Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Intrygujące napisy w mieście? To prace Stanisława Dróżdża [ZDJĘCIA]

Małgorzata Matuszewska
Europejska Stolica Kultury/Olga Jasnowska
Zapominanie, Minimum - Maksimum, Od - Do. W mieście pojawiły się intrygujące napisy. Po co? To Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 zaprasza w podróż śladami Stanisława Dróżdża, poety konkretnego i jednego z najważniejszych artystów polskiej awangardy lat 60. i 70. XX wieku.

"Stanisław Dróżdż. Ścieżki tekstu" to poetycko-wizualny projekt, realizowany w przestrzeni publicznej Wrocławia. Na ścianach kamienic przy ul. Legnickiej 68-70 i Hubskiej 35 można oglądać murale – wielkoformatowe reprodukcje prac "optimum" i "Zapominanie" graficznie opracowane w 1967 roku przez poetę i malarza Stanisława Kortykę oraz pochodzące z 1969 roku i opracowane przez artystkę konceptualną Barbarę Kozłowską "Czasoprzestrzennie".

Druga część projektu to rekonstrukcja instalacji artystycznej zrealizowanej na podstawie szkicu Barbary Kozłowskiej, która w 1970 roku zinterpretowała wiersz Dróżdża "Samotność". Praca na stałe wpisze się w krajobraz parku Popowickiego.

Trzeci element wydarzenia stanowi publikacja pochodzącego z 1969 roku i dotychczas niewydanego debiutanckiego tomu poetyckiego Stanisława Dróżdża pt. "POZASŁOWNE ŚRÓDSŁÓW MIĘDZYSŁOWIA". Zbiór w opracowaniu i redakcji Małgorzaty Dawidek wraz z tłumaczeniem na język angielski przez Krzysztofa Bartnickiego ukazał się nakładem Wydawnictwa Warstwy.

Między wrześniem a październikiem reprodukcje wybranych z tomu stron maszynopisów zostaną zaprezentowane na nośnikach reklamowych (citylightach) umieszczonych na 42 przystankach tramwajowych w całym mieście oraz w galerii ulicznej Szewska Pasja przy ul. Szewskiej.

W ramach projektu powstanie także mapa-przewodnik po historycznych i współczesnych miejscach Wrocławia związanych z nurtem konkretystycznym i twórczością Stanisława Dróżdża. Wiersze umieszczone zostały na przystankach tramwaju linii 33.

- Poezja konkretna to nurt wykorzystujący zapis językowy jako tworzywo wizualne w taki sposób, by wydobyć funkcję jego materialności, czyli wykorzystać jego jakości wizualne - mówi Małgorzata Dawidek, autorka projektu. Graficzny układ słów na stronie i relacje między słowami stają się dla poetów konkretnych przekaźnikiem treści tych słów i są równie istotne, jak znaczenia tych słów - dodaje.

Anna Dróżdż, żona zmarłego w 2009 roku artysty, wspomina: - Stanisław był mądry, marzył, żeby jego sztuka była ponad czasami, aktualna, bez względu na ustrój i politykę. Miał silną osobowość, dążył wytrwale do celu - opowiada Anna Dróżdż.

Europejska Stolica Kultury – otwarcie projektu "Stanisław Dróżdż. Ścieżki tekstu"

Otwarcie projektu planowane jest 6 września o godz. 17 w Klubie Proza (Przejście Garncarskie 2). O godz. 19 zacznie się koncert "Esej na głos i kontrabas >Przed / za<. Teologia przyimków Stanisława Dróżdża". Wystąpią: Tadeusz Sławek – tekst, głos; Bogdan Mizerski – muzyka, kontrabas; Joanna Kściuczyk-Jędrusik – sopran; BestremyDuo: Bożena Mizerska – harfa; Fryderyk Mizerski – puzon. Wydarzenia organizują: Organizatorzy: Fundacja Art Transparent, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, w ramach programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto