Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historie dzieci z PIMS. Z takimi objawami trafiły do szpitali. Uważaj na nie!

PDZ
Lekarze ostrzegają, że po fali zachorowań nadejdzie fala powikłań po COVID-19. Dla dzieci szczególnie groźny dziecięcy zespół pocovidowy - PIMS. Jakich objawów nie należy lekceważyć? Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Lekarze ostrzegają, że po fali zachorowań nadejdzie fala powikłań po COVID-19. Dla dzieci szczególnie groźny dziecięcy zespół pocovidowy - PIMS. Jakich objawów nie należy lekceważyć? Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>Przemyslaw Swiderski
Coraz więcej dzieci cierpi na PIMS, czy wieloukładowy zespół zapalny będący następstwem choroby COVID-19. Medycy zaznaczają, że różnorodność objawów jest tak duża, że ciężko je w pełni scharakteryzować. - Rodzice bezwzględnie powinni zachować czujność, bo 80-90 proc. pacjentów, którzy trafili do nas z zespołem pocovidowym, zakażenie koronawirusem przechodziło bezobjawowo - apeluje prof. Przemko Kwinta z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. W galerii zebraliśmy historie dzieci, które trafiły do szpitali z powodu PIMS.

FLESZ - Omikron – na te objawy musisz szczególnie uważać

od 16 lat

PIMS atakuje wiele narządów - u każdego z dzieci, u których zdiagnozowano chorobę, rozwój i towarzyszące objawy były inne. Mali pacjenci na oddziały dziecięce trafiają nagle. Wysoko gorączkują, cierpią na bóle w klatce piersiowej, głowy, brzucha, zapalenie spojówek, mają różnorodne wysypki skórne oraz bardzo nieprawidłowe wyniki krwi, zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie i tętno.

- Różnorodność objawów jest tak duża, że ciężko je scharakteryzować. Rodzice bezwzględnie powinni zachować czujność. bo 80-90 proc. pacjentów, którzy trafili do nas z zespołem pocovidowym, zakażenie koronawirusem przechodziło bezobjawowo - tłumaczy prof. Przemko Kwinta.

PIMS to jedno z najpoważniejszych powikłań pocovidowych u dzieci, ale można je wyleczyć. W zdecydowanej większości małych pacjentów intensywne leczenie szpitalne przynosi pozytywny efekt, ale należy pamiętać, że choroba może dawać następstwa w obrębie układu sercowo-naczyniowego, dlatego dziecko musi być pod kontrolą kardiologa. Należy też wykonać kontrolne echo serca.

PIMS zazwyczaj pojawia się między 6. a 8. tygodniem po kontakcie dziecka z koronawirusem. To waśnie w tym czasie zaleca się więc szczególną czujność ze strony rodziców. Pierwszym alarmującym objawem jest gorączka. Jednak lista objawów mogących świadczyć o tym, że w organizmie dziecka dzieje się coś niedobrego stale się wydłuża.

W galerii zebraliśmy historie dzieci, które trafiły do szpitali z powodu PIMS. Na jakie dokładnie dolegliwości rodzice powinni szczególnie zwrócić uwagę? Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Historie dzieci z PIMS. Z takimi objawami trafiły do szpitali. Uważaj na nie! - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto