Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IX Festiwal Wysokich Temperatur - Zapal się do sztuki

red.
Przed nami kolejna, dziewiąta już edycja Międzynarodowego Festiwalu Wysokich Temperatur, który z powodzeniem od lat, organizowany jest przez wrocławską Akademię Sztuk Pięknych. Jest to jedyna w Polsce otwarta impreza artystyczna, podczas której mistrzowie pracy z ogniem dzielą się własną wiedzą i doświadczeniem z publicznością, prezentując swoją pracę niejako „od kuchni”.

Podczas tegorocznej edycji, która odbywa się pod hasłem „Zapal się do sztuki”, będzie można uczestniczyć w licznych pokazach, pasjonujących warsztatach oraz interesujących wystawach,
w ramach których twórczość swą oraz umiejętności zaprezentują najwybitniejsi artyści z całego świata.

SEKCJA: METAL

Podczas tegorocznej odsłony Festiwalu, Michał Staszczak poprowadzi pokaz tworzenia rzeźb z wykorzystaniem uchylnego pieca plenerowego własnej konstrukcji. Andy Griffiths natomiast, zaprezentuje widowiskowy, połączony z performance’em proces odlewniczy. Amerykański twórca Rick Batten wraz ze studentami z gdańskiej ASP poprowadzi zaś warsztaty tworzenia płaskorzeźb pod odlewy żeliwne (tzw. scratchblocki) oraz pokaz odlewniczy z małego pieca plenerowego. Odwiedzi nas też Jack Gron - zrealizuje on autorski, pasjonujący pokaz odlewania żeliwa, który - jak się okazuje - rok rocznie jest jedną z większych atrakcji Festiwalu. W czasie Festiwalu będzie można podziwiać również przygotowaną przez studentów ASP kaskadę ognia oraz liczne pokazy z użyciem rozgrzanego metalu. Dla uczestników FWT przygotowane zostały także różnorodne warsztaty, w ramach których będzie można samemu zmierzyć się z metalem - wykonać małe formy rzeźbiarskie zarówno z aluminium, jak i z brązu. Więcej:

SEKCJA: CERAMIKA

Również w sekcji ceramicznej nie będzie nudno. Rytis Konstantinavičius zaprezentuje nam inne oblicze ceramiki Raku. Na potrzebę Festiwalu artysta wykona również piec polowy, który posłuży mu do wypału ceramiki Raugo. Tomas Daunora wybuduje zaś piec opalany drewnem do czarnej ceramiki, co przybliży nam tajniki prastarej, stosowanej na Litwie metody wypału. W czasie FWT będzie można zapoznać się także z techniką 'piedra y paleta', która przez dziesięciolecia używana była przez prekolumbijskie plemię Vicus. Studenci Koła Naukowego wykonają natomiast kopię pochodzącego z epoki brązu naczynia do destylacji perfum - otrzymane perfumy będzie można zobaczyć, poczuć, a nawet nabyć w specjalnych grawerowanych buteleczkach. Wiktoria Snela podejmie próbę połączenia ceramiki z dźwiękiem, a Leri Papidze - st. mistrz garncarstwa - tradycyjnie już poprowadzi cieszące ogromnym zainteresowaniem: pokaz i warsztaty pt. Magia Koła Garncarskiego. Sposoby pracy na kole garncarskim przybliżą nam również - pochodzący z Włoch - Mario Bertolin i Rinaldo Di Claudio, którzy zaprezentują niestosowaną w Polsce technikę „bocznego” toczenia na kole garncarskim. Jak co roku, odbędzie się również akcja Empty Bowls, pokaz drukarki 3D, a także liczne warsztaty i pokazy.
Więcej:

SEKCJA: SZKŁO

W ramach sekcji Szkło, będzie można zobaczyć realizowany przez Martę Byrdziak i Martynę Rychlik pokaz hutniczych technik wdmuchiwania gorącego szkła do form ceramicznych. Publiczność Festiwalu będzie miała okazję poznać proces roll-up, a więc technikę tworzenia mozaikowych deseni w formach naczyniowych z użyciem elementów murrini. Martin Stefanek - mistrz szklarskich technik hutniczych - przedstawi metody formowania i zdobienia szkła na gorąco, a Jörg Hanowski zaprezentuje unikatowe, autorskie techniki tworzenia przestrzennych obiektów świetlnych w technologii lamp wyładowczych, zwanych popularnie neonami. Anne Claude Jeitz i Alaina Caliste, pod opieką kuratorską Barbary Idzikowskiej, zrealizują multimedialny projekt „Pomarańczarnia”, a Ryszard Więckowski i Katarzyna Pyka odkryją przed nami poszczególne etapy tworzenia witraży. Uczestnicy Festiwalu będą mogli również spróbować metod zdobienia i kształtowania szkła w technikach z użyciem pieców elektrycznych - fusingu i slumpingu - na warsztatach pt. Szkło Kontrolowane. Zapraszamy także do udziału w warsztatach projektowania naczynia ze szkła – Fast Design, autorstwa Beaty Mak-Soboty, gdzie będzie można spróbować swoich sił jako projektant dekoracyjnej formy użytkowej i przekonać się, na czym polega praca w obszarze designu. Więcej:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto