Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Imiona są coraz bardziej niezwykłe

Paweł Szałankiewicz
Julia, Zuzanna, Jakub, Maja, Natalia, Paulina, Szymon czy Bartosz - te imiona w tym roku były najczęściej nadawane noworodkom urodzonym w Siemianowicach Śląskich.

- Te imiona w tym, jak i w poprzednim roku, są najpopularniejsze. Cały czas wiodą prym wśród świeżo upieczonych rodziców - wyjaśnia Magdalena Mietła, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Siemianowicach. - Do łask wracają też stare, tradycyjne imiona, jak Antoni, Stanisław czy Franciszek - dodaje.
Z roku na rok pojawia się jednak coraz więcej imion rzadko spotykanych i oryginalnych. Marcjanna, Milan, Mirwais, Scarlett, Synthia, Zoja, Alperen to tylko niektóre z nich. - Niektóre z tych imion nadawane są przez rodziców mieszkających poza naszym krajem. Inne są wynikiem bardzo wybujałej wyobraźni - śmieje się Mietła.
Wyobraźnia to nie wszystko. Ważna jest też inspiracja, jaka kieruje rodzicami przy wyborze imienia. Jedni oddają swoisty hołd swojemu ukochanemu klubowi sportowemu (AC Milan) a inni aktorom (Omar Sharif, Leonardo di Caprio czy Vivien Leigh). W poprzednich latach, kiedy w naszym kraju były bardzo popularne brazylijskie telenowele, dziewczynki dostawały imiona po bohaterkach takich seriali, jak: "Niewolnica Isaura", "Zbuntowany Anioł" (Milagros) czy "Esmeralda". - Na dzień dzisiejszy jednak nie widać już trendów związanymi z telewizyjnymi serialami - przyznaje Mietła.
Więc jakie obecnie obowiązują? - Tradycja. Polacy są tradycjonalistami. Dzieciom nadają polskie imiona. Lubią je i jak widać po rejestrach z ostatnich lat, to się nie zmienia - wyjaśnia kierowniczka.
W rejestrach imion noworodków siemianowickiego USC można trafić też na takie imiona, jak np. Mohammed. Jak nas poinformowano noworodek ten ma tak naprawdę... kilkadziesiąt lat! - Wynika to z faktu, że niektórzy obcokrajowcy chcą ubiegać się o polskie obywatelstwo. Łatwiej im o to, kiedy ich akt urodzenia jest tu, na miejscu - wyjaśnia Mietła.
Inne imiona, takie jak Alan, Alex, Wanessa czy Xavier są wynikiem małżeństw mieszanych, których w ostatnich latach jest zawieranych coraz więcej. Urzędniczka zwróciła nam uwagę na jeszcze jedną rzecz. W rejestrach dominują imiona żeńskie z prostej przyczyny, dziewczynek na świat przychodzi więcej. - Chłopcy jakoś się specjalnie nie starają - śmieje się Mietła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto