Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Instytut Grotowskiego: premiera „SERCE Cisza wieloboku” Pracowni Rosa

Małgorzata Matuszewska
Instytut Grotowskiego zaprasza na spektakle Pracowni Rosa
Instytut Grotowskiego zaprasza na spektakle Pracowni Rosa Instytut Grotowskiego/Marcin Oliva Soto
Instytut Grotowskiego zaprasza na premierę Pracowni Rosa "SERCE Cisza wieloboku".

Czy bliźniaki, którym matka zostawiła niezwykły testament, potrafią dorosnąć, by wypełnić matczyną wolę? Dziś (8 lutego) w Instytucie Grotowskiego współpracująca z wrocławskim Instytutem Pracownia Rosa (Rzemiosło Oraz Sztuka Aktorska) z Poznania przedstawi spektakl „SERCE Cisza wieloboku”, poświęcony problemowi rozpoznania tożsamości i własnych powinności w sytuacji, gdy zostaje podważone człowieczeństwo. Twórcy chcą wyrazić współczucie wobec zwierząt i ludzi skrzywdzonych przez wojnę, fanatyzm oraz ideologię.

Autorem tekstu jest Grzegorz Ziółkowski, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (dr hab. w Katedrze Dramatu, Teatru i Widowisk), reżyser, wydawca, tłumacz książek o Peterze Brooku i Jerzym Grotowskim. Scenariusz oparł m.in. na motywach dramatu „Pogorzelisko” Wajdi Mouawada – Kanadyjczyka urodzonego w Libanie, który, jako dziecko, po wybuchu wojny domowej musiał uciekać z ojczyzny razem z rodziną. Denis Villeneuve wyreżyserował film „Pogorzelisko” (nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny w 2011 roku).

Spektakl Grzegorza Ziółkowskiego złoży się z dwóch części. To „Zgliszcza – Suita. Myśląc o zwierzętach ze zbombardowanego zoo i Al-Atlal – Ruiny. Pamiętając o historii Meriam Ibrahim...”. – „SERCE Cisza wieloboku” i „TAZM Milczenie światła” składają się na „Dwugłos o ciszy” – mówi Grzegorz Ziółkowski. „TAZM...” miał premierę pod koniec stycznia, został oparty m.in. na książce Tahara Ben Jellouna „To oślepiające, nieobecne światło”, relacji osoby osadzonej na 18 lat w Tazmamarcie – ciężkim więzieniu w Maroku.

Spektakle dotykają problemu uchodźców, ale nie dlatego, że stał się on teraz gorącym tematem. – Europa od zawsze jest oblężoną twierdzą – zauważa Grzegorz Ziółkowski. – Ktokolwiek był poza Europą, ale nie na superwakacjach, tylko na wyprawach, w czasie których docierał do mieszkańców i rozmawiał z nimi, na pewno dostrzegł skalę biedy, chaos na świecie, a także otwartość najbiedniejszych – dodaje.

Grzegorz Ziółkowski śladami Jerzego Grotowskiego odwiedził Haiti, obserwując niezwykły talent Haitańczyków tworzących sztukę ze wszystkiego, a żyjących w biedzie. – Kreatywność w ubóstwie to jeden z powodów, dla których temat uchodźców może okazać się aktualny – opowiada reżyser. I przywołuje słowa Petera Brooka, mistrza teatru: „Potrzebujemy historii, nie historyjek”. W pierwszej części „SERCE Cisza wieloboku” to opowieść o ludzkiej opresji i zagrożeniu życia. Druga część jest historią konkretnej rodziny.

Reżyser wystąpi w roli Notariusza przekazującego wolę zmarłej matki jej dzieciom. Obok niego wystąpią: Maria Bohdziewicz, absolwentka wiedzy o teatrze UAM, aktorka, poetka i raperka, Maria Kapała – absolwentka filologii klasycznej UWr, uczestniczka Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, oraz Maciej Zakrzewski – aktor i muzyk, doktorant w Katedrze Dramatu, Teatru i Widowisk, etnolog, antropolog kulturowy, nauczyciel technik aktorskich, fotograf.

Instytut Grotowskiego – kiedy na spektakle?

„SERCE Cisza wieloboku” można obejrzeć dziś i we wtorek (8 i 9 lutego) o godz. 19 w Sali Laboratorium Instytutu Grotowskiego (Rynek – Przejście Żelaźnicze). Bilety kosztują 15 zł. 13 lutego o godz. 20 i 14 lutego o godz. 18.30 będzie można zobaczyć „TAZM Milczenie światła”. 16 lutego o godz. 18 planowane jest spotkanie z Grzegorzem Ziółkowskim, poświęcone jego książkom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto