MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Intrygujące napisy w mieście? To prace Stanisława Dróżdża [ZDJĘCIA]

Małgorzata Matuszewska
Europejska Stolica Kultury/Olga Jasnowska
Zapominanie, Minimum - Maksimum, Od - Do. W mieście pojawiły się intrygujące napisy. Po co? To Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 zaprasza w podróż śladami Stanisława Dróżdża, poety konkretnego i jednego z najważniejszych artystów polskiej awangardy lat 60. i 70. XX wieku.

"Stanisław Dróżdż. Ścieżki tekstu" to poetycko-wizualny projekt, realizowany w przestrzeni publicznej Wrocławia. Na ścianach kamienic przy ul. Legnickiej 68-70 i Hubskiej 35 można oglądać murale – wielkoformatowe reprodukcje prac "optimum" i "Zapominanie" graficznie opracowane w 1967 roku przez poetę i malarza Stanisława Kortykę oraz pochodzące z 1969 roku i opracowane przez artystkę konceptualną Barbarę Kozłowską "Czasoprzestrzennie".

Druga część projektu to rekonstrukcja instalacji artystycznej zrealizowanej na podstawie szkicu Barbary Kozłowskiej, która w 1970 roku zinterpretowała wiersz Dróżdża "Samotność". Praca na stałe wpisze się w krajobraz parku Popowickiego.

Trzeci element wydarzenia stanowi publikacja pochodzącego z 1969 roku i dotychczas niewydanego debiutanckiego tomu poetyckiego Stanisława Dróżdża pt. "POZASŁOWNE ŚRÓDSŁÓW MIĘDZYSŁOWIA". Zbiór w opracowaniu i redakcji Małgorzaty Dawidek wraz z tłumaczeniem na język angielski przez Krzysztofa Bartnickiego ukazał się nakładem Wydawnictwa Warstwy.

Między wrześniem a październikiem reprodukcje wybranych z tomu stron maszynopisów zostaną zaprezentowane na nośnikach reklamowych (citylightach) umieszczonych na 42 przystankach tramwajowych w całym mieście oraz w galerii ulicznej Szewska Pasja przy ul. Szewskiej.

W ramach projektu powstanie także mapa-przewodnik po historycznych i współczesnych miejscach Wrocławia związanych z nurtem konkretystycznym i twórczością Stanisława Dróżdża. Wiersze umieszczone zostały na przystankach tramwaju linii 33.

- Poezja konkretna to nurt wykorzystujący zapis językowy jako tworzywo wizualne w taki sposób, by wydobyć funkcję jego materialności, czyli wykorzystać jego jakości wizualne - mówi Małgorzata Dawidek, autorka projektu. Graficzny układ słów na stronie i relacje między słowami stają się dla poetów konkretnych przekaźnikiem treści tych słów i są równie istotne, jak znaczenia tych słów - dodaje.

Anna Dróżdż, żona zmarłego w 2009 roku artysty, wspomina: - Stanisław był mądry, marzył, żeby jego sztuka była ponad czasami, aktualna, bez względu na ustrój i politykę. Miał silną osobowość, dążył wytrwale do celu - opowiada Anna Dróżdż.

Europejska Stolica Kultury – otwarcie projektu "Stanisław Dróżdż. Ścieżki tekstu"

Otwarcie projektu planowane jest 6 września o godz. 17 w Klubie Proza (Przejście Garncarskie 2). O godz. 19 zacznie się koncert "Esej na głos i kontrabas >Przed / za<. Teologia przyimków Stanisława Dróżdża". Wystąpią: Tadeusz Sławek – tekst, głos; Bogdan Mizerski – muzyka, kontrabas; Joanna Kściuczyk-Jędrusik – sopran; BestremyDuo: Bożena Mizerska – harfa; Fryderyk Mizerski – puzon. Wydarzenia organizują: Organizatorzy: Fundacja Art Transparent, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, w ramach programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Johnny Wactor nie żyje. Tragiczna śmierć znanego aktora

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto