MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Grunt, żeby za darmo - Czy państwo rozda tereny pod budownictwo mieszkaniowe?

Ryszard Żabiński
infografika: maciej dudzik
infografika: maciej dudzik
Kawalerka za 180 tysięcy złotych? Takie oferty już nikogo nie dziwią. Ceny mieszkań oszalały, nie tylko we Wrocławiu. Rząd przekonuje jednak, że mogą spaść nawet o jedną piątą W roli uzdrowiciela zamierza ...

Kawalerka za 180 tysięcy złotych? Takie oferty już nikogo nie dziwią. Ceny mieszkań oszalały,
nie tylko we Wrocławiu. Rząd przekonuje jednak, że mogą spaść nawet o jedną piątą

W roli uzdrowiciela zamierza wystąpić nowy minister budownictwa Andrzej Aumiller. Receptą jest bezpłatne przekazywanie należących do państwa gruntów pod budownictwo. Taki projekt przedstawił przed czterema miesiącami wicepremier Andrzej Lepper.

Nie ma chętnych
Grunty są teraz w dyspozycji starostw, Agencji Nieruchomości Rolnych, Agencji Mienia Wojskowego i Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Mechanizm miałby polegać na tym, że ziemia trafiłaby w wieczyste użytkowanie do deweloperów, spółdzielni mieszkaniowych, gmin, towarzystw budownictwa społecznego.
– Projekt traktujemy bardzo poważnie – mówi Beata Dąbrowska, rzeczniczka Ministerstwa Budownictwa. – We wtorek mieliśmy pierwsze duże spotkanie dyrektorów departamentów w tej sprawie. W ciągu dwóch tygodni powinniśmy określić: kiedy i w jakiej formie nowe przepisy byłyby wprowadzane w życie. Niezbędne są też uzgodnienia z Ministerstwem Finansów i Ministerstwem Skarbu Państwa.
Resort budownictwa szacuje, że inwestorzy mogliby otrzymać ok. 200 tys. ha.
– Na terenie aglomeracji wrocławskiej, głównie na obrzeżach miasta, mamy półtora tysiąca hektarów – twierdzi Aleksander Jakoniuk, zastępca dyrektora Agencji Nieruchomości Rolnych we Wrocławiu. – Już teraz możemy przekazywać grunty, ale tylko samorządom na budownictwo komunalne.

Warto spróbować
Rzecz w tym, że samorządy wcale się do tego nie kwapią. Od początku roku do września w całym regionie oddano do użytku 5142 nowe mieszkania, z czego tylko co dziesiąte było komunalne. Czy bardziej zainteresowani darmowymi terenami byliby deweloperzy i spółdzielnie?
– To bardzo dobry pomysł – uważa Jerzy Kozłowski, dyrektor wrocławskiego Archicomu. – Wiadomo, że cena gruntu ma duży wpływ na cenę lokum.
Pomysł podoba się również Leszkowi Michniakowi, prezesowi Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.
– Problem widzę w sposobie podziału tych gruntów. Chodzi o to, aby wyeliminować możliwość korupcji, faworyzowania niektórych inwestorów – komentuje Leszek Michniak.
Minister Aumiller chce też przeforsować inne pomysły. Proponuje na przykład, aby osoby wynajmujące mieszkania nie płaciły z tego tytułu podatku dochodowego.
– To powinno wpłynąć na obniżkę kosztów najmu i zmniejszyć nieco zainteresowanie kupnem nowych lokali, więc wzrost cen nieco by przyhamował – ocenia Leszek Michniak.
Można się jedynie obawiać, że Ministerstwo Finansów nie będzie zachwycone tą propozycją i zablokuje likwidację podatku. •

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto