Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jadalne czy nie? Po wyprawie do lasu lepiej zapytaj grzyboznawcę

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Nie wiesz, jakie grzyby zebrałeś? Zapytaj grzyboznawcę
Nie wiesz, jakie grzyby zebrałeś? Zapytaj grzyboznawcę Fot: Adam Wojnar/Adam Wojnar
Grzyboznawca dyżuruje w wojewódzkim Sanepidzie codziennie. Nie każdy okaz nadaje się jednak do konsultacji.

Grzyby, które ocenia specjalista, muszą mieć przede wszystkim postać naturalną i być w pełni rozwinięte, gdyż tylko wtedy uda się jednoznacznie określić, czy są jadalne. Rzecznik wojewódzkiego Sanepidu, Magdalena Odrowąż - Mieszkowska przyznaje, że zdarzały się sytuacje, kiedy ludzie przychodzili z grzybami pod różną postacią.

Nie można przynosić do oceny grzybów w słoikach, suszonych, podgotowanych ani krojonych. Kiedyś była nawet taka sytuacja, że przyszedł do nas mężczyzna z garnkiem, w którym znajdował się sos grzybowy ugotowany przez żonę. Nie był pewny, czy może go zjeść. Niestety, w takich sytuacjach nie jesteśmy w stanie pomóc i rekomendujemy wyrzucenie takich grzybów

- mówi Magdalena Odrowąż - Mieszkowska.

PSTRYKNIJ GRZYBA! - Zobacz galerię zdjęć najlepszych okazów, jakie znaleźli w lesie nasi czytelnicy
Porady przeznaczone dla osób prywatnych są darmowe. Do grzyboznawcy zgłaszają się zwykle osoby, które mają wątpliwości co do części swoich zbiorów, albo na przykład tylko jednego okazu. W Sanepidzie uzyskać można także atest na sprzedaż zebranych przez siebie grzybów, jednak wówczas trzeba za to zapłacić.

Grzyboznawca określa, czy dany okaz nadaje się do zjedzenia, nie zajmuje się natomiast przypisywaniem nazw rzadkim gatunkom.

- Czasami zdarza się, że ktoś znajdzie podczas zbierania jakiś niezwykle rzadki okaz, nie ma pojęcia, co to może być, przychodzi więc do nas. Nie mieści się to jednak w zakresie naszych porad. Przypominam najważniejszą zasadę grzybobrania - jeśli mamy wątpliwości względem jakiegoś okazu, nie zbierajmy go

- dodaje Magdalena Odrowąż - Mieszkowska.

Z porad grzyboznawcy skorzystać można codziennie od godziny 7:30 do 15 w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej przy ul. Skłodowskiej-Curie 73 we Wrocławiu. Nie trzeba się wcześniej zapisywać na wizytę.

12 zasad bezpiecznego grzybobrania rekomendowanych przez Sanepid

  1. Zawsze zabieraj ze sobą osobę, która dobrze zna się na grzybach lub zaopatrz się w atlas grzybów - dzięki temu unikniesz pomyłki.
  2. Zbieraj tylko takie grzyby, co do których masz pewność, że są jadalne – w razie wątpliwości zostaw te grzyby, nie niszcz ich, gdyż mogą to być gatunki chronione, poza tym stanowią ważny element ekosystemu lasu, a także są pożywieniem dla wielu zwierząt.
  3. Nie zbieraj grzybów zapleśniałych, zarobaczonych, nadgryzionych przez zwierzęta, nasączonych wodą oraz tych, które rosną na skraju lasu, w rowach, w okolicach zakładów produkcyjnych, wysypisk śmieci, skupisk odpadów, dróg o dużym natężeniu ruchu – grzyby rosnące w takich warunkach wchłaniają z otoczenia metale ciężkie oraz inne zanieczyszczenia.
  4. Jeżeli Twoja wiedza na temat grzybów jest niewystarczająca zbieraj tylko grzyby rurkowe – najwięcej gatunków trujących występuje wśród grzybów blaszkowych, tak więc kierując się tą zasadą stwarzasz mniejsze ryzyko zatrucia niż w przypadku grzybów blaszkowych.
  5. Zbieraj tylko grzyby wyrośnięte, o dobrze wykształconych cechach charakteryzujących dany gatunek. Zbyt młode owocniki nie mają wykształconych cech, więc w konsekwencji można bardzo łatwo pomylić gatunki jadalne z niejadalnymi i trującymi.
  6. Grzyby wykręcaj z podłoża, a miejsca po nich przykryj ściółką, mchem – zabiegi tego typu zapobiegają wysychaniu grzybni.
  7. Zebrane owocniki umieszczaj w wiklinowych koszykach lub innych tego typu pojemnikach, które przepuszczają powietrze, nigdy w foliowych torbach. W takich torebkach grzyby kruszą się, poza tym zaparzają, szybciej się psują i mogą nabrać szkodliwych dla naszego zdrowia właściwości.
  8. Nie próbuj rozpoznawać trujących gatunków grzybów na podstawie ich smaku (trujący muchomor sromotnikowy ma słodkawy, przyjemny smak); nie stosuj nigdy metod typu ciemnienie srebrnej łyżeczki lub ciemnienie cebuli podczas gotowania jej z grzybami.
  9. Grzyby, aby zabezpieczyć je przed pleśnieniem i psuciem, przechowuj w suchym i przewiewnym miejscu.
  10. Przygotowanych potraw z grzybów nie przechowuj, nawet w lodówce, dłużej niż 1 dzień (grzyby bardzo szybko psują się i powstają w nich toksyczne substancje).
  11. Potraw z grzybów nie podawaj chorym i dzieciom oraz zachowaj ostrożność przy podawaniu potraw tego typu osobom w podeszłym wieku.
  12. Nie spożywaj potrawy z grzybów w nadmiernej ilości, szczególnie wieczorem, gdyż posiłek składający się z grzybów, smażonej cebulki oraz śmietany jest ciężkostrawny.

Nie przegap!

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto