Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Imię dla dziecka: może Neo albo Vanilia

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Jakie imię dla dziecka
Jakie imię dla dziecka gianco941/sxc.hu
Rodzice wymyślają dla dzieci nowe imiona, na większość nie zgadzają się urzędnicy.

Nie każdy rodzic chce, aby jego syn był jednym z wielu Jasiów, Michałów albo Zoś czy Marysi. Są i tacy, którzy pragną, aby ich dziecko wyróżniało się oryginalnym imieniem, ale pojęcie oryginalności jest tutaj bardzo płynne. Są bowiem tacy, którzy chcieliby swoją córeczkę nazwać Poziomka albo syna Max, ale też tacy, którzy marzą o potomkach o imionach Druzjan i Abghati.

Czy w kwestii wyboru imienia dla dziecka są jakieś ograniczenia? Oczywiście tak, reguluje to Prawo o aktach stanu cywilnego, które precyzuje, iż nie można nadawać dziecku więcej niż dwóch imion, imion ośmieszających, nieprzyzwoitych, w formie zdrobniałej, jak również imienia które nie pozwala na odróżnienie płci dziecka. Nie można też nadawać imienia w formie obcojęzycznej, jeśli ma swój polski odpowiednik, czyli np. John zamiast Jan, Anne zamiast Anna itp.

Ponieważ urzędnicy Urzędu Stanu Cywilnego często mają wątpliwości, czy dane imię jest ośmieszające albo czy pozwala odróżnić płeć, często zasięgają opinii Rady Języka Polskiego. Ta poza wymogami ustawowymi wskazuje także, aby każde imię zawierało litery obecne we współczesnym polskim alfabecie, a także nie było tożsame z nazwami geograficznymi lub nazwami pospolitymi.

Na oficjalnej stronie RJP można przeczytać przykładowe imiona, w sprawie których wydawano opinie i trzeba przyznać, że niektóre bywają naprawdę zaskakujące, np. pewna pani chciała swojemu synowi nadać imię Karmel, ale RJP odradziła ten pomysł, wskazując, że jest to tożsame z nazwą pospolitą palonego cukru, a imię takie mogłoby jej syna narazić na śmieszność.

Podobną odpowiedź otrzymali rodzice dziewczynki, która omal nie została ochrzczona imieniem Poziomka oraz chłopca, który miał nosić imię Dąb.

Są też pomysły na imiona, które z nazwami pospolitymi raczej nie mają nic wspólnego. Chodzi m.in. o tak egzotyczne imiona jak Abghati czy Aila. W pierwszym RJP zwraca uwagę, że nie wskazuje ono na płeć, w drugim – kłopotem jest wymowa.

- „Nie wiadomo, jak chcieliby wymawiać imię Aila rodzice dziecka – dwusylabowo (Aj-la) czy trójsylabowo (A-i-la)” – czytamy w treści uzasadnienia. – „Nie jest także pewne, czy ludzie, którzy zetkną się z tym imieniem po raz pierwszy, będą je wymawiać zgodnie z życzeniem rodziców dziecka i samego dziecka. Jeśliby to imię miało brzmieć Ajla, to jego nosicielka mogłaby być narażona na jeszcze większe przykrości, ponieważ wiele osób zapisywałoby je zgodnie z wymową, czyli przez j (Ajla)”.

Na egzotyczne imię można uzyskać zgodę, jeśli udowodni się, że jest ono związane z kręgiem kulturowym szczególnie bliskim któremuś z rodziców. Tak było m.in. z hinduskim imieniem Dewi, które swojej córeczce chciało nadać małżeństwo związane zawodowo i towarzysko z kulturą Indii. RJP przyznało, że w takiej sytuacji można je nadać, ale:

- „Miejmy jednak świadomość tego, że jest to imię zakończone w sposób niespotykany w polszczyźnie, jeśli chodzi o imiona żeńskie” – zwraca uwagę autor opinii. – „Nie może być ono, jak sugerują Państwo w liście, „włączone do listy imion żeńskich w Polsce”, a jedynie wyjątkowo nadane określonej osobie. Zwracam też uwagę na to, że imienia tego właściwie nie można zdrabniać, co w przyszłości może stać się źródłem kłopotów rodzinnych. Sugerowałbym więc, by imię Dewi nadać córeczce jako drugie, na pierwsze zaś wybrać imię bardziej konwencjonalne.”

Nie brakuje też rodziców, którzy chcą swojemu dziecku nadać imię wzorowane na znanym aktorze, piosenkarzu, czy piłkarzu. I tak np. pewien mieszkaniec Warszawy chciał, aby jego syn nosił imię po najsłynniejszym piłkarzu w dziejach piłki nożnej, czyli Brazylijczyku Pele (warto zaznaczyć, że był to przydomek zawodnika, a nie imię czy nazwisko). Tutaj jednak także przeszkodą była niemożliwość rozróżnienia płci jej nosiciela.

Inny przykład piłkarskiego imienia także pochodzi ze stolicy. Tym razem chodzi o innego mieszkańca Warszawy, któremu urodziła się córka i dumny tatuś uznał, że najlepiej będzie nadać jej imię... Legia. Tutaj odpowiedź RJP także była odmowna. Z jednej strony wynikała z faktu, że imię byłoby tożsame z nazwą pospolitą, ale nie tylko.

- „Rozumiem, że rodzice (ojciec?) dziecka chcieliby w ten sposób uczcić klub sportowy (bo chyba nie Legię Cudzoziemską?), jednakże nie biorą pod uwagę tego, że mogą przysporzyć dziecku wielu kłopotów w ciągu całego dzieciństwa i w życiu dorosłym; dziewczynka byłaby niewątpliwie narażona na liczne docinki i żarty rówieśników” – napisał w uzasadnieniu prof. Andrzej Markowski, przewodniczący Rady Języka Polskiego.

Na koniec warto przytoczyć jeszcze kilka innych imion, które próbowali nadać swoim dzieciom rodzice:

Imiona męskie: Druzjan, Arnoud, Dacjan, Jaksa, Kris, Mahawir, Merlin, Montezuma, Neo, Ozzy, Szon, Taras, Trish, Tworzyrod, Tupak, Viggo.

Imiona żeńskie:
Babette , Maciejka, Aleyna, Attika, Bettina, Chloe, Druzjanna, Elma, Franka, Hassiba, Madri, Melodi, Mercedes, Mikołajka, Setsuna, Siriana, Unia, Unka, Vanilia, Vesna, Weneda.

Warto zaznaczyć, iż niektóre z tych imion jak np. Mikołajka otrzymało pozytywną opinię rady.

Źródło: Synowi dać na imię Pele, a córeczce Melodi albo... Legia - mmpoznan.pl
Autor: Zenon Kubiak

A czy wy również jakoś oryginalnie chwielibyście dać na imię swoim dzieciom albo zmienić swoje imię?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto