rozsądnie i fachowo, korzystając z pomocy rzeczoznawcy majątkowego, który udzieli nam informacji dotyczących ewentualnej kwoty wkładu własnego. Następnym krokiem jest zbadanie naszej zdolności kredytowej. Po pozytywnej weryfikacji można rozpocząć działania zmierzające do zmiany mieszkania.

Różnice związane z formalnościami przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym a takiego z kredytem mieszkaniowym są nieznaczne. - Zanim przystąpimy do podpisywania umowy, powinniśmy poprosić zbywcę o zaświadczenie z jego banku o wysokości kwoty kredytu do spłaty. Na podstawie uzyskanych danych będziemy mogli prawidłowo zawrzeć przedwstępną umowę kupna-sprzedaży, określając, jaka kwota będzie spłacana bankowi, a ile pieniędzy należy się zbywcy. Zakładając, że my również będziemy korzystać przynajmniej w części z kredytu, musimy pamiętać o tym, że wspomniane zaświadczenie będzie wymagane przez bank finansujący transakcję. Zbywca nie otrzyma środków przeznaczonych dla niego, dopóki nie przedstawi pisma z banku świadczącego o całkowitej spłacie kredytu i zgody na wykreślenie istniejącego obciążenia hipotecznego - wyjaśnia Michał Krajkowski, ekspert DK Notus SA.

Podstawową determinantą przy sprzedaży i zakupie nowego mieszkania jest czas, dlatego to właśnie na niego powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę. Ważne jest bowiem ustalenie miejsca pobytu w czasie między sprzedażą starego a zakupem nowego, ponieważ nie każdy przyszły nabywca daje szansę na przebywanie zbywcy w dotychczasowym mieszkaniu do czasu zakupu i urządzenia przez niego nowego lokum.

Czytaj też: Na rynku wtórnym łatwiej wynegocjujesz niższą cenę

- Ubiegając się o kredyt, zwracamy uwagę na to, która z ofert jest najtańsza, ale nie możemy przy tym zapomnieć, że w banku najkorzystniejszym cenowo może nagle wydłużyć się proces kredytowy, przekraczając tym samym dostępny dla nas czas - mówi Michał Krajkowski z DK Notus. - Przydatne w takim wypadku jest zabezpieczenie się jeszcze jednym wnioskiem kredytowym, aby nie przegapić szansy kupna wymarzonego mieszkania.

Aby proces kredytowy był szybki i sprawny, najlepiej jak najszybciej skompletować wszystkie wymagane dokumenty. Ułatwi to bankowi analizę wniosku, ale - co najważniejsze - sprawi, że sytuacja stanie się bardziej komfortowa również dla nas. Postępując tak, sprawiamy, że decyzję kredytową uzyskamy znacznie szybciej, niż jest to nam potrzebne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto