Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Interesuje Cię gotowanie? Pojaw się w Wiosce Smaków Lipiany

Karolina Wieczorek
Koło Gospodyń Wiejskich w Lipianach słynie nie tylko z pysznej pity, ale też konsekwencji w działaniu. W roku 2012 utworzyły Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych, które rok później utworzyło Wioskę Smaków. Współpracują z innymi miejscowościami z Wrzosowej Krainy
Koło Gospodyń Wiejskich w Lipianach słynie nie tylko z pysznej pity, ale też konsekwencji w działaniu. W roku 2012 utworzyły Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych, które rok później utworzyło Wioskę Smaków. Współpracują z innymi miejscowościami z Wrzosowej Krainy Krzysztof Szustka
Lipiany. Na warsztatach nauczycie się piec chleb orkiszowy, lepić razowe pierogi i tworzyć cuda z marcepanu. Szlakiem Lipowego Zagajnika dotrzecie do skarbu. Potem podadzą Wam racuchy z domową konfiturą.

Niewielka, urocza wieś, przy wjeździe do której widzimy ogromne łyżki i widelce. Mowa o Lipianach (12 km od Bolesławca, obok autostrad A4 i A18). Lipiany słyną z dobrej kuchni.

Nazwa wsi pochodzi od drzew lipy, których w miejscowości nie brakuje, a jej najpiękniejszy okaz jest liczącym prawie 300 lat Pomnikiem Przyrody. Herbata z lipy jest więc obowiązkowa dla każdego, kto odwiedza Lipiany. Większość gospodarstw to gospodarstwa ekologiczne. Można tam kupić mąkę orkiszową, owoce czy warzywa. Ta licząca jedynie 150 mieszkańców wieś znana jest w całej gminie Bolesławiec i poza jej granicami. Jak to możliwe?
Odpowiedź jest prosta - jej mieszkańcy do serc trafiają przez żołądek. Lipiany - Wioska Smaków to coś więcej niż urokliwy zakątek. To przede wszystkim raj dla smakoszy!

Niezwykle prężnie działające Koło Gospodyń Wiejskich, które słynie z pysznej pity, chleba orkiszowego, satarażu czy razowych pierogów, swoimi działaniami zmobilizowało mieszkańców do pójścia o krok dalej. I tak w 2012 r. Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych powołało do życia Wioskę Smaków, która powstała rok później. Oferta wsi rozwija się pod czujnym okiem Krzysztofa Szustki - specjalisty od wsi tematycznych w Polsce. Lipiany współpracują z innymi wsiami tematycznymi z Wrzosowej Krainy w ramach dolnośląskiej sieci Wsi Tematycznych - WioskizPomyslem.pl

We wsi organizowane są warsztaty kulinarne. Trwają one ok. czterech godzin. Mimo że w ofercie Wioski Smaków znaleźć można warsztaty "Włoskie smaki" i "Cukiernicza przygoda", to tematyka zajęć może być dowolna. Dodatkowo przed świętami Bożego Narodzenia odbywają się warsztaty pieczenia pierniczków, a przed Tłustym Czwartkiem - powstają faworki.

Warsztaty w Lipianach. Mniam! Czytaj dalej na następnej stronie

Grupa (od 15 do nawet 50 osób) może zdecydować o tym, co podczas warsztatów chce przygotować. W końcu Lipiany słyną również z pysznej pity i innych dań bałkańskich. Tym samym panie kultywują tradycję i nie pozwalają, by pewne przepisy odeszły w zapomnienie.

Kiedy warsztatowa praca jest już zakończona, a jej efekty znajdują się w piekarnikach, przychodzi pora na grę terenową (questing) Szlakiem Lipowego Zagajnika. Półgodzinna wycieczka po wsi prowadzi graczy do skarbu. Jest to także okazja do poznania miejscowości i wczytania się w powiedzenia i anegdoty, które znaleźć można na drewnianych tabliczkach we wsi.

Po spacerze na warsztatowiczów czeka herbata lipowa i rozpływające się w ustach racuchy na kwaśnym mleku z domową konfiturą. Zaopatrzeni w nowe pokłady energii goście ruszają na warsztaty rękodzielnicze "Artystyczny smaczek", gdzie powstają niepowtarzalne dekoracje z masy marcepanowej. Dla odprężenia po ciężkiej pracy odbywają się gry i zabawy ruchowe. Na koniec kulinarnej przygody z Wioską Smaków każdy uczestnik otrzymuje specjalny certyfikat.

Zainteresowanie zajęciami w Lipianach jest naprawdę spore. Wśród chętnych znaleźć można nie tylko Polaków - niedawno wieś odwiedziła młodzież z Görlitz, która podczas warsztatów ekologicznych przyrządziła ciasteczka owsiane.

Panie ze Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych promują Lipiany nie tylko lokalnie. W ramach Dnia Kobiet odwiedziły bowiem Bautzen (uczyły tam robić pierogi) czy Muzeum Kultury Europejskiej w Berlinie (wystawiały potrawy wielkanocne - wędliny, chleb, smażelnicę, buraczki).

Mieszkańcy Lipian planują wzbogacić swoją ofertę o kolejne atrakcje - powstaje właśnie kolejna gra terenowa (tym razem o tematyce kulinarnej), a stworzenie "ścieżki zmysłów" to tylko kwestia czasu. Dodatkowo we wsi we wrześniu odbywa się Bałkańskie Święto Pity (w tym roku 7 września).

Kulinarna przygoda
Działające we wsi Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych zaprasza grupy szkolne i przedszkolne (10-50 osób) na warsztaty edukacyjne do Lipian . Warsztaty dotyczą przygotowania i smakowania potraw, jak też technik dekoracji.
Oferta miejscowości Lipiany:

Włoskie smaki
Cukiernicza przygoda
Mistrz wypieków
Mistrz kulinarny
Questing - wyprawa odkrywców Szlakiem Lipowego Zagajnika
Olimpiada kulinarna - gry i zabawy kulinarne
Warsztaty artystyczne: dekoracje ciast z masy marcepanowej
Poczęstunek - herbatka lipowa i racuchy z domową konfiturą
Certyfikat "Młodego Kucharza"
Zdjęcie ze smakiem
Kontakt:
Stowarzyszenie Kobiet
Aktywnych, Lipiany,
59-700 Bolesławiec
tel. 693-998-250,
e-mail: [email protected]

Gospodynie z Lipian gotują wg sprawdzonych przepisów
============11 Zdjęcie Autor(39377845)============
Fot. Edyta mierzwa
============06 Zdjęcie Podpis 8.5(39377840)============
Gości wita napis "Lipiany" z drewnianych sztućców. We wsi jest wiele tablic z ciekawymi napisami

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto