Hasta La Vista Open 2015. Wrocławianka znów najlepsza w Polsce [zdjęcia]

pb/mat. pras
Magda Kamińska wygrała zakończony w niedzielę squashowy turniej Hasta La Vista Open 2015, najważniejszą eliminację Mistrzostw Polski w squashu. W kategorii mężczyzn tryumfował Konstiantyn Rybalchenko.

Areną zmagań był wrocławski klub Hasta La Vista (ul. Góralska 5), największy tego typu ośrodek w kraju i na całym świecie. Miejsce, dzięki któremu stolicę Dolnego Śląska nazywa się też coraz częściej squashową stolicą Polski i główny powód boomu na tę dyscyplinę sportu we Wrocławiu. Na co dzień hobbistycznie grywa w nim blisko 700 wrocławian.

Kamińska, reprezentantka klubu-gospodarza imprezy, nie dała rywalkom żadnych szans. W całym turnieju nie straciła nawet seta, wszystkie spotkania wygrywając 3-0. W finale potrzebowała tylko 16 minut, żeby pokonać Natalię Ryfa. Dla Kamińskiej to kolejny wygrany turniej kategorii A i dobry prognostyk przed próbą obrony jej Mistrzostwa Polski, które rok temu wygrała we Wrocławiu.

Natomiast bardziej zaciętą rywalizację obejrzeli widzowie w kategorii panów. Zwyciężył Ukrainiec Konstiantyn Rybalchenko, który wcześniej wyeliminował z turnieju swojego najgroźniejszego rywala, Denisa Podvornego. W finale Rybalchenko pokonał 3-1 Pakistańczyka Kama Khana. Mecz był pełen kontrowersji i spornych decyzji sędziowskich, ale także bardzo emocjonujący dla wypełnionej po brzegi publiczności.

Jak donosi serwis Best of Five, dostawca systemu informatycznego dla turniejów squashowych, czas wszystkich setów rozegranych na Hasta La Vista Open 2015 wyniósł... 4153 minuty i 50 sekund. W 188 meczach powalczono o w sumie 686 setów i 12229 małych punktów. Po goszczeniu najlepszych, klub Hasta La Vista skupi się teraz na szukaniu nowych talentów. Wrocławski klub tworzy pierwszą na świecie klasę sportową ze specjalizacją squashową. Próby sprawnościowe dla przyszłych gimnazjalistów zaplanowano na czwartek 26 marca.

Squash, to sport rakietkowy przypominający grę w tenisa ziemnego w zamkniętym pokoju. Zamiast przebijanie przez siatkę, uderza się w ścianę frontową. Piłka odbijana przez zamkniętych „w klatce” zawodników może osiągać prędkości do 250km/h. W Polsce w squasha gra 120 tysięcy osób. Pierwszy kort stanął w naszym kraju w 1976 roku.

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0