Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak dobrze zabezpieczyć swoje plony?

Elżbieta Węgrzyn
Preparaty roślinne, wyciągi, napary i odwary z roślin rosnących w ogrodzie. Dzięki nim zabezpieczymy nasze plony przed wieloma groźnymi szkodnikami.

Za bazowe proporcje, do przygotowania wyciągu, naparu i odwaru uznajemy 1 kg zielonych pędów lub 200 g suszu na 10 litrów wody.

Pokrzywa zwyczajna - nierozcieńczony wyciąg przygotowywany wedle standardowej receptury można stosować do oprysków zapobiegawczych i zwalczających po wystąpieniu pierwszych objawów mszycy i przędziorków.

Skrzyp polny - działa wzmacniająco, a także pomaga w zwalczaniu chorób grzybowych i szkodników. Nierozcieńczony wyciąg stosowany jest do oprysków pędów zaatakowanych przez mszyce, a rozcieńczony w stosunku 1:5 do opryskiwania upraw, co gwarantuje ich lepszą kondycję. Należy stosować kilka razy podczas okresu wegetacyjnego. Wywary ze skrzypu mają szerokie zastosowanie. Rozcieńczony w stosunku 1:4 może być stosowany do oprysków gleby i roślin m.in. przeciwko mączniakom (prawdziwym i rzekomym), rdzy, parchom jabłoni, kędzierzawości pędów brzoskwini oraz zarazie ziemniaczanej. Większe stężenie - 1:3 - zapobiega szarej pleśni. Doradzane jest opryskiwanie przynajmniej raz w miesiącu. Napar rozcieńczony w stosunku 1:4 działa podobnie jak rozcieńczony w ten sposób wywar, zaś wymieszany z wodą 1:5 pomaga w zwalczaniu mszycy i miszeczników.

Mniszek pospolity - nierozcieńczony wywar, przygotowany podobnie jak gnojówka, stymuluje wzrost roślin i wzbogaca glebę. Wrotycz pospolity - (kwitnący), wywar 1:10 stosowany jest zapobiegawczo i podczas choroby do oprysków roślin i gleby. Pomaga w zwalczaniu pchełek, mrówek oraz mączniaka prawdziwego. Napar i wyciąg 1:6 zapobiega chorobom grzybowym oraz atakom takich szkodników, jak: mszyce, owocówki, gąsienice bielinków, wgryzka szczypiorka, wciornastki, bawełnice, połyśnica marchwianka oraz śmietka cebulanka.

Pomidor - wyciąg z liści 1:6 stosowany do oprysków zwalcza rolnice i bielinki kapustniki, zaś wywarem bez rozcieńczania można leczyć rośliny porażone mszyce, przędziorki, gąsienice zwójek i bielinków oraz pchełki, owocówki i mrówki.

Bylica piołun - wyciąg w formie rozcieńczonej 1:3 wlany do norek gryzoni i ślimaków skłania je do opuszczenia siedlisk. 1:6 może służyć do oprysku drzew narażonych na atak owocówki jabłkóweczki i gąsienic żerujących na liściach. Wywar 1:3 zapobiega pchełkom i mszycy, a 1:2 zwalcza żerujące na liściach gąsienice motyli (np. bielinka kapustnika).

Czosnek pospolity - wykorzystywany w preparatach zarówno w formie ząbków (do 100 g na 10 l wody) i świeżych liści oraz łusek (0,5 kg na 10 l) ma podobne zastosowanie jak skrzyp polny. Wywary, napary i wyciągi stosowane wiosną w postaci nierozcieńczonej zapobiegają atakowi muchówek. Elżbieta Węgrzyn

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto