Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hulajnogi będą mogły jechać po drodze rowerowej i jezdni. Są jednak pewne warunki

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Hulajnogi będą mogły jechać po drodze rowerowej i jezdni. Są jednak pewne warunki.
Hulajnogi będą mogły jechać po drodze rowerowej i jezdni. Są jednak pewne warunki. Grzegorz Dembiński
Już za chwilę wejdą w życie istotne zmiany w ruchu drogowym – 20 maja dotyczyć one będą hulajnóg, w tym elektrycznych, do tego deskorolek czy segwayów. Kilka dni później, 1 czerwca kolejne zmiany zaczną obowiązywać pieszych w rejonie przejść dla pieszych. Najbliższe zmiany prawa dotyczą formalnie hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego i urządzeń wspomagających ruch. Nie mają one siedzenia, pedałów, a ich użytkownik jedzie w postawie stojącej.

Użytkownicy popularnych hulajnóg elektrycznych muszą pamiętać zatem, że korzystają z pojazdu jednoosobowego (dotąd nierzadko – choć trudno sobie to wyobrazić – używane są jako dwuosobowe przez młodzież). Formalnie już mogą korzystać z drogi dla rowerów lub pasa rowerowego, przy czym muszą zachować szczególną ostrożność i poruszać się z prędkością do 20 km/godz.

Na drodze rowerowej obowiązuje ruch prawostronny – oczywiście także dla hulajnóg. Do tego piesi na drodze rowerowej – o ile nie są niepełnosprawni – ustępują pierwszeństwa także hulajnogom. Gdyby zaś na odcinku, którym jadą nie było takiej drogi, użytkownicy hulajnóg mogą jechać jezdnią – o ile jednak na tej jezdni obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/godz. Kierowcy wyprzedzają hulajnogę zachowując odstęp metra od niej.

Gdyby takiego ograniczenia prędkości nie było i nie było drogi rowerowej, użytkownik hulajnogi elektrycznej może jechać chodnikiem lub drogą dla pieszych przy jezdni, ale – uwaga – musi ustępować pierwszeństwa pieszym i odpowiednio dostosować prędkość do ich obecności i prędkości przejścia pieszych. Odstęp od pieszego w momencie mijania powinien wynosić co najmniej metr.

Na hulajnodze nie wolno przewozić ładunku, drugiej osoby, czy zwierząt, holować za nią innego pojazdu, nie wolno też nią kierować osobom w wieku poniżej 10 lat – chyba, że pod okiem opiekuna i w strefie zamieszkania. I oczywiście jazda pod wpływem alkoholu, czy podobnie działających środków jest zabroniona!

W przypadku urządzeń transportu osobistego i urządzeń wspomagających ruch, czyli innych poza hulajnogą elektryczną środków lokomocji, jednoosobowych, bez siedzenia i pedałów, będą one mogły jechać drogą dla rowerów, a ich kierowca zachowuje na niej szczególną ostrożność, a jeśli tej drogi nie będzie, to drogą dla pieszych lub chodnikiem.

Ich użytkownicy nie mogą chwytać się pojazdów, być holowanymi, ani samemu coś ciągnąć, nie mogą przewozić osób, zwierząt i ładunku, a także przekraczać prędkości 20 km/godz. Inne ograniczenia i prawa dotyczące pierwszeństwa pieszych i wobec pieszych, są dla użytkowników takie, jak w przypadku hulajnóg elektrycznych.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto