Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jadłodzielnia w Jastrzębiu. A co to takiego? ZDJĘCIA

Marcin Karwot
Jadłodzielnia w Jastrzębiu
Jadłodzielnia w Jastrzębiu Jadlodzielnia Jastrzebie Facebook
Jadłodzielnia w Jastrzębiu. A co to takiego? Tajemnicza jadłodzielnia została otwarta w miniony wtorek o godzinie 18 na terenie małego parkingu za Stokrotką, Komisem Julcia - przy ul. Wielkopolskiej.

Jadłodzielnia w Jastrzębiu. A co to takiego?

Masz w domu mnóstwo kaszy, dżemów, makaronów i wiesz, że pewnie nie zdążysz tego zjeść? Ugotowałaś pyszne danie, ale wyjeżdżasz i ma się zmarnować? Nie wyrzucaj, a zanieś do pierwszej w mieście Jadłodzielni, która powstała w miniony wtorek na terenie małego parkingu za Stokrotką, Komisem Julcia - przy ul. Wielkopolskiej. Lepiej podzielić się z kimś jedzeniem, niż wyrzucać - to idea tego miejsca. To działania na zasadzie tzw. foodsharingu. Projekt polega na tym, by pozostawiać jedzenie w szafkach, lodówce, z którego skorzystać będą mogły na przykład potrzebujące osoby. Ale nie tylko - każdy może wziąć, nikt nikomu nie będzie zaglądał do portfela. Chodzi o to, by jedzenia nie marnować! I się nim dzielić z innymi! - W Polsce wyrzucamy 9 milinów ton jedzenia rocznie, każda rodzina wyrzuca miesięcznie jedzenie o wartości 50 złotych. Czas z tym skończyć - mówią pomysłodawcy.

Widziałem takie coś w Indiach, potem się okazało, że foodsharing działa także w Polsce. To jest budka, gdzie jest lodówka i dwa pionowe regały z szafkami, gdzie będzie można zostawić przetworzone i suche jedzenia. Poza surowym mięsem i jajkami, bo to jest najbardziej narażone na zepsucie - mówi nam Aleksandra Fabisz-Zblewska, inicjatorka projektu.

Każdy może z skorzystać z Jadłodzielni i zabrać wybrane jedzenie. Póki co w określonych godzinach w okresie wakacyjnym. Na ten moment lokal będzie czynny codziennie od 9 do 18.

Przyglądałam się foodsharingowi w większych miastach takich jak Warszawa, Toruń. W stolicy jest takich punktów 20. Myślę, że jedno takie miejsce w Jastrzębiu-Zdroju się przyjmie. Ludzie tutaj są otwarci, chcą pomagać, ale też jest dużo zapotrzebowanie ze strony osób, które chcą jedzenie - dodała Aleksandra Fabisz-Zblewska.

Foodsharing jest inicjatywą, która powstała w Niemczech. Projekt był strzałem w dziesiątkę, ponieważ w większości większych miast Europy Zachodniej takie miejsca się przyjęły i są często odwiedzane. W Polsce jadłodzielnie powoli się rozwijają, ale już widać, że cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony ludzi, którzy pomagają, jak i potrzebujących.

Inicjatorzy projektu boją się jednak tego, że bezdomni bądź wandale mogą zniszczyć jadłodzielnię albo przywłaszczyć wszystkie produkty. Zainteresowanie mieszkańców Jastrzębia-Zdroju mimo wszystko jest na razie ogromne. Może się okazać, że pierwsza placówka foodsharingu w tym regionie może się okazać sukcesem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto